×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
23. janvāris, 2017
Drukāt

“Mans dopings ir mana tauta.” Paziņots gada spārnotais teiciens un lielākais savārstījums (12)

Latvijas bokseris Mairis Briedis .Latvijas bokseris Mairis Briedis .

Foto - LETA

Par 2016.gada vārdu atzīts vārds “jaunuzņēmums”, bet pērnā gada nevārda tituls piešķirts vārdam “ekselence”, paziņoja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopā.

Žūrijas locekļi diezgan lielā vienprātībā 2016.gada spārnotā teiciena titulu piešķīra boksera Maira Brieža izteikumam: “Mans dopings ir mana tauta.”

Rīgas Latviešu biedrības valde savu speciālbalvu nolēmusi piešķirt teicienam, ar kuru klajā nākusi Pasaules Banka: “Aktīvās novecošanās izaicinājumi ilgākam darba mūžam Latvijā”. Tas atbilstot papildu kategorijai – savārstījumiem, kādi arī tikuši iesūtīti daudz.

Valodnieki skaidroja, ka gada nevārda kategorijā pieteikto vārdu klāstā vēlmi izteikt neapmierinātību ar pašiem vārdiem vienmēr papildina vēlme paust neapmierinātību ar to, kas notiek pasaulē vai tepat Latvijā. Taču valodnieki vairāk skatās uz to, kas būtu vai nebūtu pieļaujams pēc valodas un stilistikas normām, un šoreiz titula “Gada nevārds” ieguvējs ir vārds “ekselence” ar nozīmi “izcilība”.

Eksperti skaidroja, ka tas ir bieži lietots svešvārds tādās vārdkopās, kurās tas neiederas un ir pārprotams, piemēram, “ekselences centrs” un “ekselences balva”. Ar vārdu “ekselence” diplomātiskajās attiecībās uzrunā citas valsts galvu, valdības locekli, vēstnieku. Pagātnē tas bija augstas amatpersonas tituls.

Par gada vārdu atzīts “jaunuzņēmums”. Tā nozīme ir – “jaunizveidots strauji augošs uzņēmums, kas izstrādā vai jau piedāvā inovatīvu ražojumu, procesu vai pakalpojumu, ar to cenzdamies tirgū ieņemt kādu jaunu nišu” (angliski – start-up).

Tāpat pērnais gads pārsteidzis arī ar pilnīgi jauniem vārdiem. Viens no tiem ir “trump(i)s” (no angļu “Trump”).

Valodnieki atzīmē, ka viņi joprojām nezina, kā latviski rakstīt un runāt – “breksits” vai “bregzits”.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Politiķu cienīga runa, tikai ir atšķirība -Briedis kaut ko reālu ir paveicis, bet ko politiķi Latvijas labumam? Tiesu vara valstī ir bezspēciga, jo izskatās, ka tā iet oligarhu virzienā utt. bezceris, jo neredz taisnības uguni. Cilvēki pamet valsti…

 2. Savārstījumus derētu katru nedēļu publicēt un piešķirt balvas

 3. ĻOTI VIENKĀRŠI: BREXIT. BET LATVIEŠIEM JAU PATĪK TAMBORĒT, KA TIK GARĀK UZ SAMUDŽINĀTĀK.

  • Kas tur ko nzināt ? “”x”” izrunā visās valodās kā ( ks ) Tāpēc latviski šis vārds skan “”breksit”” Man to padomjlaikos iemācīja jau 3.klasē,un izrādījās preizi ,apgūstot valodas Tagad ar filoloģisko izgl’tību valodnieki neziņā Nav jau brīnims Tagad augstskolu ar sarkano dioplomu beidz “”speciļisti,kas vŗdu “”mammai”” prot tikai ar vienu kļūdu uzrakstīt (mamai vai mammaj )

 4. Mans zelts ir manas šprotes, kas uzliek tām embargo, uz pekli lai rauj to jods! (Knuts Skujenieks)

 5. Jānovērtē, ka mums ir tāds gada teiciens. Lasiju, ka vācijā ar sīm nominacijām censas stumt multuikulturālismu. tur gada nevārds esot bijis “melu prese”. FUI! Tā “labējie ekstrēmisti” tikai runājot.. ;DD

 6. Vispareizāk būtu – breksītiis ! Skan tik mīlīgi.

 7. Ir cilvēkiem problēmas. Kāpēc lai kāds gribētu rakstīt ‘bregzits’? Reāla valodniecības ekselence!

 8. Paldies akcijas organizatoriem par labo darbu! Lai veicas arī turpmāk.

 9. “breksits” jāraksta un jārunā: “pipec!”

Draugiem Facebook Twitter Google+