Foto – Gunārs Kušķis

Gada mākslas ražas apkopojums 0

Līdz 18. decembrim Latvijas Mākslinieku savienības galerijā skatāma tēlotājas mākslas izstāde “Rudens 2016. Kas ir mākslinieks?”. Kā pats Latvijas Mākslinieku savienības prezidents Igors Dobičins izteicies: “Tā ir LMS 41. ikgadējā vizuālās mākslas izstāde.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Skatītājiem nodoti apmēram 80 tēlotājas mākslas darbi. Tie radīti dažādos laikos, līdz ar to tos radījušas mākslinieku paaudzes. Vecākās paaudzes un tiem pielīdzināmo mākslinieku darbi no LMS muzeja krājumiem rotā izstādi, lai tai piedotu savdabīgu akcentu. Pārsvarā izstādē redzami jauno, nesen Mākslas akadēmiju beigušo mākslinieku darbi. Tie ir katra mākslinieka domāšanas, varēšanas, krāsu izjūtas un kompozīcijas, likumu izpratnes rezultāts. No viņiem daudzi pēc gadiem būs personības ar savu stilu, gleznošanas vai veidošanas veidu un atpazīstamību pat bez paraksta. Izstādē redzami tēlotājas mākslas vecmeistaru Aleksandras Beļcovas, Borisa Bērziņa, Lidijas Auzas, Viļa Ozola, Vijas Dzintares darbi. Arī viņi kādreiz bija nepazīstami, viņu vārdi publikā sveši.

Izstādi pārstāv gandrīz viss tēlotājas mākslas spektrs, bez glezniecības, tēlniecības, grafikas darbiem var redzēt arī tekstiliju un stikla darinājumus, kas skatītājiem uzskatāmi parāda, pa kādu ceļu virzās mūsu jaunie un ne tik jaunie mākslinieki. Mūsu mākslas dižgari Padegs, Vidbergs, Tīdermanis, Fridrihsons u. c. kādreiz bija nesaprasti, bet laiks visu nolika savās vietās. Un viņi kopā ar daudziem citiem ir mūsu mākslas stūrakmens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādes iekārtojumā parasti mēs gleznas redzam, piekārtas pie sienas, bet LMS vadītāja I. Dobičina vadībā izstādes iekārtotāji gājuši citu ceļu – gleznas trosītēs iekārtas pie griestiem. Tas ļauj telpā novietot vairāk gleznu – neparasti, bet savdabīgi. Pirms Dobičina darbības sākuma izstādēm Latvijas Mākslinieku savienības namā tika izmantota tikai zāle apakšējā stāvā, bet tagad izstāžu vajadzībām nodots gandrīz viss pirmais stāvs. Lai skatāmiem mākslas darbiem varētu piedot vēsturisku elpu, vienā no izstāžu telpām pie griestiem gleznu vietā piekarināti veci mākslinieku nama logu rāmji, kas visai telpai, kurā atrodas mākslas darbi, piedod zināmu akcentu. Šī nav pirmā reize, kad izstāžu iekārtotāji LMS izstāžu zālē izmanto seno priekšmetu klātbūtni. Lai radītu senatnīguma akcentu kādām no latviešu medaļnieku izstādēm, toreiz medaļas bija novietotas uz vecajām durvīm.

Izstāde ir vērtīgs ieguldījums latviešu mākslā. Tā uzskatāmi parāda, kāda bijusi mākslas darbu raža 2016. gadā. Pēc gadiem varēsim salīdzināt, vai tā bijusi laikmetīga, progresīva vai ne.