×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. septembris, 2012
Drukāt

Gada kopējā alga Latvijā ir palielinājusies vidēji par 6%

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijā gada laikā kopējā alga ir palielinājusies vidēji par 6%, savukārt pamatalga – par 3,1%, liecina vadības konsultāciju kompānijas “Fontes” ikgadējā atalgojuma pētījums.

Pamatalgas palielināšana lielai daļai vai atsevišķiem darbiniekiem ir notikusi trijās no četrām (75%) organizācijām. Savukārt algas pielikumu galvenokārt ir saņēmuši kvalificēti speciālisti un pieredzējuši vadītāji. “Tas sasaucas ar jau ilgāku laiku vērojamo tendenci, ka darba tirgū trūkst pieredzējušu pārdošanas speciālistu, kā arī augstas kvalifikācijas strādnieku, inženieru un IT speciālistu,” norādīja “Fontes” vadības konsultācijas valdes locekle Inga Gleizdāne.

Pētījums liecina, ka būtiska loma pieaugumā ir atalgojuma mainīgajai daļai – to saņēmusi septītā daļa darbinieku. Lai gan visbiežāk tiek izmaksātas mēneša un ceturkšņa prēmijas (50% gadījumu), arvien biežāk darbinieki tiek atalgoti par pusgada un gada rezultātiem. Pusgada vai gada prēmijas par iepriekšējo finanšu gadu šogad ir izmaksātas 30% organizāciju, kas ir būtisks pieaugums salīdzinājumā ar 2011. gadu, kad to īpatsvars bija tikai 9%.

Biežāk minētie kritēriji mainīgās atalgojuma daļas piešķiršanai ir darba kvalitāte (43% organizāciju), mērķu sasniegšana noteiktajā laika periodā (43% organizāciju), organizācijas peļņa (35% organizāciju) kā arī organizācijas pārdošanas ieņēmumi (27% organizāciju).

Pētījums liecina, ka divām trešdaļām (62,7%) darbinieku, kuriem amata pienākumi nav būtiski mainījušies, pamatalga ir palikusi nemainīga, savukārt vienai trešdaļai (33,5%) tā ir palielinājusies. Būtiski ir samazinājies to darbinieku īpatsvars, kam mēneša pamatalga ir samazināta – tikai 3,8%.

Gada kopējā alga, kuru veido pamatalga, kā arī prēmijas un piemaksas, ir palielinājusies divām trešdaļām strādājošo (62,5%), bet aptuveni ceturtdaļai (23,3%) tā ir samazinājusies.

Dati liecina, ka mēneša pamatalgas pieaugums Rīgā un citviet Latvijā ir bijis līdzīgs (attiecīgi 2,8% un 3,1%), taču galvaspilsētā ir vērojams straujāks gada kopējās algas pieaugums – 7,1% iepretim 5,9% pārējā valsts daļā. Salīdzinot atalgojuma pieaugumu reģionos, Kurzemē atalgojums ir pieaudzis straujāk nekā pārējā valsts daļā – attiecīgi 3,7% mēneša pamatalgai un 8,6% gada kopējai algai.

Iepriekšējo divpadsmit mēnešu laikā 53% darba devēju palielināja darbinieku skaitu, bet 33% uzņēmumu samazināja darbinieku skaitu.

Pētījums arī liecina, ka nākamajos 12 mēnešos 83% organizāciju plāno palielināt mēneša pamatalgu, 16% organizāciju nav iecerētas mēneša pamatalgas izmaiņas, bet 1% organizāciju paredz samazināt mēneša pamatalgu. 2013.gadam organizāciju vadītāji prognozē vidēji 3,8% kopējā atalgojuma pieaugumu un 2014.gadam – 4% pieaugumu, kas ir nedaudz mazākas prognozes kā gadu iepriekš.

Pētījumā apkopoti dati par pēdējiem 12 mēnešiem no 243 organizācijām par vairāk nekā 50 tūkstošiem darbinieku.

“Fontes” ir dibināts 1996.gadā, un pašlaik ir lielākā konsultāciju kompānija Baltijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+