×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Gada spārnotais teiciens – no Sudrabas un Kaimiņa mutes (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Sabiedrības aptaujā apkopoti spilgtākie priekšlikumi 2014.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijās, un spārnotā teiciena godā ir jauno parlamentāriešu Ingunas Sudrabas (“No sirds Latvijai”) un Artusa Kaimiņa (LRA) izteikumi, informēja Latvijas Rakstnieku savienības pārstāve Ieva Kolmane.

Viņa informēja, ka par 2014.gada spārnoto teicienu atzīts eksistenciālais tandēms: Ingunas Sudrabas sacītais “nē, tā es neesmu” komplektā ar Artusa Kaimiņa “tu zini, kas es esmu?”. Vērtēšanas komisija norāda, ka valodas un plašsaziņas līdzekļu vidē nav beidzies seriāls par tematu – “Kas es esmu?”, ko aizsāka eksprezidents Valdis Zatlers 2010.gadā.

Sudrabas “spārnotais teiciens” radies pērn oktobrī, kad atklātībā parādījās video, kurā, iespējams, bija redzama bijusī Valsts kontroliere Sudraba kāpjot privātā lidmašīnā kopā ar kādu uzņēmēju. Savukārt Kaimiņš pēc ievēlēšanas 12.Saeimā, izklaidējoties Vecrīgā, konfliktēja ar apsargu, tostarp viņam jautājot, vai viņš zina, kas viņš ir.

2014.gada vārda titulu izkarojuši “ausīši” kā vajadzīgs, īss trāpīgs un labs vārds ausu sildītājiem, gan teorētiski, gan praktiski labi savienojami ar austiņām.

2014.gada nevārda gods piespriests “aplikācijai”, domātai kā “lietotne” datorvidē. Žūrija atzina, ka nav prātīgi jau esošu vārdu apkraut ar liekām nozīmēm, jo ir aplikāciju papīrs, aplikācijas no koku lapām un aplikācijas kā kompreses.

Komisija arī vērš uzmanību savārstījumiem vai samudžinājumiem, kas dzīvo valodas telpā, piemēram, “jaunas sejas kluba vaibstos” kā virsrakstu ziņai par jaunām vēsmām Rīgas Dinamo klubā.

Rīgas Latviešu biedrības valde lēmusi, ka savu īpašo veicināšanas balvu par labāko latvisko vārdu vai spārnoto teicienu piešķir izteiciena jeb 2014.gadā itin bieži domātās domas “Cik tas ir latos?” iesūtītājam – pieminot, atceroties un godinot Latvijas valsts valūtu un pagājušos laikus.

Šo konkursu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (RLB LVAK), Latvijas Rakstnieku savienība un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija. Šogad notika pēc kārtas jau divpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja vietnes “LVAK.wordpress.com” redaktors Valters Feists, dzejnieks un interneta žurnāla “Punctum” galvenais redaktors Artis Ostups, literatūrzinātniece Lita Silova, RLB LVAK koordinatore Maija Sinka, valodniece, Dr. philol. Vineta Poriņa, LU profesors, Datorikas fakultātes dekāns Juris Borzovs, Ventspils augstskolas profesors Juris Baldunčiks un literatūrfilosofe, tulkotāja Ieva Kolmane.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Neesmu es- bija mutē Jelgavas novada vadonim stirnu šāvējam braucot ar sniegamoci pa zemnieku ābeļdārzu un bērnu acu priekšā stirnas sakropļojot. Sods izčūkstēja

  2. kas esmu – bija jau Jaunupa mutē braucot ar tītuku Rīgas Domes limuzīnu un Gulbnim M. ,šķiet , laužoties vasarā uz Jūrmalau kopā ar dāmu dienesta ? auto (ministrēšanas laikā)

  3. Neko diži smieklīgi šie “gada atradumi”” nav. Konjuktūras pukšķīši :), nekas vairāk.

  4. Jā, tās muļķības, ko deputāti gvelž tiešam ir ļoti svarīgas. Par tām raksta visi ziņu portāli un, droši vien arī avīzes. Nožēlojami!

Draugiem Facebook Twitter Google+