×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
28. decembris, 2015
Drukāt

Gaida 2015. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pretendentus (1)

Foto- LETAFoto- LETA

Uz 2015. gada spārnotā teiciena titulu pretendē daudzi paradoksāli un ironiski izteicieni, kas saistīti ar sabiedrībā aktuālām norisēm, aģentūra LETA uzzināja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopā (LVAK).

LVAK sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju jau trīspadsmito reizi izsludina akciju “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Nominācijai “Spārnotais teiciens” jau saņemti 100 pieteikumi, kuru vidū ir arī asprātīgi virsraksti no preses.

2015. gadam ritot, LVAK jau sakrājusi vairāk nekā 170 nevārdu, bet tikai 111 gada vārda kandidātus, no kuriem aptuveni trešdaļa ir pašu iesniedzēju un viņu tuvinieku darinājumi.

Ceturtajā papildu sadaļā apkopoti arī simt savārstījumi (nelatviski frazeoloģismi, samudžināti iestāžu un amatpersonu paudumi, dīvaini un burtiski tulkojumi).

Akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības interesi par valodu, sekmēt visus labas gribas centienus, kas spētu palīdzēt uzlabot mūsu valodas kvalitāti – gan sadzīvē, gan publiskā un valstiskā saziņā.

LVAK atgādina, ka aptaujas rīkotāji analizē itin visas valodas jomas – jaunāko terminoloģiju, presē un publiskās runās pausto, tehniskus un administratīvus dokumentus, jaunāko literatūru, izkārtnes, reklāmas un uzrakstus, izstrādājumu nosaukumus, svešvārdus un starptautisku jēdzienu atveidojumus, bērnu un jauniešu izteiksmes īpatnības, zinātnieku, mākslinieku, politiķu, uzņēmēju tipiskus un netipiskus paudumus, kā arī jebkuras citas profesijas un sabiedrības grupas lietoto valodu.

Apkopotos ieteikumus apspriedīs akcijas rīkotāju kopīgi deleģēta valodniecības teorētiķu un valodas praktiķu žūrija. Aptaujas gaitai varēs sekot līdzi Latviešu valodas attīstības kopas vietnē “LVAK.wordpress.com” un sociālajā tīklā “Twitter”.

2015. gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu izsludinās 2016. gada janvāra otrajā pusē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. 1. Vējonis – Laikam no sākuma jāierauj !
    2. Āboltiņa – Ūūūūūū ! Uūūūūū ! Ūūūūūū !
    3. Straujuma – Nu, jāsaka, ka es tajā laikā biju Ķīnā. Ja atklāti, tad es nezināju, ka būs tāds (tik liels algu) pieaugums.

Draugiem Facebook Twitter Google+