×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
14. novembris, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: ASV prezidents daudziem joprojām ir mīkla, vienlaikus Amerikā “viss notiek” (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Es labi atceros šo dienu. Lēno, triumfālo Donalda Trampa iznākšanu atbalstītāju priekšā, pirmos vārdus: “Nupat kā saņēmu zvanu no valsts sekretāres Klintones, viņa apsveica mūs.” Neiespējamais bija noticis. Un daudzi Amerikā, pasaulē, arī Latvijā sev jautāja – ko tālāk? Premjers Māris Kučinskis gan mierināja Latviju – lai kas būtu šīs valsts prezidents, ASV ir un paliks mūsu stratēģiskais partneris.

Šovasar intervijā “Latvijas Avīzei” Ingrīda Meierovica citstarp pateica interesantus vārdus: “Tramps joprojām ir mīkla, pasaules politiķi nesaprot, kā ar viņu sarunāties. Nebijis bezprecedenta gadījums.” Lai gan kopš Trampa, uzņēmēja, ievēlēšanas pagājušā gada 8. novembrī aprit tieši viens gads, Tramps, prezidents, joprojām ir mīkla daudziem amerikāņiem – sākot ar vienkāršajiem atbalstītājiem konservatīvajos ASV štatos un beidzot ar viņa padomniekiem un Baltā nama darbiniekiem, kuri mainās gluži vai kaleidoskopiskā ātrumā.

Deviņus mēnešus pēc stāšanās amatā Trampa reitings ir viszemākais starp visiem ASV prezidentiem pēdējo septiņdesmit gadu laikā, tātad – kopš šādas socioloģiskās aptaujas vispār tiek veiktas. ASV un pasaules (un it īpaši jau Eiropas) mediji vai ik dienas ziņo par kādu Trampa sabiedrisko attiecību neveiksmi, pat katastrofu – te viņš kaut ko ne tādu pateicis, te ne tā ierakstījis “tviterī”. Vērojams milzīgs kārdinājums kritizēt, izsmiet, kariķēt. Tam visam pāri karājas Dāmokla zobens – aizdomas par iespējamo Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā. Arī šeit jauni atklājumi uzpeld bezmaz vai katru dienu, līdzīgi kā dažas Holivudas aktrises un Eiropas politiķes pēkšņi gandrīz vienlaikus sākušas atcerēties, ka “kādreiz tas tur divdomīgi izteicies, ne tā izturējies, it kā pieskāries, kaut ko jocīgu piedāvājis”. Tāpat mēs vēl nezinām, kādas sekas uz Trampa administrāciju atstās nupat atklātībā nonākušie “Paradīzes dokumenti”. Amerika pastiprina ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, no kurām pirmām kārtām cieš vienkāršie cilvēki abās valstīs. Tomēr tas nekavē Trampa kabineta tirdzniecības ministram Vilburam Rosam “taisīt šeftes” ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina znotu Kirilu Šamalovu. Visdrīzāk no juridiskās puses te viss ir kārtībā. Kā apgalvo pats Ross, formāli viņš nav neko pārkāpis. Tomēr īpaši smuki tas neizskatās.

Vienlaikus Amerikā “viss notiek” – ekonomika aug, rodas jaunas darba vietas, Silikona ieleja ir pasaules augsto tehnoloģiju avangardā, privātas kompānijas sūta kosmosā raķetes. Bažas, ka ASV varētu “aizmirst” par Eiropas drošību, bijušas veltas. Turklāt tieši Tramps ir pirmais ASV prezidents, kurš tik kategoriski pieprasa visām NATO valstīm beidzot piešķirt aizsardzībai apsolītos divus procentus no nacionālā kopprodukta. Tad kāpēc Tramps joprojām ir “sliktais”?

Viens no izskaidrojumiem šai parādībai – Vašingtonā notiekošās politiskās cīņas kā vēl nekad ir pārnestas uz mediju vidi. Laiks, kad politiķi ne tikai priekšvēlēšanu kampaņā, bet arī ikdienā apbraukāja valsti, lai uzstātos iedzīvotāju priekšā, kad aktīvākie pat klauvēja pie dzīvokļu durvīm, ir aizgājis. “Homo sapiens” savā evolūcijā iegājis “mediju cilvēka” fāzē. Tie mūs ielenc no visām pusēm – sākot ar tradicionālo drukāto presi, radio, televīziju un beidzot ar internetu, sociālajiem tīkliem un reklāmas plakātiem, nereti radot virtuālu, uzburtu realitāti. Starp šiem nemitīgi pūstajiem virtuālās realitātes “burbuļiem” ir arī Krievijas loma ASV prezidenta vēlēšanu procesā.

Es personīgi neticu, ka Trampu Baltajā namā “iesēdināja” Krievija. To pieļaujot, mēs apšaubām ne tikai ASV prezidenta autoritāti, bet pat viņa leģitimitāti. Un vai tiešām Amerika, kurā koncentrējušās pasaules modernākās datortehnoloģijas, talantīgākie mediju speciālisti un varenākie izlūkdienesti, nespēja tikt galā ar Krieviju? Neizklausās visai ticami.

Bet vai nav tā – ja mēs kādu cilvēku dzirdam nemitīgi žēlojamies par dzīvi, ka viņam kāds dara pāri, ka ar viņu manipulē, izmanto, tad vienā brīdī tas jau var kļūt apnicīgi. Un mēs sākam domāt – paklau, varbūt vismaz daļa vainas ir arī tevī pašā? Tāpat ir arī politikā. Kā liecina socioloģiskās aptaujas, tad vienkāršos amerikāņus daudz vairāk par nemitīgi pieminētajiem “krievu hakeriem” šodien uztrauc veselības aizsardzība, darbs, terorisms, migrācija, globālā sasilšana. Vienīgi žēl, ka viss patlaban notiekošais nekalpo Amerikas vienotībai, nedara to stiprāku. Un to gan vēlas Krievija.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Ja nav iespējams mainīt jebko, kas nešķiet gana ideāls, bet no kā nav iespējams izvairīties – atliek vienīgi izmantot iespēju manīt attieksmi pret to.”

  Un, arī: “Nav jēgas “ķert kreņķi” par divām lietām – par to, ko var labot (tāpēc, ka VAR to mainīt), un par to, ko nevar labot (tāpēc, ka nav jēgas “cepties” par to, ko NEVAR ietekmēt).”

  =======

  Mediju ziņa (20.01.2017.): _Internetā esot “noplūdināts ziņojums”, ko esot “sagatavojis kāds bijušais Lielbritānijas izlūkdienesta darbinieks, kura identitāte neesot aktualizēta un kurš izsaka aizdomas, ka Kremlis, iespējams, jau vismaz 5 gadus varētu būt aktīvi veidojis sadarbību ar Trampu”. “Taču pats Tramps to noliedz un uzsver, ka Krievijā viņam nav pilnīgi nekādu biznesa interešu”, liecinot “vēl kāda cita informācijas avota internetā nplūdinātas ziņas”. Savukārt, “balstoties uz šādu u.c. taml. pa interneta pažobelēm sagrābstītu “informāciju”, tiek ģenerētas arvien turpmākas tādas pašas visnotaļ diskutablas kvalitātes un uzticamības “ziņas”, kas tiek izplatītas tā dēvētās “rietumdemokrātiski orientēto sabiedroto bloka dalīblocekļu” kontrolētajos masmedijos, tajā skaitā arī šajā valstī – piemēra pēc: “Parādi, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, ka esi tu pats – ja šo kritēriju piemēro Donaldam Trampam, tad kļūst skaidrs, ka jaunievēlētais ASV prezidents ir cilvēks, kas nekautrējas vairot savu bagātību, ņemot talkā šaubīgas izcelsmes krievu naudu. Tramps apgalvo, ka nekad klātienē nav ticies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču uzskata, ka mācēs atrast kopīgu valodu ar Kremļa saimnieku. (2017. gada) 20. janvārī Tramps stāsies ASV prezidenta amatā, un viņš apņēmies ievadīt jaunu laikmetu ASV un Krievijas attiecībās. Runas par iespējamo Trampa un Putina draudzību izraisa pamatotu satraukumu Latvijā un citās Krievijas kaimiņvalstīs, liekot uzdot jautājumu, cik gan ciešas bijušas Trampa līdzšinējās saites ar Maskavu. (u.t.t., u.t.j.pr.)” – šīs konkrētās “ziņas” autors ir kāds “Ģirts Kasparāns”, kas šo “ziņu” ir publiskojis masmedija “latvijas avīze” (tautā dēvēta arī par “LA-vīzi”) apgādā…_
  ——-
  .
  “SVEŠĀ valstī mainās vara – ko lai MUĻĶU zeme dara!?!…”
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “āmurikā” mainās vara ~
  Ko lai “krīzes šokā” dara,
  Tie, kas iepriekš “līda… (ķēķī)”,
  CITAM “bosam”, ilgu strēķi???…

  ‘Jeņķos’ “polit-haoss” valda:
  “Waitenhauzē” – TRUMPIS galdā,
  “obanānam” – “vilka pase”,
  “masmēdekļi” – ‘fišku masē’.
  “Protrestanti” lasās baros,
  Klīst pa ‘štrāsēm’ novakaros,
  Ķērcot “F..ING!!!”, unisonā,
  Ko šiem suflē megafonā.
  “twitter”bedrē – lumpeņkaujas:
  ‘Frīki’ “mellām mutēm” raujas,
  Caurām diennaktīm ar spamu,
  TRUMPI gānot – ne…(“blekbamu”).
  “deRmoliberastu” skapī,
  “aktīvisti” – rīstās knapi,
  “pasīvisti” – ziepē… (speķi):
  “Wow – kam TAGAD līst zem deķa?…”

  “Austrumkrajā” – šampis dzirkstī,
  ‘Pontus veijerā laiž pirksti’,
  Diskusijās – ‘mēles saldas’:
  “Jeņķos BEIDZOT ‘korišs’ valda!!!
  TAGAD – ‘sabīdīt var štelles’,
  Lai (vairs) fōna lupatlelles,
  “Bosiem” nemaisās pa kājām ~
  Kā sen (Jaltā) “sarunājām”!!
  “obanāns” – lai rāpjas palmā:
  Turpmāk CITA “Bosa” galmā,
  Vērts būs ‘fektēt’ “domubiedrus”,
  Nevis – liet pa tukšo sviedrus!…”

  (G)ejrōpā – ‘iet biezā sviestā’,
  Katrā sīkā “zarnumiestā”,
  Un (pat) “vadošajā blicē”,
  Rukšķi, kas pie SILES ‘zicē’:
  Esot “ienākusies baža” ~
  “Brexits” JAU ir baigā ‘laža’,
  TAGD – TRUMPIS vēl nāk virsū?!
  ‘Ordnungs’ pasaulē = ‘pa (t)irsu’!!!
  Ko lai ‘štuko’, kur lai ‘deso’?
  Par ko iespringt, dēļ kā stresot??
  Kam drīkst ticēt, kuru(s) klausīt
  (Bet – BEZ ‘riskiem ķert starp ausīm’)???…”

  “eurolatv(ĀN)ijai” = ‘šaize’:
  “SVEŠA “jeņķu” kalpu maize,
  Gadiem diņģēta un grauzta ~
  Vai tiks “tradīcija lauzta”?!
  Ko lai TAGAD glu(m)ie dara,
  JA vairs nebūs “hibrīdkara” ~
  Kas šai “valstī” turpmāk “bankos”,
  SVEŠOS OKUPANTU tankos?…
  Tie, kas “hibrīdpropagandā”,
  ‘(P)iziepējās’ “bamšļa bandā” ~
  Ko lai APMELO un lamā,
  “masmēdekļu” lumpeņspamā??
  Kā lai TAGAD “slāvus” gānī,
  JA – šiem (kopā!) briestot plāni,
  “Pokerā ar ‘jeņķu’ trumpjiem” ~
  ‘Piegriezt krānu piķa pumpjiem’?!?
  Kam lai TAGD bučo… (kājas),
  JA no jeņķu “baltās mājas”,
  “Signāli” nāks “pretrunīgi” ~
  Kan lai vergo, padevīgi?!???…”

  SVEŠĀ(s) zemē(s) mainās vara ~
  Diez – ko MUĻĶU zeme dara,
  Vai “bez ziepēm (…) lien” un kauna,
  SVEŠIEM “saimniekiem”, no jauna?…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” un taml. necilu “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+