×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. maijs, 2014
Drukāt

Gada pirmajā ceturksnī eksports audzis par 2,3%, imports sarucis par 2,6%

AS "Limbažu piens"

Latvija šā gada pirmajā ceturksnī eksportējusi preces 2,4 miljardu eiro apmērā, kas salīdzinājumā ar pērnā gada pirmo ceturksni ir par 53,3 miljoniem eiro jeb 2,3% vairāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Savukārt preces importētas 2,9 miljardu eiro apmērā, kas, salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem trim mēnešiem, ir par 77 miljoniem eiro jeb 2,6% mazāk.

Līdz ar to Latvijas ārējās tirdzniecības bilance pirmajā ceturksnī ir nedaudz uzlabojusies – eksporta īpatsvars kopējā ārējās tirdzniecības apjomā sasniedzis 44,9%. Salīdzinājumam 2013. gada pirmajā ceturksnī tie bija attiecīgi 43,7%.

Izslēdzot cenu izmaiņu ietekmi, šogad pirmajā ceturksnī eksporta apjoms salīdzināmajās cenās pieauga par 3,6%, bet importa apjoms samazinājās par 2,2%.

2014. gada pirmajā ceturksnī vislielāko preču apjomu – gandrīz divas piektdaļas no eksporta kopapjoma – izveda uzņēmumi, kuru galvenā pamatnodarbošanās ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība. Salīdzinājumā ar pērnā gada pirmo ceturksni šo uzņēmumu eksports tomēr samazinājās par 8,7 miljoniem eiro jeb 0,9%. Apstrādes rūpniecības uzņēmumu eksports samazinājās par 91,4 miljoniem eiro jeb 9,3%.

Būtiski pieauga transporta un glabāšanas nozares uzņēmumu eksports – par 14,4 miljoniem eiro jeb 21,8%, kā arī būvniecības nozares – par 4,1 miljonu eiro jeb 22,2%.

Arī importā vislielāko preču apjomu – gandrīz trīs piektdaļas no importa kopapjoma –  ieveda uzņēmumi, kuru galvenā pamatnodarbošanās ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība.Tomēr, salīdzinot ar 2013. gada pirmo ceturksni, šo uzņēmumu importēto preču apjoms samazinājās par 53,2 miljoniem eiro jeb 3,1%.

Atbilstoši preču gala patēriņam sagrupētie ārējās tirdzniecības statistikas dati rāda, ka gada pirmajos trīs mēnešos salīdzinājumā ar pērnā gada pirmo ceturksni kapitālpreču eksports ir nedaudz palielinājies – par 0,6%, bet imports savukārt samazinājies par 12,9%. Šo preču īpatsvars eksportā bija 10,7%, bet importā – 11,4%. Kapitālpreces veido pamatlīdzekļi, izejvielas un citi materiāli, kas paredzēti tālākai pārstrādei.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+