Dabā
Zaļā dzīvošana

Gada sēne – baltā cūktrifele 0


Baltā cūktrifele.
Baltā cūktrifele.
Foto – Shutterstock

Baltā cūktrifele ir pieskaitāma tā saucamajām pazemes sēnēm – tām, kuras veido augļķermeņus, daļēji vai pilnīgi iegremdētus augsnes virskārtā. Cūktrifelēm virsējā daļa ir redzama virs zemes. Šī sēne ir līdzīga prāvam kartupelim, un šķērsgriezumā tai piemīt raksturīgs dzīslojums. Svars var sasniegt pat puskilogramu, izmērs – no 5 līdz 15 cm.

Cūktrifele ir viena no daudzām sēņu sugām, kuras veido mikorizu ar kok­augu (piemēram, ozolu) saknēm. Tā kā micēlijs jeb sēņotne (sēņu organisma daļa, kas atgādina garu un smalku tīklveida saknīšu sistēmu) veido mikorizu ar vairākiem apkārt augošiem kokiem, tad caur to koki savā starpā ir savienoti. Pēdējos gados aizvien vairāk zinātnieku šai savienībai pievērš uzmanību un šo tīklu nosaukuši par meža internetu. Caur šo “internetu” augi apmainās ar barības vielām, brīdina viens otru par slimībām un patogēniem.

Baltās cūktrifeles augļ­ķermeņi veidojas vasarā – jūlijā un augustā. Nogatavojoties tie iegūst stipru smaržu, kas ar laiku kļūst nepatīkama. Šī smarža (smaka) pievilina dzīvniekus, kuri, apēdot cūktrifeli, izplata tās sporas.

Lai arī baltā cūktrifele ir attāla radiniece dārgajām dienvidu sēnēm – trifelēm, tās vērtība ir nesalīdzināmi zemāka, Vidusjūras zemēs pat tiek uzskatīta par nedaudz indīgu. Latvijā tā turklāt ir reta, tāpēc ēst nav ieteicams.

Lai arī Latvijā pirmoreiz atrasta tikai 2015. gadā, ir pamats uzskatīt, ka cūktrifeli varētu atrast visā mūsu valsts teritorijā. Ziņojumus par šo un arī citām pazemes sēnēm var sūtīt biedrībai pa e-pastu miko­logu.biedriba@inbox.lv, kā arī portālā dabasdati.lv.

Lai varētu pārliecināties, ka foto redzama cūktrifele, tā būtu jānofotografē vesela, tad ar asu nazi jānogriež daļa sēnes un jānofotografē šķērsgriezums. Nogriezto gabaliņu lūdzam izkaltēt – tas varētu būt papildinājums Latvijas Dabas muzeja sēņu kolekcijai!

Latvijas Mikologu biedrība

LA.lv