Sports
Futbols

Futbola noteikumu revolūcija – Pasaules kausā nozīmīgas izmaiņas2


FIFA videotiesnešu projekta vadītājs Roberto Roseti agrāk augstākajā līmenī tiesāja spēles un labi zina, cik noderīga dažbrīd ir video palīdzība.
FIFA videotiesnešu projekta vadītājs Roberto Roseti agrāk augstākajā līmenī tiesāja spēles un labi zina, cik noderīga dažbrīd ir video palīdzība.
Foto – YURI KOCHETKOV/EPA/LETA

Pasaules kausa izcīņā Krievijā gaidāma viena no lielākajām revolūcijām futbola tiesāšanas vēsturē, jo pirmo reizi prestižākajā turnīrā darbosies videotiesnesis. Lai gan šī sistēma vēl nav ieviesta vairākuma lielvalstu nacionālajos čempionātos, FIFA cer, ka izdosies izvairīties no pārpratumiem.

Sporta pasaulē videoatkārtojumu skatīšanos, lai samazinātu kļūdu iespējamību, pamazām ieviesa jau pagājušā gadsimta 90. gados, bet futbols ļoti ilgi pretojās modernajām tehnoloģijām, līdz 2010. gadā kļuva par apsmieklu, kad visa pasaule redzēja, kā Frenks Lampards gūst Anglijai vārtus Pasaules kausa astotdaļfinālā pret Vāciju, taču tiesneši atradās sliktās pozīcijās un to nepamanīja. Rezultātam kļūstot 2:2, spēle ieietu citā gultnē, bet uz tablo palika 1:2 un beigās angļi zaudēja ar 1:4. Tas bija lūzuma punkts, četrus gadus vēlāk vismaz tika ieviesta tehnoloģija, kas signalizē, ja bumba šķērso vārtu līniju.

Videotiesnesis starptautiskajā futbolā pirmo reizi tika izmēģināts 2016. gada septembrī, bet pērn debitēja Konfederāciju kausā Krievijā. Eksperiments tika atzīts par veiksmīgu un akceptēts arī Pasaules kausa spēlēm. Videotiesneša kompetencē ir četras situācijas, kas tieši ietekmē spēles gaitu: gūti vārti, 11 metru soda sitieni, sarkanās kartītes un identifikācija (pārskata, vai sodīts īstais spēlētājs).

Pagaidām gan videotiesneša sistēma nav plaši izplatīta pat lielvalstu čempionātos, tāpat arī Čempionu līgā, kur tā netiks izmantota arī nākamajā sezonā. Pionieri ir Itālija un Vācija, kur aizvadītajā sezonā neiztika arī bez pārpratumiem – kādā no spēlēm tiesnesis atsauca komandas no pārtraukuma, jo videoatkārtojumā bija konstatēta spēle ar roku soda laukumā, tādējādi bija jāizpilda 11 metru soda sitiens.

Daļa spēlētāju vēl pauž neuzticību jaunievedumam, izliekoties neredzam svarīgāko faktoru – beigās ir godīgs lēmums. “Visa pasaule redz momentu atkārtojumā pāris sekundes pēc notikušā un vienīgais, kuram tas liegts, ir tiesnesis. Ja izšķiroši lēmumi var tikt mainīti, mums jāiet līdzi laikam,” pārliecināts FIFA prezidents Džanni Infantino.

Tiesnešu asistentiem ieteikts nefiksēt aizmuguri, ja tā nav ļoti acīmredzama – lai nav tā, ka tiek pacelts karogs, uzbrukums pārtraukts, bet tas noticis nepamatoti. Šādas situācijas labi izšķirs video tiesnesis. Jā, var iznākt gūt vārtus, sākt svinēt, bet pēc video noskatīšanās vārtu guvums tiek atcelts. FIFA ar to rēķinās, jāpierod arī līdzjutējiem.

Saistītie raksti

Šis arī būs pirmais Pasaules kauss, kurā tiks atļauta ceturtā spēlētāja maiņa – bet to varēs izmantot vien papildlaikā.

Būtiskākās futbola noteikumu izmaiņas*

* 1968. – atļauj veikt spēlētāju maiņas (līdz tam drīkstēja mainīt tikai tad, ja vārtsargs un/vai viens laukuma spēlētājs guvis savainojumu)

* 1970. – sāk rādīt dzeltenās un sarkanās kartītes (līdz tam brīdināja mutiski)

* 1992. – saņemot piespēli ar kāju no komandas biedra, vārtsargs nedrīkst bumbu ņemt rokās

* 1999. – sāk dot brīdinājumus par simulāciju

* 2009. – ievieš papildu tiesnesi aiz vārtiem (nav obligāts nosacījums)

* 2018. – pirmo reizi Pasaules kausā būs videotiesnesis, tiek atļauta ceturtā maiņa (papildlaikā)

*pēdējo 50 gadu laikā

LA.lv
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Gorkšs – visu laiku sliktākais sporta organizācijas vadītājs?
13 stundas
LE
LETA
Sports
Ķiksis joprojām superformā un kļūst par pasaules čempionu
14 stundas
LE
LETA
Sports
Girgensona “Sabres” ar uzvaru atkal kļūst par NHL līderiem
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
Veikalā liedz maksāt ar maza nomināla monētām. Vai būs izmaiņas visā Latvijā?
5 stundas
LE
LETA
Sports
Ostapenko Luksemburgā pārliecinoši iesoļo pusfinālā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Paziņo, kad ekspluatācijā nodos Okupācijas muzeja ēku 1
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vācijas policija pastiprinās robežas kontroli
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Sestdien spīdēs saule un gaiss iesils līdz + 17 grādiem
10 stundas