×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
12. maijs, 2014
Drukāt

Gada inflācija aprīlī – 0,7%; mēneša laikā cenas kāpušas par 0,5%

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada aprīlī, salīdzinot ar attiecīgu mēnesi pirms gada, palielinājās par 0,7%. Precēm cenas nemainījās, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 2,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni šajā aprīlī, salīdzinot ar pērno aprīli, bija cenu kāpumam viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, atpūtai un kultūrai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam sakaru pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas produktu cenas gada laikā pieauga par 0,5%. Visvairāk cenas pieauga pienam un tā produktiem, sieram, kartupeļiem, kā arī gaļai un tās izstrādājumiem. Savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams tējai un kafijai, dārzeņiem, maizei un graudaugu izstrādājumiem un olām.

Alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga par 0,7%, bet tabakas izstrādājumiem – par 3,5%.

Transporta grupā cenas samazinājās degvielai (-2,7%), toties dārgāka kļuva transportlīdzekļu apkope un remonts (+2,7%).

Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2,6% lētāki, ko ietekmēja mobilo telekomunikāciju un interneta pakalpojumu cenu samazinājums.

Atpūtas un kultūras grupā cenas pieauga vidēji par 2%, ko ietekmēja cenu pieaugums kultūras pakalpojumiem, dārza precēm un ziediem, laikrakstiem un periodiskajiem izdevumiem, kā arī kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas 12 mēnešu laikā pieauga par 3,9%. Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, cietajam kurināmajam.

Savukārt šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, patēriņa cenas pieauga par 0,5%. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,6%, bet pakalpojumiem nemainījās.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas grupā cenas pieauga maizei un graudaugu izstrādājumiem (+1,2%), gaļai un tās izstrādājumiem (+1,0%), pienam, sieram un olām (+1,3%), augļiem (+4,1%), cukuram, saldumiem un medum (+2,7%). Sezonālo faktoru un akciju ietekmē dārzeņiem cenas samazinājās par 2,3%.

Par 2,5% dārgāki kļuva alkoholiskie dzērieni, ko ietekmēja dažādu akciju noslēgums.

Par 13,7% pieauga cenas apaviem, ko noteica sezonālo izpārdošanu noslēgums un jaunās sezonas preču nonākšana tirdzniecībā.

Cenas pazeminājās degvielai (-0,8%), dārza precēm un ziediem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+