Ekonomika

Gada inflācija oktobrī – 0,7%; mēneša laikā patēriņa cenas nemainās 0

Foto: shutterstock.com

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada oktobrī, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pirms gada, palielinājās par 0,7%. Savukārt šā gada oktobrī salīdzinājumā ar septembri patēriņa cenu līmenis nemainījās.

Kā liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, gada griezumā precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,9%.

Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājies par 1,2%. Zemākas cenas nekā pērn bija pienam un piena produktiem, cukuram, gaļai un gaļas izstrādājumiem, eļļai un taukvielām, olām, maizei. Cenas palielinājās dārzeņiem, maltai kafijai, saldumiem un medum, kā arī sieram.

Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 8,6%, bet alkoholiskajiem dzērieniem – par 1,3%.

Gada laikā vidējais cenu līmenis ar mājokli saistītiem pakalpojumiem pieauga par 1,5% – sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, ūdens piegāde, mājokļa uzturēšanas un remonta, kanalizācijas, dzīvokļu īres maksa, cietais kurināmais, savukārt lētāka kļuva siltumenerģija.

Transporta grupā cenas samazinājās par 0,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 2,2%. Cenas samazinājās arī automašīnu rezerves daļām un piederumiem. Cenu kāpums novērots transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru jūras transporta pakalpojumiem.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, pieauga par 4,5%. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 4,6%, ēdnīcās – par 4,4%, bet viesnīcu pakalpojumi sadārdzinājās par 3,2%.

Pārējās patēriņa grupās cenu kāpums tika novērots apģērbiem, precēm un pakalpojumiem mājokļa uzkopšanai, ambulatoriem pakalpojumiem, kultūras pakalpojumiem.

Savukārt oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenu līmenis nemainījās. Pakalpojumu cenu līmenis samazinājās par 0,2%, bet precēm pieauga – par 0,1%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam pārtikai, atpūtai un kultūrai, transporta precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, ar mājokli saistītiem pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm, kā arī alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Pārtikas cenas samazinājās par 0,3%, ko, līdzīgi kā septembrī, ietekmēja cenu kritums pienam un piena produktiem. Pienam cenas pazeminājās par 4,8%, skābajam krējumam – par 3,4%, saldajam krējumam – par 2,6%, kefīram – par 3,6%, jogurtam – par 5,1%, biezpienam – par 5,4%.

Sezonālo faktoru ietekmē lētāki kļuva augļi (-3,7%), galvenokārt, āboli un citroni. Cenas samazinājās kartupeļiem, maizei un graudaugu izstrādājumiem. Cenu pieaugums novērots dārzeņiem (+9,5%), galvenokārt, gurķiem un tomātiem. Cenas palielinājās arī tējai un kafijai, gaļai un gaļas izstrādājumiem.

Salīdzinot ar septembri, dārgāki kļuva alkoholiskie dzērieni (+0,7%), ko ietekmēja akciju noslēgums vīnam un alum. Tabakas izstrādājumiem cenas samazinājās par 0,2%.

Par 3,3% pieauga cenas apģērbiem, ko ietekmēja ziemas sezonas preču nonākšana tirdzniecībā, savukārt apaviem cenas samazinājās par 4,3%.

Transporta grupā cenas samazinājās par 0,3%, ko noteica cenu kritums degvielai par 1,3%.

Atpūtas un kultūras pakalpojumu cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 0,5%. Būtiskākais cenu kritums konstatēts kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un kultūras pakalpojumiem.

Noslēdzoties akcijām, dārgākas kļuva personīgās aprūpes preces.

Saistītie raksti

Pārējās patēriņa grupās cenu kāpums tika novērots siltumenerģijai, automašīnu rezerves daļām un piederumiem. Savukārt lētāki kļuva nekompensējamie medikamenti, kā arī viesnīcu pakalpojumi.

CSP piebilst, ka pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,5%.

LA.lv