×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. decembris, 2012
Drukāt

Gadumija tepat Latvijā

Foto - Daugavpils TICFoto - Daugavpils TIC

Tūrisma firmas Jaungadu aicina sagaidīt gan tuvās, gan tālās zemēs, bet, kā nokļūt uz daudzveidīgajām gadumijas lustēm Latvijas pilsētās un novados, katram jādomā pašam. 


 

Pie Salatēva bunkurā

Viens no savdabīgākajiem Jaungada pasākumiem solās būt kūrortviesnīcā “Līgatne”, kur Vecgada vakarā no plkst. 19 varēs sēsties laika mašīnā un atgriezties padomju laikos īpaši slepenajā bunkurā deviņus metrus zem zemes. Tur viesus gaidīs Salatētis, kurš apmaiņā pret pietiekami seniem pantiņiem tukšos dāvanu maisu. Vakara turpinājumā plkst. 21 kolonnu zālē sešus metrus virs zemes sāksies svētku mielasts pie padomju stilā servētiem galdiņiem, bet ar mūsdienīgu ēdienkarti.

Par jautrību rūpēsies vokāli instrumentālais ansamblis “Sarkanā māja” no Limbažiem. Tiks rīkota arī DOSAAF loterija, kurā būs iespējams laimēt dažādas sarkanas balvas, tostarp gan nebūs Kņopienes “Volgas”, jo tai bijusi cita krāsa. Lai izdzertais šampanietis neradītu konfliktus ar likuma sargiem, nakti varēs pārlaist turpat uz vietas padomju laika elitārajā 4. Pārvaldes pansionātā, brokastīs baudot ceptas olas ar desmaizēm.

 

Atklātās jūras krastā

Vairāk nekā svētku salūts vien gaida tos, kas Vecgada vakarā dosies uz Liepāju. 31. decembrī plkst. 23 Rožu laukumā sāksies 2013. gada sagaidīšanas pasākums. To vadīs Liepājas teātra aktieris Viktors Ellers un Maija Kalniņa, aicinot atskatīties uz aizvadītā gada svarīgākajiem notikumiem pasaulē, Latvijā un Liepājā. Muzikāli atraktīvais ceļojums noslēgsies ar uguņošanu, skanot komponista Jāņa Strazda speciāli sarakstītajai mūzikai. Pēc salūta līdz plkst. 1.20 dīdžeja virsvadībā varēs dejot turpat Rožu laukumā, jo sens liepājnieku ticējums vēsta, ka tieši gadu mijā šeit no sirds izteiktie vēlējumi noteikti piepildoties. Vēlāk Jaungada svinības iespējams turpināt deju klubā BIG7 un Latvijas 1. rokkafejnīcā, kur līdz pat pirmajam tramvajam risināsies “Burziņš roka pilsētā”, bet viesnīcā “Fontaine royal” – masku balle ar dažādiem konkursiem un spēlēm gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Tiem, kam netīk burzma un skaļums, kā radīts koncerts Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē, kur no plkst. 23 ar īpašu Vecgada vakaram veltītu pro-grammu muzicēs Līga Jekševica (koloratūrsoprāns), Mārīte Lazdāne (soprāns), Reinis Lapa (flauta) un Lotārs Džeriņš (ērģeles).

Repertuārā – baroka, klasicisma un džeza skaņdarbi.
Īpaši padomāts par pilsētas viesiem – no Rīgas uz Liepāju 31.12. plkst. 12 un atpakaļ 1.01. plkst. 14 kursēs speciāli norīkoti mikroautobusi.

Turpretī Ventspilī, kā ierasts, uguņošana notiks pēc vietējā laika – pusstundu vēlāk nekā citviet Latvijā. Lielajā laukumā (starp Kuldīgas un Ganību ielu) par labu noskaņojumu gādās Ufo grupa.

 

Pilīs un būdiņās

Otrā Latvijas malā Daugavpilī galvenie notikumi risināsies Vienības laukumā, kur vēl līdz pareizticīgo Jaunajam gadam (13.01.) būs atvērts Rūķu namiņš (darba laiks: plkst. 11 – 19). Pa dienu tajā varēs sastapt ne tikai rūķus, bet arī Salatēti un citus pasaku tēlus. 31. decembrī plkst. 12 Vienības laukumā starts tiks dots Jaungada skrējienam, un plkst. 23 te sāksies pasākums disko ritmos “Paliec sveiks, 2012.!”, kas ap pusnakti turpināsies ar salūtu un koncertu un ilgs līdz trijiem rītā.

Noskaņoties svinēšanai palīdzēs Ziemassvētku atklātņu un zvaniņu izstāde Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas 8) un gaismas objektu, rotājumu izstāde “Sniega bumbu bums” Olimpiskajā centrā (Stadiona 1).

Gadu mijā krāšņas balles rīkos gan viesnīcās un restorānos, gan pilīs un pilsētu laukumos. Saulkrastos Saules laukumā uz lielā ekrāna varēs sekot līdzi Rīgā notiekošajam, bet kultūras namā “Zvejniekciems” – dejot leģendāro roka un kantri mūzikas grupu “Linga” un “Dakota” pavadījumā. Tā kā Saulkrastos attālumi ir lieli, svētku vakarā pilsētā kursēs bezmaksas autobuss.

Greznas Jaungada balles notiks Mežotnes un Igates pilīs, Dikļos svinību laikā atklās karalisko kazino, bet Jaunpils pilī pirmās jaunā gada dienas vakarā sāksies karnevāls “Šahs un mats”, veltīts šīs senās spēles tematikai. Vairāk par visiem gadumijas pasākumiem novados var uzzināt portāla “Travelnews.lv” apkopotajā informācijā.

 

Jampadracis Jūrmalā

Vecgada vakarā neparastas svinības cenšas sarīkot arī daudzas Jūrmalas kūrortviesnīcas un sanatorijas. Piemēram, “Jūrmala SPA un Konferenču centrs” ielūdz uz programmu “La noche Cubana” Karību piekrastei raksturīgajos salsas ritmos, bet “Dzintars Hotel Jūrmala” (Edinburgas prosp. 15) – uz Zvaigžņu parādi, kuras viesiem jāpārtop par pagājušā gadsimta 80. gadu populāriem mūziķiem, aktieriem, māksliniekiem un politiķiem.

Kā plašāks masu pasākums 1. janvārī no plkst. 11 līdz 17 iecerēts Jampadracis latviešu tradīcijās, kas notiks Dzintaru Meža-
parkā. Tajā par baltu velti varēs iemācīties jautras latviešu dejas, mest pakavus, lēkt maisos, celt sniega skulptūras, zīmēt sniegā, izrotāt egles, liet laimes, pikoties, šaut ar pnei-matisko šauteni mērķī un piedalīties dažādās ziemas stafetēs un radošajās darbnīcās. Tirgoņu ielā darbosies minitirdziņš ar Latvijā ražotiem svētku gardumiem.

 

VĒRTS APSKATĪT

Liepājas himnas tēli. Kūrmājas prospektā uzstādītas bronzas skulptūras, kurās iemūžināti Liepājas himnas “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” (I. Kalniņš, M. Čaklais) tēli – Laivinieks (pie bijušās jūrskolas, tagadējās prokuratūras ēkas), Vārna, Dzintara latvieši, Telefonists (K. Ūliha ielas stūrī) un Cilvēku mežs pakājē pie pieminekļa bojāgājušajiem zvejniekiem un jūrniekiem. Tēlnieki – Ģirts Burvis un Kārlis Īle.

Horna koncertdārzs (Jūrmala, Jomas 35 – pie Majoru kultūras nama). 1870. gadā šajā vietā uzņēmējs Horns uzcēla pirmo viesnīcu Majoros un izveidoja dārzu, kurā vēlāk uzstājās slaveni simfoniskie orķestri. 1896. gadā te notika arī Jūrmalas vēsturē pirmais kinoseanss. 1913. gadā Horna dārzu kopā ar visām ēkām nopostīja ugunsgrēks, tas atjaunots 2005. gadā.

Vienības nams (Daugavpils, Rīgas 22a) – pilsētas vēsturiskā centra dominante, celts 1936./1937. gadā pēc Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa ierosinājuma (arhitekts Verners Vitands). Tolaik celtne bija modernākā daudzfunkcionālā ēka Eiropā. Šobrīd tajā atrodas Daugavpils teātris, Latviešu kultūras centrs, Latviešu māja, tūrisma informācijas centrs, Latgales Centrālā bibliotēka, ASV informācijas centrs, banka, grāmatnīca, kafejnīca, fitnesa klubs un citas iestādes. Pērn pie ēkas atklāta piemiņas plāksne kādreizējam pilsētas galvam Andrejam Švirkstam (1897 – 1955).

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+