Latvijā
Vēsture

Gadumijas runas. Jo tuvāk mūsdienām, jo krāšņāk: pingvīni, olas un trīs runču dzīres 0

LETA

Gaidot tradicionālās amatpersonu gadumijas runas, pirms brīža piedāvājām ielūkoties senākā vēsturē un spilgtos citātos no Alberta Kvieša, Kārļa Ulmaņa un Augusta Kirhenšteina svētku runām.

Tagad no vēstures annālēm esam izvilkuši mūsdienu amatvīru un sievu citātus, kuriem iepriekš minētie izteikumu krāšņuma ziņā nestāv blakus.

Mazgājiet zobus, gludiniet bikses

Andris Šķēle, Ministru prezidents:
«Mums trūkst gribas. Vai ir daudz to, kas pa naktīm mācās angļu valodu, vai ir daudz to, kas notīra sniegu savas mājas priekšā, — nē, daudz ir to, kas nevīžo zobus iztīrīt, daudz ir to, kas nevar savas bikses izmazgāt, kur nu vēl izgludināt, daudz ir to, kas angļu valodai atmet ar roku, kad pēc mēneša kā par brīnumu vēl nespēj brīvi runāt, daudz ir to, kuri būtu ar mieru atmest ar roku arī neatkarīgajai Latvijai, lai tikai būtu garantija, ka kāds atkal dalīs cukura un šņabja talonus, bet par dzīvokli būtu jāmaksā kapeikas.» 1996.gada 31.decembris.

Turieties pie zemes un laukiem

Einars Repše, Ministru prezidents:
«Tāpēc turēsimies pie zemes, Latvijas ļaudis! Atgriezīsimies pie zemes turpmākajos gados! Varbūt arī dosimies prom no lielajām pilsētām, kur katram pieder labi ja dzīvoklītis daudzdzīvokļu namā. Dosimies prom no sastrēgumiem ielās un no pārblīvētiem mikrorajoniem. Dosimies uz laukiem, kur ir plašumi, daba un gaiss. Kur katram ir sava zeme un savas mājas. Dosimies prom no stresa. Moderns darbs, izmantojot modernas tehnoloģijas, lauku mierā un klusumā, kur bērni skraida pa piemājas pļavām – tādu es redzu Latvijas nākotni.» 2003.gada 31.decembris.

Trekno gadu pasaules čempioni

Aigars Kalvītis, Ministru prezidents:
«Šis gads ieies vēsturē arī ar daudzām labām ziņām. Latvijā ir visstraujāk augošā tirgus ekonomika pasaulē. Izaugsmes tempu ziņā mēs esam pasaules čempioni. Mīļie tautieši, ja netiks sadarītas kādas muļķības, tad mums priekšā ir septiņi bagāti gadi. Treknie gadi, ja atceras stāstu par Jāzepu. Mēs jau tagad esam pasaules čempioni attīstības tempu ziņā, mums ir visas iespējas tuvāko desmit gadu laikā sasniegt to, par ko mēs visi esam sapņojuši, ejot uz barikādēm – būt kungiem savā zemē nevis viesstrādniekiem svešā zemē.» 2005.gada 31.decembris

Prieku jāmācas no bērniem

Vaira Vīķe–Freiberga, Valsts prezidente:
«Es atceros tādu brīdi, kad vecāmāte uz laukiem kara laikā man uzdāvināja cieti vārītu olu – tādu sajūsmu es reti esmu savā mūžā izjutusi par kādu citu varbūt daudz dārgāku lietu. Spēja priecāties bērnam piemīt dabiski. Mums – lielajiem un pieaugušajiem – ir tā jāatceras un jāmācās no bērniem.» 2006.gada 24.decembris.

Kā pingvīni pārziemo

Ivars Godmanis, Ministru prezidents:
««Krīze» ir jēdziena «iespēja» otrais vārds. Krīze sapurina. Krīze mobilizē. Ziniet, kad Antarktīdā ir sniega vētra, pingvīni to pārziemo, saspiežoties ar mugurām kopā, vienā lielā aplī. Ja kāds noklīst, viņi to atgriež atpakaļ. Turpmākajos divos gados Latvijas ekonomikā būs šāda sniega vētra, un tādas cilvēciskās īpašības kā uzticība, izpalīdzība, līdzcietība un labestība būs svarīgākas kā jebkad. Tās parādīs mūsu vēlmi un gribu. Un varat būt droši – valdība būs ar jums. Ceru, ka arī jūs būsiet ar mums, jo vienoti mēs esam stiprāki par krīzēm.» 2008.gada 31.decembris.

Trīs runču dzīres
Valdis Dombrovskis, Ministru prezidents:
«Šogad esam piedzīvojuši lielāko ekonomikas kritumu un augstāko bezdarbu Eiropas Savienībā. Iepriekšējo gadu politika «gāzi grīdā!» ir izgāzusies. Arī stāsts par septiņiem treknajiem gadiem izklausās traģikomiski. Diemžēl cenu, ko maksājam par šīm kļūdām, zina katrā ģimenē un katrā uzņēmumā. Latvijas «tīģerlēciens» izrādījās tikai trīs runču dzīres pie aizlienēta krējuma poda.»
2009.gada 31.decembris.

LA.lv