Mobilā versija
+2.3°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
16. maijs, 2014
Drukāt

Gada pirmajā ceturksnī eksports audzis par 2,3%, imports sarucis par 2,6%

AS "Limbažu piens"

Latvija šā gada pirmajā ceturksnī eksportējusi preces 2,4 miljardu eiro apmērā, kas salīdzinājumā ar pērnā gada pirmo ceturksni ir par 53,3 miljoniem eiro jeb 2,3% vairāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Savukārt preces importētas 2,9 miljardu eiro apmērā, kas, salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem trim mēnešiem, ir par 77 miljoniem eiro jeb 2,6% mazāk.

Līdz ar to Latvijas ārējās tirdzniecības bilance pirmajā ceturksnī ir nedaudz uzlabojusies – eksporta īpatsvars kopējā ārējās tirdzniecības apjomā sasniedzis 44,9%. Salīdzinājumam 2013. gada pirmajā ceturksnī tie bija attiecīgi 43,7%.

Izslēdzot cenu izmaiņu ietekmi, šogad pirmajā ceturksnī eksporta apjoms salīdzināmajās cenās pieauga par 3,6%, bet importa apjoms samazinājās par 2,2%.

2014. gada pirmajā ceturksnī vislielāko preču apjomu – gandrīz divas piektdaļas no eksporta kopapjoma – izveda uzņēmumi, kuru galvenā pamatnodarbošanās ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība. Salīdzinājumā ar pērnā gada pirmo ceturksni šo uzņēmumu eksports tomēr samazinājās par 8,7 miljoniem eiro jeb 0,9%. Apstrādes rūpniecības uzņēmumu eksports samazinājās par 91,4 miljoniem eiro jeb 9,3%.

Būtiski pieauga transporta un glabāšanas nozares uzņēmumu eksports – par 14,4 miljoniem eiro jeb 21,8%, kā arī būvniecības nozares – par 4,1 miljonu eiro jeb 22,2%.

Arī importā vislielāko preču apjomu – gandrīz trīs piektdaļas no importa kopapjoma –  ieveda uzņēmumi, kuru galvenā pamatnodarbošanās ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība.Tomēr, salīdzinot ar 2013. gada pirmo ceturksni, šo uzņēmumu importēto preču apjoms samazinājās par 53,2 miljoniem eiro jeb 3,1%.

Atbilstoši preču gala patēriņam sagrupētie ārējās tirdzniecības statistikas dati rāda, ka gada pirmajos trīs mēnešos salīdzinājumā ar pērnā gada pirmo ceturksni kapitālpreču eksports ir nedaudz palielinājies – par 0,6%, bet imports savukārt samazinājies par 12,9%. Šo preču īpatsvars eksportā bija 10,7%, bet importā – 11,4%. Kapitālpreces veido pamatlīdzekļi, izejvielas un citi materiāli, kas paredzēti tālākai pārstrādei.

Pievienot komentāru

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (18)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+