Gaida priekšlikumus pašvaldību referendumiem 0

Jaunas ēkas celtniecība vēsturiskajā centrā, parka pārveidošana par apbūvējamo teritoriju vai domes pa­triekšana. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavots likumprojekts paredz, ka šādus un līdzīgus jautājumus pašvaldībās turpmāk varētu izlemt paši iedzīvotāji. 


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (ZRP) izveidotā darba grupa sagatavojusi likumprojekta “Vietējo pašvaldību referendumu likums” sākotnējo redakciju. Pašlaik tā nodota izvērtēšanai dažādām organizācijām. Janvāra vidū ministrija plāno sasaukt īpašu sēdi, lai apkopotu un izvērtētu saņemtos priekšlikumus.

Likumprojektā ierosināts noteikt, ka pašvaldību referendumus var rīkot par nozīmīgu infrastruktūras objektu īstenošanu, ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un publiskā apspriešanā nodotu jautājumu, ja pašvaldība nav ņēmusi vērā publiskās apspriešanas rezultātu, kā arī par domes atlaišanu. Tāpat pašreizējā likumprojekta redakcija arī nosaka, ka pašvaldības referenduma ierosināšanā un pašā referendumā var piedalīties visi Latvijas Republikas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kas ir tiesīgi ievēlēt attiecīgās pašvaldības domi.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstrādājamā likuma mērķis ir veicināt pašvaldību iedzīvotāju iesaistīšanos un līdzdalību vietējās nozīmes aktualitāšu izlemšanā un konkrētu lēmumu pieņemšanā.

 

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) Vietējo pašvaldību referendumu likumu vērtēs šodien savā valdes sēdē. Pirms tās LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis vērtējumā bija piesardzīgs. “Man personīgi šķiet, ka ideja ļaut iedzīvotājiem pašiem izlemt vietējos jautājumus nav slikta, bet ir virkne neskaidru jautājumu. Piemēram, cik cilvēku var ierosināt domes atlaišanu un cik lielam jābūt kvorumam nobalsošanā, lai tā tiktu atlaista. Šeit nedrīkstētu pieļaut situāciju, ka pašvaldību atlaist var mazāk cilvēku nekā to ievēlēja,” norādīja A. Jaunsleinis. Tāpat esot neskaidri finansēšanas jautājumi un tas, kādus tieši jautājumus varēs izlemt referendumā. “Nav izslēgts, ka cilvēki referendumā pieprasa lietas, ko pašvaldība nemaz reāli nespētu izpildīt. Ja nu kāda maza pagasta iedzīvotāji nobalso, lai viņiem tiktu celts milzīgs sporta centrs, ko pašvaldības budžets pat nespēj pacelt. Ko tad?” retoriski jautāja LPS priekšsēdis.

Likumprojektu izstrādāja darba grupa, kurā bez VARAM darbiniekiem strādāja arī LPS, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, sabiedriskās politikas centra “Providus”, Vēlēšanu reformas biedrības un citu sabiedrisko organizāciju pārstāvji, kuriem tagad dotas divas nedēļas laika priekšlikumu iesniegšanai. Savukārt 13. janvārī darba grupa savā sēdē tos izvērtēs un lems par nepieciešamajiem labojumiem. Pašvaldību referendumu ieviešana bija viens no ZRP priekšvēlēšanu solījumiem.