×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
26. jūlijs, 2012
Drukāt

Gada laikā trešajam pensiju līmenim pievienojušies 5798 dalībnieki

Foto-LETAFoto-LETA

Gada laikā kopš 2011.gada 30.jūnija trešajā pensiju līmenī jeb privātajos pensiju fondu plānos iesaistījušies 5798 jauni dalībnieki, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Komercbanku asociācijā.

Latvijā reģistrētajos septiņos privātajos pensiju fondos uzkrātā kopējā aktīvu vērtība šā gada 30.jūnijā bija 126,698 miljoni latu, kas uzkrāti 201 650 plānu dalībnieku individuālajos kontos, liecina Komercbanku asociācijas Privāto pensiju fondu komitejas apkopotie nozares dati.

Vidēji katra dalībnieka kontā uzkrāti 628 lati, un tas ir pie nosacījuma, ka vairāk nekā viena trešdaļa jeb 34,4% plānu dalībnieku piedalās šajā shēmā mazāk nekā piecus gadus. Dalībniekiem ar dalības stāžu desmit un vairāk gadi vidējais uzkrājums ir ap 3000 latu.

Pēdējo 12 mēnešu laikā jaunie plānu dalībnieki izvēlas pensiju plānus ar sabalansētu ieguldījumu politiku, tas ir, dalībnieku kontos uzkrātie pensiju līdzekļi tiek ieguldīti finanšu kapitāla tirgos tā, lai peļņas gūšana un ar to saistītā nenoteiktība (risks) būtu līdzsvarā ar pensiju kapitāla saglabāšanu un ieguldījumu drošību. Šādos plānos ieguldījumi akcijās nepārsniedz 25% no plāna aktīvu vērtības. Vidēji šo plānu ienesīgums ir robežās no 2% līdz 4%, kas ir lielāks par banku maksātajiem depozītnoguldījumu procentiem. Šajos plānos, kopskaitā četros, dalībnieku skaits gada laikā ir palielinājies par 4505 jauniem dalībniekiem, no tiem vairāk nekā 25% ir dalībnieki, kas privāto pensiju shēmā iesaistījās 2012.gadā.

Pensiju plānos, kas piedāvā aktīvu ieguldījumu politiku, kas ir riskantāka un kurā ieguldījumu rezultāts var būt gan ar lielu peļņu, gan nest jūtamus zaudējumus, papildus iesaistījušies 1293 jauni dalībnieki.

Trīs gadu periodā tikai viens no 16 pensiju plāniem, kas piedāvā aktīvu līdzekļu ieguldīšanas politiku, ir strādājis ar zaudējumiem – mīnus 0,82%, kas turpmākajos gados izlīdzināsies, atzīmē Komercbanku asociācijas Privāto pensiju fondu komitejas vadītāja Rudīte Zvirgzdiņa.

Privātā brīvprātīgā pensiju shēma jeb pensiju trešais līmenis sāka darboties 1998.gada jūlijā. Pensiju trešais līmenis dod iespēju brīvprātīgi veidot savai pensijai papildu uzkrājumus, ko pārvalda privātie pensiju fondi.

Pastāv divu veidu privātie pensiju fondi: slēgtie, kas paredzēti fondu dibinātāju (uzņēmumu) darbiniekiem, un atklātie, par kuru dalībniekiem var kļūt jebkura privātpersona tieši vai ar darba devēja starpniecību.

Tiesības veidot privātos fondus ir Latvijas komercbankām, kurām ir tiesības pieņemt fizisko personu noguldījumus, apdrošināšanas sabiedrībām, kurām ir tiesības uz dzīvības apdrošināšanu, kā arī juridiskajām personām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+