×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. decembris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: “Gadsimta katastrofas” jubileja. Pirms 25 gadiem beidza pastāvēt PSRS (34)

Fotoizstāde Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītās konferences "Pēc gadsimta ceturkšņa. Baltijas ceļš un totalitārā komunisma sabrukums: Eiropas kopīgās atmiņas un politiskās iedvesmas avots" laikā. Foto - LETAFotoizstāde Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītās konferences "Pēc gadsimta ceturkšņa. Baltijas ceļš un totalitārā komunisma sabrukums: Eiropas kopīgās atmiņas un politiskās iedvesmas avots" laikā. Foto - LETA

Klusi un nemanot pienākusi ievērojama jubileja. Tieši pirms ceturtdaļgadsimta beidza pastāvēt Padomju Sociālistisko Republiku Savienība. 1991. gada 8. decembrī Belovežas gāršā Baltkrievijā pulcējušies Krievijas PFSR, Ukrainas PSR un Baltkrievijas PSR vadītāji paziņoja par jaunas Neatkarīgo Valstu Savienības izveidi. Trīs dienas vēlāk, 12. decembrī, Krievijas parlaments denonsēja 1922. gada līgumu par PSRS izveidi. Vēlāk Krievijas prezidents Vladimirs Putins notikušo raksturos kā “lielāko 20. gadsimta katastrofu”.

Varbūt kāds vēl atceras PSRS himnas pirmo pantu? Turklāt ne visai precīzo latviešu atdzejojumu, bet gan krievu oriģinālu: “Союз нерушимый республик свободных сплотила навеки Великая Русь”. (“Brīvo republiku nesagraujamo savienību uz mūžiem vienoja lielā Krievija”.) Tas, kas bija celts “uz mūžiem”, ilga vien nieka septiņdesmit gadus. Tiesa, raugoties no vienas paaudzes viedokļa, tā patiešām bija mūžība. Toties pravietiski izrādījās vārdi par “brīvo republiksaimi”, oriģinālā “республик свободных”. Saskaņā ar PSRS Konstitūciju padomju republikas, to skaitā arī Latvijas PSR, formāli bija neatkarīgas valstis. Tikai tagad, no laika distances raugoties, mēs tā īsti spējam novērtēt šo vārdu nozīmi, uz kuru padomju gados raudzījāmies vien ar ironiju. Milzīgā valsts saira bez asinsizliešanas, padomju republikas vienkārši paplašināja savu suverenitāti, kā tas tika apstiprināts Belovežas apspriedē. Ukrainai un Baltkrievijai pat nevajadzēja stāties ANO –- tās jau tur bija.

Lai gan šodien par padomju valsts sabrukšanu sarakstīts tūkstošiem disertāciju, šķiet, tā īsti līdz galam nav atbildēts uz jautājumu: kā gan tas varēja notikt – tik viegli, tik dabiski un ātri? Jā, neefektīva ekonomika, karš Aganistānā, zemas naftas cenas, neveiksmīgā Gorbačova “pārbūve” – tas viss bija. Bet ar šo bagāžu vēl varēja vilkties gadus, ja ne gadu desmitus. Nav brīnums, ka ik pa laikam parādās sazvērestības teorijas, saskaņā ar kurām milzīgo valsti savā starpā sadalījusi partijas un VDK nomenklatūra. “Biedru kungiem” esot apnicis kaunīgi slapstīties pa specveikaliem, tie vēlējušies beidzot dzīvot tāpat kā viņiem līdzīgie pasaules varenie Rietumos.

Vienīgi skaitļi ir nepielūdzami. Papētot pašreizējo iedzīvotāju vecuma struktūru bijušajās padomju republikās, redzam, ka “sarkanā” armija šodien neglābjami būtu kļuvusi “dzeltena” – tik liels salīdzinājumā ar slāvu republikām ir jaunu vīriešu skaits bijušajā Centrālāzijā. Krievija knapi spēj savaldīt ekstrēmo islāmu pati savā teritorijā – Ziemeļkaukāzā. Vienotajā PSRS tā diezin vai būtu spējusi tikt galā ar Centrālāziju, kas būtu kļuvusi par nevajadzīgu, bīstamu balastu. Var jau būt, ka dažas viedas galvas padomju nomenklatūrā to saprata.

Atliek vien pabrīnīties, kā mēs tik ilgi varējām sadzīvot kopā vienā valstī. Pravietiska izrādījusies amerikāņu politologa Semjuela Hantingtona paredzētā “civilizāciju sadursme”. PSRS precīzi sadalījusies Rietumu, pareizticīgajās un islāma civilizācijās. Valstis, caur kurām iet civilizāciju un kultūru robeža, šodien ir saraustītas gabalos – Azerbaidžāna, Ukraina.

Vienīgais Rietumu civilizācijas fragments, kam pilnībā izdevies atrauties no bijušās PSRS, ir Baltijas valstis. Lai arī bieži dzirdam, ka Igaunijā internets ātrāks vai Lietuvā ceļi gludāki, mūsu savstarpējās atšķirības ir nenozīmīgas, novērotājs no ārpuses tās vispār nemana. Protams, mēs paši tomēr redzam dažas mentalitātes savdabības. Viens piemērs – bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess nesen atmaksājis valstij daļu (19 000 eiro) no piešķirtā ES struktūrfondu atbalsta tūrisma attīstībai, ko viņš ieguldīja savā lauku īpašumā. Savulaik biznesa plānus neesot ļāvusi īstenot ievēlēšana prezidenta amatā, bet tagad Ilvess nolēmis ar tūrismu vairs nenodarboties. Mediji ziņo, ka, iespējams, līdzīgā situācijā nonācis arī bijušais Latvijas prezidents Andris Bērziņš (ZZS). Bet velns, kā mēdz teikt, jau slēpjoties sīkumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Izveidoja nevis savienību, bet sadraudzību, kas nav viens un tas pats.

 2. Šodien ir daudz lielākas izvēles iespējas – tiem, kam ir veselība un normāls darbs. Bet dzīve daudz vieglāka un bezrūpīgāka, protams, ka bija Padomju laikos.

 3. Hei, Grafist, počemu ty takoi duračok?

 4. Nu redzi, grafist, no 6 uzdotajiem jautājumiem tu neesi atbildējis uz 2. un 5. jautājumu. Par 2.jautājumu: varbūt esi dzirdējis, ka loģikā pastāv pretrunas likums, kurš skaidro, ka divi pretēji apgalvojumi (jā un nē) reizē nevar būt patiesi, viens no tiem noteikti ir aplams. Par 5. jautājumu tu vispār neesi atbildējis pēc būtības. Saprotu, ka tev problēmas sagādā šie politiskie jautājumi, bet godīguma vārdā tam bija jātiek pāri. Tāpēc atļaušos uz taviem sociāla rakstura jautājumiem vispār neatbildēt, arī tāpēc, ka tie ir vispārzināmi. Jo lēta biļete tramvajā vai bezmaksas medicīna zāļu deficīta apstākļos PSRS laikos nevar un nedrīkst atsvērt cilvēka dzīvību – cilvēku vajāšanu uzskatu dēļ, pārējās sabiedrības smadzeņu zombēšanu, cilvēku dzīšanu vergu darbā un viņu noziedzīgu slepkavošanu utopiskas idejas vārdā.

  • Вы просили ответы без комментариев, вы их получили. Но на сложные вопросы нет простых ответов, нравится вам это или нет. Можно ли было в то время думать по другому? Можно! Но за антисоветскую деятельность могли и наказать. Могли посадить в тюрьму, в дурдом лечиться, выгнать из партии и с работы и послать куда-нибудь в сельскую местность, а могли просто выслать из страны. Кстати, никаких параллелий с новомодной лояльностью вы здесь не находите?!
   Были ли политические репрессии? Да, были и они были осуждены. Все репрессии закончились вместе со смертью Сталина, а Берию расстреляли. А в вашем вопросе сквозит утверждение, что репрессии и не заканчивались никогда. Почему?
   Вы высокомерно отбрасываете социальные вопросы, дешёвые билеты, бесплатная медицина, образование на своём латышском языке (!) для вас ничего не значат. А работу вы вообще называете рабской. Я таких чувств не испытывал, и мне моя работа нравилась.
   Всё познаётся в сравнении. А вот сейчас, безработица или работа за гроши это счастье? Ведь не все депутаты. И если вам там безразлично было образование на вашем языке, что же вы сегодня так с ним носитесь?!

 5. Ja jau tu noliedz visu, ko cilvēki piedzīvojuši te dzīvojot Latvijā padomju režīmā un nosauc to par amerikāņu miljonāra ideoloģiski apstrādātu informāciju, tad tu laikam kandidē uz krievu GEBELSA titulu, kurš arī ar lieliem un ļoti lieliem meliem un propagandu apstrādāja savus tautiešus. Tad tepat arī paanalizēsim šo režīmu, kurā tu pats esot dzīvojis un uzdosim tev dažus jautājumus: 1.vai padomju režīms bija totalitārs, 2.vai šajā valstī politiski vajāja citādi domājošos, 3.vai veikalos trūka pārtikas un rūpniecības preces, 4. vai kompartijas un nomenklatūras slānim bija specveikali, specpoliklīnikas, spec rindas, 5. vai Gulāgā tika mocīti un slepkavoti cilvēki, kuru uzskati atšķīrās no komunistu ideoloģijas, 6.vai tautsaimniecībā valdīja komandekonomika? Un atbildi ar “jā” vai “nē”, bez komentāriem, jo tavu demagoģiju mēs jau labi zinām. Arī es esmu šajā režīmā dzīvojis. Tad arī redzēsim, cik godīgs esi!

  • Да без проблем.
   1. нет.; 2. и да и нет; 3. это да; 4. да, но не только для них; 5. ГУЛАГ кончился со смертью Сталина; 6. да, и что.
   Встречное предложение. А не напомните ли вы всем нам:
   1. сколько стоил проезд в общественном транспорте?
   2. сколько стоило коммунальное обслуживание (тепло, вода, газ, электричество)?
   3. медицинское обслуживание было бесплатным или нет?
   4. бесплатное образование на латышском языке от детского сада до института было или нет?
   5. безработица в стране была или нет?
   6. вы имели гражданские права и могли голосовать, да или нет?

   • Встречное предложение. Lūdzu skaidrojiet Jūsu milzīgo mocekļu pretrunu – viss Latvija un Rietumos tik slikti, bet neesiet Ziemeļu Korejā, Kubā, Krievijā? А не напомните ли вы всем нам: Jā atgādiniet to un ātri uz vilcienu. // Uz pn 3 – 4 visiem zināms ka izdevumi tika apmaksāti atvelkot no strādājošo niecīgajām algām (par velti nav nekas), tas pats daļēji attiecas uz pn 1 – 2. Nodarbinātība visiem tika realizēta sadomājot dažādas maz vajadzīgas instances vai nodarbošanās, kas kopumā dzina uz leju patiesi vai čakli strādājošo algas. Vēlēšanu nebija, bija tikai balsošana par vienīgo sarakstu, tātad feiks. Feiks arī гражданские права, piemēram, ceļot pa pasauli, izlēma partija un čeka (1. daļa)

    • Да иди ты, Галя, сама на….поезд. Нет у меня настроения дискутировать с дурой.

   • grafsts vienkārši muld: Gulags nebeidzās ar Staļina nāvi:tas eksistē vēl tagad.

    • У вас с головкой то, всё в порядке, Алла Борисовна? Или чисто старческое? Вы реальность и свое воображение разделяете вообще?

 6. Man dzīve PSRS it nemaz nepatika, izņemot 2-vus periodus. 1. bērnība un agra jaunība, kad vēl ticēju, ka dzīvoju vishumānākajā, vistaisnīgākajā valstī un t.t. Un toreiz, vismaz Baltijas republikās, vēl nebija tāds visaptverošs elementāro lietu deficīts – tas sākās ap1975. gadu.
  2. Perestrikas laiks – to atceros ar nostaļģiju. Pēkšņi dzīvot kļuva tik interesanti! Tieši šajos gados sāku brīvi lasīt krieviski, jo bija tik daudz interesanta, ko lasīt. Ogoņok, Moskovskije novosti, Junostj, Literaturnaja gazeta. Pirku un lasīju veselām ķīpām.

 7. Gadsimta katastrofa bija fakts, ka pasaules lielākajā valstī varēja izveidoties šāds sātanisks režīms, kurš okupēja un iekļāva savā sastāvā vēl arī 15 citas valstis. Un pastāvēja ap 70 gadus.

  • Un domājat, ka ar to arī viss beigsies?
   Nē, nākamas komunisma reinkarnācijas, un ne bez iemesla, piedzīvosim vēlāk!
   Saderam? Tam ir objektīvs pamats, redzu.

 8. Tiešām reti kurš vēl 8- to gadu sākumā domāja, ka jau pēc dažiem gadiem viss tā mainīsies! Cerējām, ka pamazām, palēnām,.kādu 50 gadu laikā PSRS civilizēsies, rietumnieciskosies. Cerējām, ka būs mazliet brīvāka gaisotne, ka mazliet pavērsies dzelzs priekškars un t.t. Bet te – pēkšņi dažu gadu laikā – nav vairs PSRS! Atceros to laimes sajūtu. Pēc tam, protams, nāca vilšanās – liela vilšanās, taču ar visu to es tagad jūtos daudz, daudz labāk nekā tajos gados. Un neparko negribētu, lai viss atkal būtu kā toreiz. (P/S. Neesmu jaunbagātnieks vai valsts ierēdnis, esmu vidusmēra Latvijas iedzīvotājs)

 9. Lorenca kungam nav skaidrs, kā varēja sabrukt PSRS impērija! Es viņam ieteiktu izlasīt V. Vītola grāmatu “Pārdomas par Krieviju”. Totalitāra valsts, kura norobežojusies no pārējās pasaules, kurā nav ne pilsoņu ekonomisko, ne vārda un citādu brīvību, kurā vajā citādi domājošos, kura jau ekonomiski jūk ārā, jo tur trūkst pārtikas un citu cilvēkam vajadzīgo preču, kurā valda šaurs nomenklatūras slānis, diktāts un komandekonomika – tur jau vēl jābrīnās, kā šī valsts pastāvēja tik ilgi! Un kur tad vēl tās asiņainā vēsture ar cilvēku mocīšanu un slepkavošanu! Bija izveidojusies, kā tagad saka, divu ātrumu pasaule un agri vai vēlu šim procesam vajadzēja līdzsvaroties. Protams, arī apstākļu sakritība, jo toreizējie vadoņi – Gorbačovs un Jeļcins, bija mērenie, nevis “vanagi” kā Putins, tāpēc arī asins izliešana bija minimāla. Tas process bija objektīvi pilnībā nobriedis. Impēriju sabrukumi pasaulē vēstures kontekstā nav nekas pārsteidzošs.

  • Только полный идиот может поверить в рекламируемую вами чушь. Тем более, в неё не поверят люди, которые жили в то время.

   • Par: „Только полный идиот может поверить в рекламируемую вами чушь”. – Apskatāmajā komentā nekas netiek reklamēts (tiek aprakstīti dokumentāli fiksēti vēsturiski fakti) , tā kā loģiski „grafist” maigi sakot nesaprašanu, (negribas teikt viņa vārdiem „полный идиот”, ”чушь”), var attiecināt tikai uz viņu pašu vai ieteikt viņam skatīties spogulī. Tālākais teikums: „Тем более, в неё не поверят люди, которые жили в то время”. Personīgi dzīvoju tajā laikā un ticot savām acīm (arī dokumentiem, radio, televīzijai, piedaloties) varu apstiprināt ka viss notika tā kā apraksta Kārlis.

    • Так называемые факты в изложении американского миллионера и яростного русофоба, вызывают у вас полное одобрение и вы им абсолютно верите. Я же таких, переработанных фактов, не приемлю. Идеологически обработанная информация вызывает у меня отторжение. Я тоже жил здесь в советское время и тоже видел всё своими глазами. Но, впечатление такое, что вы жили в какой то другой стране.

 10. Ну, и о чём данная статья? В чём смысл этого набора слов и букв?

  • Krievam to nesaprast…..uz citu kauliem komuņismu neuzcelt:-):-):-)

  • «Brīvība uzvarēs. Cilvēku vēlme pēc demokrātijas un brīvības nekur nepazūt, to var apspiest, apklusināt, taču tā paliek cilvēku sirdīs, vietā, kur neviens režīms to nevar kontrolēt un neviena armija ietekmēt,» tā Obama.

   • Да уж, и ваш Обама и сама Америка, это образец демократии. Ржу не могу!

  • В чём смысл: „Lai gan šodien par padomju valsts sabrukšanu sarakstīts tūkstošiem disertāciju, šķiet, tā īsti līdz galam nav atbildēts uz jautājumu: kā gan tas varēja notikt – tik viegli, tik dabiski un ātri? Jā, neefektīva ekonomika, karš Aganistānā, zemas naftas cenas, neveiksmīgā Gorbačova “pārbūve” – tas viss bija„. Tad vēl papildus: Pēdējā vēl nesabrukusi koloniālā impērija toreiz agonēja un vēl turpina to. Bezcerīgi to apmaksāti slavēt un atbalstīt 21. gadsimtā. Tumsonība! Tad jau var cīnīties troļļi arī par kanibalismu!

   • Вот ведь какая забавная штука. В то «злосчастное» время народ здесь плодился и размножался. А теперь из этого «рая» все бегут, куда глаза глядят! Вывод: вы построили такое государство и такое общество, которое пожирает само себя! Истинные канибалы это вы и ваши политики.

    • Nebēg, grafist, nebēg, krievi, tādi kā tu, nebēg, bet turās ar nagiem un zobiem iekrampējušies. Pats taču lielijies, ka tevi neviens nepiespiedīs Latviju pamest. Varbūt tas nebiji tu, grafist?

     • Ну да, не бегут! Они ещё и вымирают просто. Какова на сегодня численность населения? Уже меньше 2-х миллионов человек. А сколько было, напомнить. В стране каждый 4-й – пенсионер. Ну, и кто же будет развивать это государство? Скоро вся страна будет в Риге жить, весело будет.
      Латвия это Родина моих детей и внуков. А с Родины не бегут!

    • Grafist, nenovirzies sānis, jautājums palika neatbildēts! Kas īsti tev traucē dzīvot Latvijā? Vai latviešu pārāk daudz? Ja arī Latvija ir tavu bērnu un mazbērnu dzimtene, tad kāpēc tu gribi viņu par Krieviju pataisīt? Tikai 64.5 tūkstoši kvadrātkilometri, tikai vienīgā vieta uz mūsu planētas, kur valsts valoda ir latviešu valoda, bet tev noteikti vajag, lai viss būtu kā Krievijā? Kāpēc?

     • Да где был вопрос то этот! Мне ничто не мешает жить в Латвии, кроме отсутствия гражданских прав, но к этому я уже привык. Дети и внуки – граждане, воть пусть они сами и решают, какой должна быть Латвия.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+