×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
11. janvāris, 2012
Drukāt

Gada svarīgākais notikums – Saeimas atlaišana


Foto - LETAFoto - LETA

Kā katru gadu, arī pagājušā gada nogalē publicējām aptaujas anketu, lūdzot lasītājiem novērtēt 2011. gada svarīgākos notikumus valsts dzīvē, pastāstīt par nozīmīgākajiem un nejēdzīgākajiem notikumiem Latvijā un savā dzīvē, kā arī cilvēkiem, kas iepriecinājuši vai apbēdinājuši. Interesējāmies arī, kādus notikumus sagaidāt šajā gadā.

 

Atšķirībā no citiem gadiem, kad lasītāji lielu uzmanību veltīja ar valsts politiku saistītiem notikumiem, par 2011. gada visnozīmīgākajiem un visnejēdzīgākajiem notikumiem visbiežāk atzīti tie, kas tiešā veidā saistīti ar privāto dzīvi, tostarp ģimeni.

 

Galvassāpes sagādāja bankas

Lasītājiem pērn problēmas sagādājušas kredītiestādes, kuru darbs vairākkārt ticis apšaubīts. Kā zināms, Latvijas Krājbanka krita. Tas radīja rindas pie bankas bankomātiem, kā arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļās, lai mainītu pabalsta vai pensijas saņemšanas veidu. Latvijas Krājbankā naudu bija noguldījusi arī Terēzija Blūma Platones pagastā – bankas krahs raisījis papildu satraukumu un negulētas naktis, tādēļ viņa to uzskata par pērn nejēdzīgāko notikumu. Arī rīdzinieka Ērika Eriņa pensija ilgāku laiku palikusi Latvijas Krājbankas kontā, tāpēc nav bijis naudas iztikai. “Mēs domājām, ka banka pieder Latvijas valstij, bet redz – tomēr ne,” piebilst lasītājs.

Rīdziniecei pensionārei Broņislavai Bečai pērn nozīmīgākais notikums ir oligarhu partijas sagrāve, un viņai nepatīk, ka valsts budžets samazinās, kamēr pārtikas produktu un elektrības cenas ceļas, – tie ir pagājušā gada nejēdzīgākie notikumi. Savukārt Roberts Veips Barkavā teic: “Esmu sapratis, ka arī ar konsolidēto valsts budžetu, kas jau tā ir niecīgs, mūsu valstī var izdzīvot. Domāju, tā būs arī šajā gadā.”

Vairāku lasītāju dzīvi vieglāku padarījuši piešķirtie pabalsti vai cita veida atbalsts no valsts vai pašvaldības iestādēm. Salaspilietis Māris Zēbergs priecājas, ka pērn viņam piešķirts maznodrošinātās personas statuss: “Tagad man ir aprūpētāja, kas palīdz mājas darbos, no veikala atnes pārtikas produktus. Turklāt pašvaldība atbalsta zāļu iegādē un komunālo maksājumu veikšanā.” Vienlaikus M. Zēbergs sūkstās par komunālo maksājumu parādu, par ko aprēķināta soda nauda – ik mēnesi aptuveni 11 lati.

 

Aktīvi sporto 
un precas

Seniors Zenons Zeimuls Varakļānos priecājas, ka, neskatoties uz sirmo vecumu (75 gadi), joprojām sevi uztur labā fiziskā formā. Sportiskas nodarbes ir nepieciešamas, tādēļ viņš par veltu laiku izšķiešanu uzskata latviešu seriāla “Ugunsgrēks” skatīšanos: “Šis seriāls jau atgādina “Hameleonu rotaļas”, kurās nebija prātīga scenārija.”

 

Citi lasītāji anketās pieminējuši zobu zaudēšanu, bet vēl kādi – zobu ielikšanu. Lasītāji bieži pieminējuši veselības problēmas, arī pēkšņas operācijas.

 

Pensionārei Austrai Ēvelei Naukšēnu pagastā pērn steidzami bijusi vajadzīga ķirurģiska operācija. 80 gadus vecais Ojārs Bikts, braucot ar velosipēdu, kritis un guvis dažādas traumas. Pārdzīvojumus par gūtajām traumām palīdzējuši aizmirst pozitīvie notikumi. A. Ēvele priecājas, ka sekmīgi visu gadu vadījusi pensionāru biedrību “Sarma”, savukārt O. Bikts pērn svinējis apaļu jubileju un 57 gadu kāzu gadadienu.

Privātās dzīves skaistākos mirkļus saistībā ar ģimeni izbaudījuši arī citi lasītāji. Svinējuši gan jubilejas, gan precējušies, priecājušies par skaisto salūtu 18. novembrī. Monika Pavloviča priecājas, ka dēls sācis būvēt savu māju un apprecējies. “Esmu ieguvusi brīnišķīgu vedeklu,”
raksta lasītāja. Tiesa, arī viņai gads nav pagājis tikai ar labiem notikumiem. Kundze ir bezdarbniece, meklējusi darbu, taču līdz šim nesekmīgi. Pensionāres Valdas Kašas ģimenes pulks kļuvis lielāks – pērn saules gaismu ieraudzījis jau septītais viņas mazdēls, kas ir kundzes gada nozīmīgākais notikums. Kundzi sarūgtinājuši izdevumi par četrkājainā drauga dzīvības glābšanu, kā arī ārstēšanas izdevumi sakarā ar vīra veselības stāvokli, un gada lielākā problēma – kā to visu apmaksāt.

 

Prieku rada darbs

Daudziem lasītājiem prieku sagādāja palīdzēšana citiem vai dabas sakopšana. Vārkavas novada iedzīvotājs Eduards Valainis priecājas, ka pērn ar pašu spēkiem atjaunota dabas taka, kā arī sakopts mežs astoņu hektāru platībā. Par nejēdzīgāko gada notikumu viņš uzskata citu cilvēku pārestības dzīvām radībām. 1. decembrī kādi cilvēki centušies nojaukt netālu esošo stārķu ligzdu, ko ik gadu apdzīvo no siltajām zemēm atlidojušie putni. Lasītājs stārķu ligzdu pasargājis. Pensionāre Anna Liepiņa Talsos ir gandarīta, ka varējusi darīt savu mīļāko darbu, proti, rušināties mazdārziņā. “Tas ir, pateicoties veiksmīgai gūžas operācijai un atveseļošanās procesam,” raksta lasītāja. Savukārt rīdzinieks Gunārs Veide priecājas par labo medus ražu un sekmīgi izdevušos mežaudzes kopšanu.

 

Iepriecinājuši sen neredzētie

Pensionētai skolotājai Mirdzai Tīmai pērn nozīmīgākais notikums bija deviņu mazbērnu panākumi mācībās, kā arī tas, ka pēc ilgāka laika tikusies ar saviem kursabiedriem. Arī Ilgai Dāmei Smiltenē pagājušais gads atmiņā palicis ar sen neredzētu cilvēku satikšanu – pēc piecdesmit gadiem viņa satikusi kursabiedrus. Bet pērnā vasara gan sagādājusi raizes – lielā karstuma dēļ I. Dāmei grūti bijis strādāt pie bitēm.

Arī citiem lasītājiem atvases sākušas skolas gaitas, un tas atzīts par gada nozīmīgāko notikumu. Lasītāju Jāni Biezo Ķekavā iepriecinājis, ka mazmeita ar aizrautību sākusi mācības pirmajā klasē, dodas uz dejošanas kursiem un zīmējot. Par visnejēdzīgāko notikumu viņš uzskata nesaskaņas meitas privātajā dzīvē. Priekuļu novada iedzīvotāja Vija Vārna gandarīta, ka mazdēls sekmīgi sācis darba gaitas, bet mazmeita studijas Rīgas Tehniskajā universitātē, savukārt dēls izrādījis iniciatīvu saules enerģijas izmantošanā. Bet gads nav pagājis bez raizēm ­– ir zaudēts dzīvesbiedrs, kā arī iegūti kaulu lūzumi, kas ilgstoši bijis jāārstē. Diemžēl laikā, kamēr citi pārdzīvo par radiem, kas zaudēti, citi pret viņiem izturas nelāgi – neatceras, pazemo, kaitina vai pat izmet no mājas. Tādēļ notikums, kam sākotnēji vajadzējis būt labam, kļuvis par dzīves problēmu.

 

Piemēram, Dzidra Olainē meitai uzdāvinājusi dzīvokli, taču līgumā nav noteikusi, ka viņai par māti jārūpējas. Dzīvoklis drīzumā pārdots, taču kundzi tas nesatraucis, jo devusies dzīvot pie atvases. Pavisam drīz ģimenes dzīve kļuvusi par elli – meitas attieksme mainījusies un izteiktas asas piezīmes, ka viņa traucējot dzīvot.

 

Gunta Smiltenes novadā pērn pēc 35 gadu skolotājas darba stāža kļuvusi par mājsaimnieci. ”Neskatoties uz lielo stāžu citu mācīšanā, man par nelaimi, radi nepaklausīja kādā nozīmīgā jautājumā par mājas domājamām daļām, atļaujot tur dzīvot pilnīgi svešiem ļaudīm,” atklāj lasītāja.

Citās ģimenēs gan saticība ir liela, kas dod iemeslu priekam. Tā pensionāram Miervaldim Ceimuram Dundagā gada notikums ir dēla 50 gadu jubileja, kurā pulcējušies visi radinieki, savukārt dobelnieces Leontīnas Rubenes dēla ģimene piedalījusies “3×3” nometnē un kopīgi devušies ceļojumā uz Turciju, par ko lasītājai milzīgs prieks.

 

Ceļojumi 
ģimenes lokā

Pavisam negaidīta iespēja rokās iekritusi Dobeles novada iedzīvotājai Velgai Jārkevicai – viņa pērn devās ceļojumā uz Vjetnamu. Ērtāk un labāk ir ceļot ģimenes lokā – atzīst Jānis I. Dimants. Pērn veselu mēnesi lasītāja ģimene desmit cilvēku sastāvā bija Francijā.

Par to, ka nevarēja doties ceļojumos uz ārzemēm, sapīkusi A. Liepiņa: “Abi ar vīru varam iztikt, taču izpaliek ārzemju braucieni.” Bet Daugavpils novada pensionāre Veronika Eihentāle ārzemju braucienu trūkumu nepārdzīvo: “Šā gada vasara bija varen silta, kas arī ir nozīmīgs notikums!”

Arī citiem pagājušais gads bijis notikumiem bagāts tepat Latvijā. Ilgas Lazdiņas ģimene pērn pēc ilgāka laika dokumentāli apzinājusi dzimtas vēsturi par laiku no 1650. gada. Pēc tam sekojusi visas dzimtas tikšanās, kas paliks mūžam atmiņā. Savukārt pensionēts skolotājs Jānis Paukšte Siguldā priecājas, ka pērn piedalījies Daugavpils Universitātes 90 gadu jubilejā, kas pēdējos 19 gadus ir kunga darba vieta. Turklāt saistībā ar šo notikumu dienas gaismu ieraudzījusi lasītāja sarakstītā grāmata “Dzimtās zemes elpa”.

Valdis Pelšs Ogres novadā pērn mainījis gan dzīvesvietu, gan darbu – pašlaik strādā valsts iestādē. Sarūgtināts viņš ir par naudas sodu, ko nācies samaksāt ceļu policijai par ceļa zīmes neievērošanu. Viņaprāt, zīme uzstādīta ar mērķi iekasēt naudas sodu, jo konkrētā ceļa zīme tur galīgi neesot vajadzīga. “Diemžēl policijas darbs ir tikai sodīt, kad vajadzīga tās palīdzība, tad to nesagaidīt,” uzticību tiesībsargiem zaudējis lasītājs. Rīdzinieku Jāni skumdina policijas bezdarbība, kas sešu gadu laikā tā arī nav notvērusi viņa sievas slepkavu. Tomēr viņš atzīst: ‘”Esmu pateicīgs Dievam par vēl vienu nodzīvotu gadu, kas pievienots manam mūžam!”

 

Notikumu tops

Lasītāju gada aptaujas anketā bijām norādījuši, mūsuprāt, desmit svarīgākos notikumus valsts dzīvē. Lasītājiem lūdzām tos sakārtot, dodot katram notikumam savu vērtējumu desmit ballu sistēmā, izveidojot svarīgāko notikumu topu. Apkopotie rezultāti rāda, ka priekšplānā lasītāji izvirzījuši notikumus, kas devuši cerību uz labāku dzīvi, – Saeimas atlaišana un jauna parlamenta ievēlēšana ar pārliecinošu balsu pārsvaru ir kļuvusi par pagājušā gada notikumu līderi.

Arī pēc tā, kā citi notikumi sarindojušies tabulā, secinām, ka iedzīvotāji kļuvuši cerīgāki – piemēram, tāpēc, ka KNAB ķēries klāt oligarhiem. Pēdējo vietu notikumu topā ieņēmusi parakstu vākšana par krievu valodu kā otru valsts valodu. Tas, mūsuprāt, skaidrojams ar to, ka parakstu vākšanai, pēc lasītāju domām, bijis pretējs mērķis – padarīt latviešu dzīvi sliktāku.

 

Izlozes rezultāti

Kopumā saņēmām 83 aptaujas anketas, visas piedalījās izlozē. Izdevniecības “Lauku Avīze” jaunāko izdevumu pa pastu saņems 10 uzvarētāji:

Lita Simsone Alsviķu pagastā

Mirdza Tīma Bauskas novadā

Ēriks Eriņš Rīgā

Arnis Zunde Suntažu pagastā

Lija Puķīte Skultes pagastā

Anzelms Tamanis Valmierā

Jānis Paukšte Siguldā

Aija Neiburga Saulkalnē

Ēriks Eglītis Kārķu pagastā

Elga Gultjajeva Vilces pagastā

 

Ar izlozes uzvarētājiem sazināsimies personīgi. Informācija pa tālruni 67096353.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+