×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. novembris, 2015
Drukāt

Gadsimta prāva ar 500 dalībniekiem

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Rīt, 21. novembrī, notiks pagaidu piemiņas vietas atklāšana Zolitūdes traģēdijas teritorijā. Vakar ritēja tās ierīkošanas darbi.

Rīt aprit divi gadi kopš Zolitūdes traģēdijas. 747 dienas. Tik ilgs laiks bija nepieciešams, lai varētu notikt pirmā tiesas sēde pēc briesmīgās nelaimes 2013. gada 21. novembrī, kad, sabrūkot veikalam “Maxima”, bojā aizgāja 54 cilvēki un daudzi tika ievainoti. Cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai vainīgos notiesātu, nav zināms. Optimisti paredz piecus gadus, reālisti – septiņus, pesimisti – pat desmit gadus.

Rīgas tiesu apgabala prokurori Jekaterina Kušakova, Kaspars Cakuls un Agris Skradailis 80 sējumu biezu krimināllietas materiālu ir nodevuši Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesai, kas šīs apjomīgās un sarežģītās bezprecedenta lietas iztiesāšanas procesu sāks 8. decembrī. Pirmā tiesas sēde notiks Ķīpsalas izstāžu kompleksa konferenču zālē, un, kā informē tiesas kanceleja, uz to aicināti aptuveni 500 lietas dalībnieku un 20 advokātu. Rīgā nav tik lielas tiesu zāles, kurā varētu uzņemt visus lietas dalībniekus, tāpēc Tiesu administrācija ir sameklējusi šo iespēju un par konferenču zāles īri dienā maksās 360 eiro. Rīgas Tehniskās universitātes izstāžu centra BT1 direktors Jānis Zvirbulis šonedēļ esot ticies ar Zemgales priekšpilsētas tiesas administrācijas darbiniekiem, lai vienotos par tiesas sēdes vajadzībām atbilstošu zāles iekārtojumu. Zālē nebūs nepieciešams speciāls apcietinātajiem paredzēts norobežojums, jo neviena apsūdzētā persona nav apcietināta.

Vēl nav skaidri zināms, vai lietu iztiesās Zemgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētājas Dainas Treijas nozīmētie tiesneši, no kuriem divi uzskata, ka viņiem ir interešu konflikts. Biedrības “Zolitūde 21.11.” pilnvarotā pārstāve Regīna Ločemele–Luņova diezgan droši apgalvoja, ka no cietušo puses neviens negrasoties izteikt neuzticību kādam no tiesnešiem, taču tik drošas informācijas nav no apsūdzētajiem. Ja gadījumā izskanēs neuzticības apliecinājums, pirmā tiesas sēde būs ļoti īsa, jo šis tiesas sastāvs nevarēs uzsākt lietas izskatīšanu un būs jāmeklē jauni tiesneši.

Izskan prognozes, ka maksimālais sods līdz septiņiem gadiem cietumā, iespējams, varētu draudēt pieciem apsūdzētajiem – būvinženierim Ivaram Sergetam, būvekspertam Andrim Gulbim, arhitektam Andrim Kalinkam, uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam un būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, kuri papildus apsūdzēti arī par nogalināšanu aiz neuzmanības.

R. Ločmele-Luņeva pastāstīja, ka tiesas procesa dalībnieki necer, ka šo lietu izskatīs gada laikā, ka optimisti paredz piecus gadus, reālisti – septiņus, bet pesimisti uzskata, ka process varot ievilkties līdz pat desmit gadiem. Jāņem vērā, ka kopš traģēdijas ir nomiruši trīs bojāgājušo tuvinieki, tāpēc ar spriedumu nedrīkstētu kavēties gadiem ilgi.

Visu rakstu lasiet 20. novembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+