×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. jūlijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Futbols ir spogulis (3)

Russia's football fans leader Alexander Shprygin holds a flag as he leaves with others fans the international airport Sheremetevo near Moscow late on June 18, 2016.
A group of 20 Russian football fans was driven from a holding centre to Nice airport to be flown back to Moscow on June 18. The group are being expelled from France after violent clashes with England fans before last weekend's Euro 2016 game between Russia and England in Marseille. Foto - AFP/LETARussia's football fans leader Alexander Shprygin holds a flag as he leaves with others fans the international airport Sheremetevo near Moscow late on June 18, 2016. A group of 20 Russian football fans was driven from a holding centre to Nice airport to be flown back to Moscow on June 18. The group are being expelled from France after violent clashes with England fans before last weekend's Euro 2016 game between Russia and England in Marseille. Foto - AFP/LETA

Atzīšos – man patīk futbols. Bērnības vasarās es gandrīz katru brīvu brīdi pavadīju netālajā skolas sporta laukumā, un arī patlaban televīzijā sekoju notikumiem pasaules futbolā. Tomēr mani nesaista klubu sacensības. Tur visu izšķir lielā nauda, un es labi saprotu, ka astronomiskās futbolistu cenas un viņu honorāri salasās arī no tiem centiem, ko cilvēki maksā par makdonalda burgeru vai kolas pudeli.

Cita lieta ir kontinentu un pasaules čempionāti. Manuprāt, tie līdzinās savdabīgam sabiedrības portretam, pat socioloģiskam pētījumam, kas atspoguļo valstī pastāvošo saimniecisko rocību un garīgo gaisotni. Tieši valsts izlases spēle uzskatāmi parāda tautas (vai bijušo koloniju iedzīvotāju, kā Francijas un jaunās kontinenta čempiones Portugāles gadījumā) raksturu un mentalitāti.

2016. gada Eiropas čempionāts sagādāja trīs pārsteigumus – Krieviju, Velsu un Islandi. Lielā Krievija (145 miljoni iedzīvotāju), kas turklāt gatavojas rīkot nākamo pasaules čempionātu, piedzīvoja apkaunojošu (0:3) zaudējumu mazajai Velsai (3 miljoni) un nespēja izkļūt no savas grupas. Jau vēlāk šo valsti satrauca vēsts, ka futbolisti Pāvels Mamajevs un Aleksandrs Kokorins izlases izgāšanos nosvinējuši kādā Montekarlo naktsklubā, kur nopirkuši 500 pudeles šampanieša (to kopējā vērtība – 250 000 eiro) un pacienājuši pārējos kluba viesus. Vēlāk gan parādījās cita ziņa, ka šampanietis esot izmaksājis vien 50 000 eiro un futbolistu vārdā to it kā uzsaucis kāds nepazīstams svešinieks no Krievijas, tā sakot – “no mūsu galdiņa jūsējam”. Bet lietas būtību tas nemaina, un to jau sāk apzināties arī paši krievi. Internetā zem petīcijas ar prasību pilnībā izformēt valsts futbola izlasi un ietaupīto naudu piešķirt jaunatnes sportam jau parakstījušies 800 000 cilvēku. Nākas vien konstatēt faktu, ka Krievijas izlase šodien ir neadekvāti dārgi pārvērtēta, vāja, plātīga, turklāt tās fani ir izteikti agresīvi. Tieši tāda, kāda ir pati valsts.

Tikmēr Islandes futbolistus mājās sagaidīja ar neviltotu sajūsmu. Valsts galvaspilsētā Reikjavīkā viņus sveica 55 000 cilvēku liels pūlis – katrs sestais valsts iedzīvotājs. Kā izskaidrot šo Islandes fenomenu? Kā valsts ar nieka 330 000 iedzīvotājiem, kas turklāt atrodas tuvu polārajam lokam, spēja astotdaļfinālā sakaut futbola dzimteni Angliju? Internetā uzdūros viedoklim, ka ne jau slēgto futbola haļļu skaits un pat ne to pieejamība (sportot gribošiem jauniešiem tās esot par brīvu) esot izšķīris Islandes valsts izlases panākumus, bet gan šīs tautas raksturs un griba uzvarēt. Tā ir tā pati tauta, kas ar masu protestiem nesen piespieda atkāpties savu premjerministru pēc skandalozo “Panamas ofšoru” materiālu publikācijas.

Savulaik PSRS izlases triumfs 1960. gada Eiropas futbola čempionātā, kurā tā izcīnīja zelta medaļas, sakrita ar visaugstāko garīgo pacēlumu šīs valsts vēsturē. Vēl valdīja “Hruščova atkusnis”, no izsūtījumiem un nometnēm mājās atgriezās represētie, kompartijas 20. kongress bija nosodījis staļinismu, lidoja pirmais Zemes pavadonis. Nosacītā brīvības un pārmaiņu gaisotne, kas tobrīd valdīja Padomju Savienībā, atspoguļojās arī sportā.

Kas attiecas uz Latviju – diemžēl pēdējos gados mūsu futbolam nav īpašu panākumu. Tomēr, rēķinot izcīnīto olimpisko medaļu skaitu uz iedzīvotāju daudzumu, Latvijai nav par ko kaunēties – šajā ziņā esam sporta lielvalsts.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Lasi ,ko gribi ,bet visam seko atgādinājums,ka cilvēks pūst no kājām(zivs no galvas).

  2. Nu tiešām, dīvains raksts ! Tā mēŗķis tik acīmredzams, ka pilnīgi nožēlojami. Par šo tēmu ir uzrakstīts tik daudz un daudz interesantāk un dziļāk. Tajā skaitā Latvijā. Un tēma par to kā mazas valstis futbolā var dažkārt pārsteigt lielās apspriesta jau Latvijas futbola izlases sakarā, bet izskatās, ka autors nemaz nezina to, ka Latvijai arī futbolā ir ar ko lepoties.

  3. Есть у нас такая поговорка: чем бы дитя не тешилось, лишь бы не плакало. Вот так и у автора. Любой информационный повод сгодится, лишь бы поплевать в сторону России. Не фанат футбола, но репортажи с чемпионата смотрел. Игра сбороной и меня не впечатлила. А что, кто то ожидал другого. И поведение этих футболистов пусть остаётся на их совести. Сейчас капитализм, и если им в своих клубах за такую их игру платят такую зарплату, значит хозяина клуба это устраивает (почему то). Иначе бы не держали. И сбор подписей на американском сайте – это чисто прикол, кто же на это будет реагировать. А вот пассаж автора про агрессивных болельщиков весьма провокационен. Уж кому как не автору, как жителю Англии, знать про повединие своих то болельщиков. Когда на ваших глазах топчут флаг вашей страны и вытирают им задницу, уверен, ваше поведение будет соответствующим.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+