Foto – Shutterstock

Fuksijas nedrīkst pārlaistīt – kā modināt augu un kad atsākt mēslot 0

Fuksijas dzeltē, un tām nobirst lapas. Kā saglabāt šīs puķes nākamajai sezonai? INGA TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Fuksiju kolekcionāre Valentīna Lozbere stāsta – vislielākā kļūda, ko audzētāji pieļauj gan vasarā, gan ziemā, miera periodā, ir augu pārlaistīšana. Vasarā karstā laikā fuksijām labāk patīk, ja tām rasina lapas, nevis visu laiku lej ūdeni uz augsnes. Saknēm ir jāelpo – tiklīdz tām sākt trūkt gaisa, parādās puve.

Uzglabāšana ziemā

Ziemā fuksijas var uzglabāt divējādi.

Viens variants: augu pārnes no dārza, atlapo (lapas jānoņem, jo tumšā pagrabā tāpat nodzeltēs un nobirs), nogriež visus mīkstos dzinumus, atstāj tikai pārkoksnējušos, cietos. Fuksijai miera periodā jāieiet ar plikiem stumbriņiem. Augu novieto sausā pagrabā +2…+5 °C temperatūrā. Lielākā siltumā nevar turēt, jo tad krūms sāks augt, stīdzēs. Ziemā augu laista minimāli (tā, lai ir gandrīz iekaltēts, bet saknes nav sarāvušās čokurā).

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs variants: fuksijai rudenī saīsina dzinumus, atstāj visas lapas, augu noliek gaišā, vēsā vietā, piemēram, verandā, uz lodžijas, kur gaisa temperatūra ir ap +15 °C. Laista mēreni, nemēslo. Šādos apstākļos puķe neaug tik intensīvi, tā arī neizstīdzē. Intensīvāk sāk laistīt marta vidū, kad ir vairāk gaismas.

Modināšana

No pagraba uz apkurināmo siltumnīcu Valentīna Lozbere savu 30 šķirņu lielo fuksiju kolekciju pārnes agri – jau februārī (pagrabā miera periodu tie iziet 1,5–2 mēnešus), lai augi pagūtu uzziedēt Latvijas Stādu parādes laikā.

Audzējot fuksijas nelielos daudzumos, augi tik agri nav jāmodina. Puķes pārnes uz istabas palodzi ne agrāk par marta pirmo vai otro nedēļu. Atsāk laistīt ļoti uzmanīgi, mēreni (kamēr nav lapu, nedrīkst sagāzt ūdeni, jo tas var augiem kaitēt). Kad parādās lapiņas, var sākt piebarot.

Fuksijas upeņkrūma lielumā

“Fuksijas nav lakstaugi, bet ir krūmi, līdzīgi kā mūsu ceriņi. Jo vecāki augi, jo krāšņāk tie izskatās. Manā kolekcijā ir pat 15 gadu vecas fuksijas, kas izaugušas upeņu krūmu lielumā, – nav viegli tādus ik rudeni pārvietot uz pagrabu, tomēr tas ir to vērts,” teic fuksiju audzētāja. “Selekcionāri izveidojuši ļoti daudz fuksiju šķirņu, un tās strauji mainās. Pēdējos gados kolekcionāri jūsmo par fuksijām ar pilnīgi sniegbaltiem un oranžiem ziediem, to skaitā lielziedu šķirnēm ar 5–6 cm diametra ziediem, jo to blīvie krūmi izskatās patiešām karaliski.”

Cīņa ar kaitēkļiem

Audzējot fuksijas, jārēķinās ar biežiem baltblusiņu uzbrukumiem. Mazdārznieki tos apkarot ar ķīmiskiem augu aizsardzības līdzekļiem nevar. To vietā var izmantot citu vienkāršu paņēmienu – parādoties pirmajiem kaitēkļiem lapu apakšpusē, puķu trauku apgriež augšpēdus un nomazgā ar ūdeni dušā. Tas jādara vairākas reizes nedēļā, nedrīkst ielaist.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.