×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
4. jūnijs, 2012
Drukāt

Gādā atlaides kuplākām ģimenēm


berni_lv

Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks rosinājis īstenot projektu “Latvijas Goda ģimene”, kas paredz daudzbērnu ģimenēm noteikt īpašu statusu un piešķirt identifikācijas kartes, kas ļautu saņemt dažādas privilēģijas, piemēram, atlaides sabiedriskajā transportā, muzejos, kinoteātros, veselības aprūpē, kā arī brīvpusdienas skolās vai atlaides skolas pulciņu apmeklēšanai.

 

Labklājības ministre Ilze Viņķele ideju novērtējusi kā labu un ministrija šobrīd ierosinājumu vērtē.

 

Apliecības tiktu izsniegtas ģimenēm, kurās audzina trīs un vairāk bērnus un kuras patiesi rūpējas par savām atvasēm. Savulaik šādu ieceri loloja arī nu jau likvidētā Bērnu un ģimenes lietu ministrija, bet nepaguva to īstenot.

 

Daudzās valstīs atlaižu sistēma kuplajām ģimenēm ir ierasta lieta. Kā pastāstīja I. Parādnieks, arī ārvalstīs daudzbērnu ģimenes statuss sākas no trim bērniem. Atlaides skar dažādus pakalpojumus, tostarp sabiedriskā transporta izdevumus.

 

Piemēram, Francijā jo vairāk bērnu, jo lielākas atlaides ģimene saņem. Ģimenei ar trīs bērniem pienākas 30% atlaide, ar četriem bērniem – 40%, ar pieciem – 50%, bet sešu bērnu ģimene saņem 75% atlaidi braucienam vilcienā vai autobusā. Atlaižu karte attiecas arī uz atsevišķiem nodokļu veidiem, ko nosaka pašvaldība. Vecākiem, kuri izaudzinājuši piecus un vairāk bērnus, saglabājas 30% atlaide sabiedriskajā transportā arī turpmāk.

Itālijā Modenas pilsētas pašvaldība līdzīgu projektu izstrādājusi kopā ar privātu banku. Tādējādi atlaižu kartē iekļauts ļoti plašs piedāvājums – vairāk nekā tūkstoš dažādu pakalpojumu. Karti piešķir ģimenēm ar trim un vairāk bērniem, ja gada ienākumi ir zemāki par 80 tūkstošiem eiro. Arī citas pašvaldības Itālijā seko Modenas piemēram un sākušas izstrādāt līdzīgus projektus, lai atbalstītu ģimenes.

Arī Spānijā atlaižu karti piešķir vietējās pašvaldības. Ja ģimenē, kura saņēmusi šo karti, miris viens vai abi vecāki, bērni var iegūt augstāko izglītību bez maksas. Tiek atmaksāti 45% no maksas, par kuru daudzbērnu ģimene algo darbinieku, kas rūpējas par bērniem un māju, ja abi vecāki strādā. Atlaižu kartes īpašniekiem bērna kopšanas atvaļinājums tiek pagarināts par 20 dienām, savukārt bērniem ir priekšrocības saņemt publiskas stipendijas. Tāpat visa ģimene saņem atlaidi, apmeklējot atrakciju parkus, muzejus, dažādus kultūras pasākumus. Arī Spānijā lielajām ģimenēm pienākas 20 – 50% atlaides sabiedriskajā transportā.

Bijušais bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks min Austrijas pieredzi, kur identifikācijas kartes piešķir arī tām ģimenēm, kas audzina vienu vai divus bērnus. Interesanti, ka gada sākumā katra ģimene saņem biezu katalogu, kurā uzskaitītas visas iespējamās priekšrocības un atlaides, kas tām pienākas, – gan tirdzniecībā, gan veselības aprūpē, kā arī izmantojot sociālos pakalpojumus vai apmeklējot dažādus pasākumus. Iespējams, ar laiku daudzbērnu ģimenēm visā Eiropā tiks izveidotas Eiropas lielo ģimeņu kartes, kas ļaus tām saņemt papildu atbalstu, ceļojot pa ES dalībvalstīm.

 

Deputāts I. Parādnieks uzskata, ka Goda ģimenes statuss pienāktos gan daudzbērnu ģimenēm, kuras krietni audzina trīs un vairāk bērnus, gan arī tām divu bērnu ģimenēm, kur viens no bērniem ir adoptēts vai ir invalīds.

 

Apakškomisijas sēdes laikā klātesošiem tika demonstrēta daudzbērnu ģimeņu Goda apliecība, kurā par to būtu iestrādāta visa nepieciešamā informācija. Karšu izgatavošana 100 tūkstoš eksemplāros valstij izmaksātu apmēram 20 tūkstošus latu. Finansējums būs vajadzīgs arī šā projekta administrēšanai. Cik daudz? Tas pagaidām nav aprēķināts. Taču karšu izsniegšanu paredzēts uzticēt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei sadarbībā ar pašvaldībām. Kartē tiktu iekļautas arī pašreizējās priekšrocības, ko jau saņem konkrētās daudzbērnu ģimenes attiecīgajā novadā.

Ideju par daudzbērnu ģimenes godā celšanu un tām īpaši paredzētām atlaidēm atbalstīja Labklājības ministrijas pārstāve Līvija Liepiņa un apakškomisijas deputāti. Bet Ainars Baštiks norādīja – kādam vajadzēs apzināt arī uzņēmējus, kuri būtu ar mieru dāvāt atlaides daudzbērnu ģimenēm, tāpat būs jāapkopo informācija, kur un kādas priekšrocības tiek piedāvātas.

Uzņēmēji būšot pagodināti piedalīties tādā projektā, optimistiski noskaņots ir I. Parādnieks. “Uzņēmējiem šī varētu būt lieliska iespēja iegūt prestižu sabiedrības acīs, prezentējot sevi kā uzņēmumu, kurš atbalsta arī stipras un lielas ģimenes,” teic deputāts, paskaidrojot, ka atsaucīgajiem uzņēmējiem tiks piešķirts īpašs logotips ar nosaukumu “Goda ģimeni atbalstošs uzņēmums”.

 

 

Viedoklis

Sindija Meluškāne, četru bērnu māmiņa: “Parādnieka iniciatīva nav nekas jauns. Nevalstiskās organizācijas, pašas ģimenes un daudzi politiķi par to runā jau gadiem. Diemžēl politiķi to visbiežāk dara, lai spodrinātu savas spalvas. Protams, atlaides daudzbērnu ģimenēm būtu liels atbalsts, tāpēc ļoti negribētos, lai šī ideja kārtējo reizi izskanētu tikai kā politisks populisms, bet tiktu reāli virzīta tālāk.

Lai tas notiktu, vispirms ir jādomā par uzņēmēju stimulēšanu – lai darba devējiem būtu izdevīgi algot daudzbērnu ģimeņu vecākus, par to saņemot, piemēram, nodokļu atlaides. Lai ikviens uzņēmums, kas piedāvā atlaides ģimenēm, tāpēc neiekrīt zaudējumos, bet saņem arī kādus bonusus. Neviens netraucē pasākumu rīkotājiem vai uzņēmumiem piedāvāt atlaides daudzbērnu ģimenēm jau šobrīd, taču daudzi to nedara, jo vienkārši nevar atļauties.”

 

Uzziņa

Latvijā šā gada sākumā bija 35 000 daudzbērnu ģimeņu;

585 audžuģimenēs auga 1099 bērni;

bija 4390 aizbildņi, kuru ģimenēs kopumā uzturējās 5203 bērni;

par 1731 bērnu tika izmaksāts bērna invalīda kopšanas pabalsts, bet piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu piešķirta par 7336 bērniem.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+