Apbrīno

Gada krāsainākā latviešu mūzikas palete – festivāls “Bildes 2016” 0


Tija Auziņa
Tija Auziņa
Foto – Inese Grizāne

No 2. līdz 23. oktobrim vairākās skatuves telpās Rīgā – mūzikas klubā “Kaļķu vārti”, mūzikas namā “Daile” un Rīgas Kongresu namā – noritēs šā gada mūzikas un mākslas festivāla “Bildes 2016” astoņi koncerti. Uz “Bilžu” skatuves kāps folkmūziķi un jaunie dziesminieki, skanēs blūzs, jaunās grupas veidos kopprojektus ar pieredzējušiem mūziķiem un radošām personībām. Festivāla atklāšanā apmeklētājus priecēs atraktīvi bērnu kolektīvi un mūziķi kopā ar savām atvasēm.

Pēc aizvadītajā gadā nosvinētās apaļās – 30. gadu – jubilejas festivāls “Bildes” turpinās, šoreiz pulcējot vairāku paaudžu mūziķus un radošas personības, priecājas “Bilžu” organizētāja Tija Auziņa.

Atklājot festivālu, spēkā ir pērn aizsāktā tradīcija – “Bilžu” ievadā uz vienas skatuves ģimeniskā koncertā klubā “Kaļķu vārti” aicināt mūziķus kopā ar viņu bērniem. “Mūziķiem, kas daudzus gadus piedalījušies festivālā, nu seko arī viņu atvases, kuras kādu laiku vecāku koncertus varbūt vērojušas aizskatuvē, bet nu paši būs kopā ar vecākiem uz skatuves. Turklāt mūziķiem ir ne tikai iespējams muzicēt kopā ar saviem bērniem, bet arī paskatīties, kā aug un attīstās citu mūziķu atvases,” stāsta Tija Auziņa.

Jau otru reizi koncertā “Ielūdz “Bilžu” mūziķi un viņu bērni” muzicēs Orubu ģimenes trīs paaudžu pārstāvji – kādreizējais grupas “Odis” mūziķis Indris Orubs kopā ar dēlu, izcilo latviešu jaunās paaudzes sitaminstrumentu meistaru Arti Orubu, un mazdēlu Danielu Orubu. Uz skatuves kopā ar kuplo ģimeni kāps arī koncerta vadītājs dziesminieks Arnis Miltiņš, turklāt viņam gan dziedāšanā, gan koncerta vadīšanā pievienosies arī vedekla, spēcīgās balss īpašniece Ieva Sutugova.

Starp dalībniekiem arī ģitāras virtuozs Armands Alksnis kopā ar dēlu, jauno ģitāristu Andrievu Alksni, kuri kopā muzicē arī ārpus “Bilžu” saietiem (projekts “Armandsound”). Festivāla koncertā mūziķis Juris Riekstiņš (“K. Remonts”) uzstāsies kopā ar ģimeni, apvienojoties ar ģitāristu Uldi Fārtu un viņa meitu Ilzi Fārtu. Mūziķe un vokālā pedagoģe Igeta Gaiķe uzstāsies kopā ar dēlu, jauno čellistu Krišjāni Gaiķi, vienā priekšnesumā aicinot pievienoties arī mūziķus Maritu un Kristapu Karpus. Savukārt muzikālā duetā startēs grupu “Zodiaks”, “Sīpoli” un “Turaidas Roze” dalībnieks Aivars un viņa meita, dziedātāja Zane Gudrā.

Kopā ar ģimenēm uzstāsies arī perkusionists Nils Īle un grupas “Dzelzs vilks” līderis Juris Kaukulis, kā arī dziedošā Ziemeļu ģimene. Leģendārās rokgrupas “Līvi” taustiņinstrumentālists Guntars Mucenieks šajā koncertā piedalīsies kopā ar savu dēlu, ģitāristu Valteru Mucenieku. Dziesminiece Silvija Silava muzicēs kopā ar komponistu Uģi Prauliņu un meitām Paulu un Sniedzi Prauliņām. Savukārt kopā ar kādreiz pazīstamās grupas “Ēnas” solistu Lauri Valteru muzicēs viņa tēvs, mūzikas pedagogs un dziesmu autors Egons Valters. Diriģents Ārijs Šķepasts uzstāsies kopā ar dēla, diriģenta Kaspara Ādamsona, ģimeni, bet dziesminieks Uldis Kākulis sadziedās ar meitu Dairu Madaru.

Dziesminiekus šogad pulcēs divi “Bilžu” koncerti – jau pazīstamie dziesminieki viņu daiļrades esenci koncentrēs tradicionālajā “Folkkoncertā”, savukārt iepazīt jauno dziesminieku audzi ikviens aicināts koncertā, kura vadīšanu savās rokās ņems gan jauniešiem, gan citām paaudzēm labi zināmais dziesminieks Kārlis Kazāks.

“Katrs koncerts ir kā mazs festivāls festivālā,” teic Tija Auziņa. “Folkkoncerta” dziesminieks un šajā gadā arī koncerta vadītājs Egons Pičners koncertu trāpīgi nodēvējis par dziesminieku ražas svētkiem. “Tā kā katrs no koncerta dalībniekiem izpildīs tikai divas dziesmas, viņu izvēlētie skaņdarbi būs pamatoti izmeklēti un tāpēc īpaši emocionāli,” ir pārliecināta Tija Auziņa. Dziesmu ražas svētkos uzstāsies Ieva Akuratere, Uldis Kākulis un Aivars Hermanis, Valdis Atāls, kuram nule klajā nācis albums “Mājupceļš”, Anta Eņģele, Jānis Jansons, Ēriks Loks, Laima, Arnis un Kārlis Miltiņi, Uldis Ozols un Matīss Ozols, Egons Pičners, Igors un Patriks Siliņi, Silvestrs Sīlis, Haralds Sīmanis, brāļi Ziemeļi, Dinārs Gulbis, Agita Kaužēna, Ivars Sudmalis, Rolands Lappuķe, Vinsents Kukojs un Inta Pauļuka.

Jauno un progresīvo dziesminieku paaudzi šogad pārstāvēs Ilze Fārte, Mikus Frišfelds, Kārlis Kazāks, Anete Kozlovska, Mārtiņš Križevics, Mikus Straume, Jānis Uplejs, Lauris Valters, Gatis Zotovs, Edgars Rakovskis, Krists Indrišonoks, Imants Daksis, Anita Zambare kopā ar Helviju Kārkliņu un Anneli Arro, kas pazīstama arī kā grupas “Sus Dungo” dalībniece.

Šogad pirmoreiz vairāki festivāla koncerti nokļuvuši Mūzikas namā “Daile”. Tur izskanēs blūza koncerts. “Blūza mūziķus visbiežāk sastopam kafejnīcās un saviesīgos pasākumos, tomēr es vēlējos, lai arī šie mūziķi šoreiz uzstājas uz īpašas koncertskatuves,” tā festivāla rīkotāja. Uzstāsies Ainars Pūpols un “[Pī] Blues”, grupas “Blues Cake”, “The Blues Gang”, “RMO Trio”, “Lavrix Blues Band”, kā arī projekts “Ieva Kākule & B.B. Max Band”, Jānis Vanadziņš, “Vocada”, Aivars Hermanis un draugi, Vjačeslavs Mitrohins un citi.

Pārsteigumu pilns gaidāms sevi jau pieteikušu grupu un radošo personību kopprojektu koncerts. Piemēram, pazīstamais moderno mediju eksperts un dīdžejs Arturs Mednis, kurš pagājušajā gadsimtā piedalījies “Bildēs” kopā ar grupu “Lolitas brīnumputns”, atsvaidzinās kādreizējās bungu spēles zināšanas, lai uzstātos kopā ar 2014. gadā dibināto grupu “Audiokvartāls”. “Radio SWH” raidījuma “Priekšnams” vadītāja Ligita Mieze sniegs priekšnesumu kopā ar projektu “Kumosiņš”. “Rīga TV24” ētera personības Ieva Strazdiņa un Andris Kivičs  saspēlēs ar grupu “MmD”, bet aktrise Vita Baļčunaite sastapsies ar jaunajiem rokeriem “Rusted Wheel”, kā arī gaidāmas citas neparastas satikšanās.

Kā allaž arī šogad festivālā norisināsies jauno grupu un “Bilžu veterānu” kopkoncerts, tradicionālais bērnu koncerts un noslēgumā – festivāla veterānu koncerts. Godā tiks celti vairāki šā gada jubilāri – 35. gadskārtu nosvinējusī latviešu rokmūzikas leģenda grupa “Pērkons” un septembrī “pusapaļu” (65) jubileju atzīmējušais grupas “Menuets” vokālists Adrians Kukuvass, kurš uz “Bilžu” skatuves būs kopā ar grupu “A-5”. Pirms apaļiem 30 gadiem “Bildēs” piedzima arī nu jau leģendārā rokgrupa “Opus Pro” – tās dalībnieki Alex un Harijs Zariņš šoreiz uzstāsies kopā ar dziedātāju Aiju Andrejevu un grupu “Colt”.

Pēc ilgāka laika uz “Bilžu” skatuves atgriezīsies arī vokālā grupa “Framest”, kuri festivālā piedzīvoja vienu no saviem pirmajiem uznācieniem. Savukārt populārais estrādes dziedātājs Imants Vanzovičs uzstāsies kopā ar Ievu Sutugovu – sasaucoties ar šā gada festivāla izstādes “Bilžu puķu dārzs” vadmotīvu, viņi izpildīšot slaveno “Puķu nakti”.

Īpašs notikums – grupas “Vecās mājas” uzstāšanās, atjaunojot gan Uģa Prauliņa radīto rokmūzikas programmu, gan Andra Alviķa un Andra Veisbārža spēlēto tautas mūzikas programmu mūsdienu skanējumā.

Uz lielās “Bilžu” skatuves pirmoreiz uzstāsies “Bilžu” vasaras nometnē izveidotā muzikālā apvienība “Stiprās sievas” – kopā ar komponistu Raimondu Tigulu tapusi īpaši “Bildēm” sagatavota programma. Visbeidzot par labu garastāvokli koncertā rūpēsies Kuldīgas muzikālā dvēseļu gana Mārtiņa Burkes-Burkevica kolektīvs “Montana”.

“Man ir prieks, ka festivālā mūziķi un radošas personības uzzina viens par otru, radoši bagātinās, un tā atkal ir jauna krāsa muzikālajā paletē!” Tija Auziņa aicina gūt iedvesmu un piedzīvot vienreizīgus satikšanās brīžus, kādi iespējami tikai “Bildēs”.

 

Varbūt noder!

2. X 18.00 klubā “Kaļķu vārti” koncerts “Ielūdz “Bilžu” mūziķi un viņu bērni”

5. X 19.00 klubā “Kaļķu vārti” “Folkkoncerts”

6. X 19.00 klubā “Kaļķu vārti” jauno dziesminieku koncerts

10. X 19.00 Mūzikas namā “Daile” “Bildēs” sevi pieteikušo grupu un radošo personību kopprojektu koncerts

11. X 19.00 Mūzikas namā “Daile” blūza koncerts

22. X 18.00 Rīgas Kongresu namā jauno grupu un “Bilžu” veterānu kopprojektu koncerts

23. X 12.00 Rīgas Kongresu namā koncerts bērniem

23. X 18.00 Rīgas Kongresu namā “Bilžu” veterānu koncerts

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5 – 12

LA.lv