×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
3. novembris, 2015
Drukāt

Gaidāmi eksperimenti

Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Mūsu bobslejisti vasarā, kā ierasts, pamatīgi svīduši treniņos, lai turpinātu diktēt modi starta ieskrējienā, bet Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) vadītāji ieguvuši jaunus atbalstītājus un sākuši sadarbību ar vienu no labākajiem kamanu ražotājiem “Euro­tech”. Pasaules kausa (PK) izcīņa novembra beigās sāksies Altenbergas trasē Vācijā.

Iekšējā konkurence

Latvijas izlasē nav notikušas pārmaiņas. Ierindā ir trīs spēcīgākie piloti – Oskars Melbārdis, kura ekipāža iepriekšējā sezonā izcīnīja Pasaules kausu gan divnieku, gan četrinieku konkurencē, Oskars Ķibermanis un Uģis Žaļims. Tāpat palikuši visi labākie stūmēji. Diemžēl neviens jauns talants nav uzradies. “Atlases testos piedalījās apmēram simts, uz pirmajiem treniņiem vasarā paņēmām sešus septiņus, taču neviens nav izturējis. Pāris puišu ir no rudens testiem, bet baidos, ka pienesuma nebūs – jaunajiem grūti ielēkt komandā, jo prasības ir ļoti augstas. Pirms sešiem gadiem kāds no viņiem noteikti tiktu izlasē, tagad vairs ne,” teic Latvijas izlases galvenais treneris Sandis Prūsis.

Viņa aptvere gan tāpat ir pilna – iepriekšējā sezonā Melbārdis goda pjedestālā uzkāpa 17 no 18 sacensībām, un būtu arī visās 18, ja Kēngis­zē trases darbinieki godprātīgi iztīrītu starta gropi. Bet tā jau vēsture. Jaunās sezonas pirmie trīs PK posmi būs Vācijā, un Prūsis spriež, ka tajos, visticamāk, startēsim ar trim ekipāžām: “Gribam arī pasaules čempionātam saglabāt trīs vietas, taču neies viegli, jo lielās valstis noteikti būs sasparojušās.”

Pēc gadu mijas uz PK trim posmiem Ziemeļamerikā paredzēts doties ar divām ekipāžām, tādēļ pirms tiem paredzama cīņa par iespēju būt otrajai. Iepriekšējā sezonā nomināli otrais pilots bija Ķibermanis, taču Žaļims izcēlās divniekos, izcīnot trešo vietu PK posmā Sanktmoricā, un bija ātrāks par Ķibermani arī Īglsā, pasaules čempionātā Vinterbergā un Latvijas olimpiādē Siguldā.

Par pirmo pilotu šaubu nav – Soču olimpisko spēļu vicečempions četriniekos Oskars Melbārdis: “Lēnā garā briestam sezonai. Man gan vasara bija neveiksmīga, atkal pacīnījos ar traumām un nevarēju izdarīt visu plānoto. Spēlējot futbolu, savainoju augšstilba muskuli, arī ar kaulu kaut kas bija noticis. Trīs nedēļas nevarēju skriet, taču no septembra darbojos pilnvērtīgi. Mērķis, protams, arī šosezon ir cīnīties par pirmo vietu. Trauma mani izsita no ritma, un sezonas sākumā startā droši vien nebūšu savējiem tik liels palīgs kā citkārt, bet jaunajā gadā visam vajadzētu būt kārtībā.”

Latvijas izlase uz Rietum­eiropu dosies divas nedēļas pirms sezonas sākuma, lai trenētos Kēnigszē un Īglsā, kur februārī notiks pasaules čempionāts. Pirms tam Sanktmoricā būs Eiropas čempionāts.

Meklē labākos

Lielākais notikums aizvadītajā vasarā Latvijas bobslejistiem bija sadarbības sākšana ar “Eurotech”. “Pirms Soču olimpiskajām spēlēm mēs meklējām viņus, gribējām pirkt kamanas, taču atbilde bija – nē. Tagad viņi meklē mūs, un šāda iespēja jāizmanto,” norāda Sandis Prūsis.

“Nebiju pārsteigts, “Eurotech” vēlas sadarboties ar labākajiem. Mēs arī mentāli esam tuvi ar viņu šefu, kurš ir mūzikas producents. Līdz šim viņi strādāja ar Kanādu un Nīderlandi, tagad mēs būsim vienīgie,” lepns ir LBSF ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis, gan piebilstot, ka vēl grūti spriest, vai sadarbība ļaus spert platu soli uz priekšu. Nīderlandes ražotāji Latvijas izlasei testēšanai dos pa vienām divnieku un četrinieku kamanām. Ja tās būs ātrākas vai vismaz konkurētspējīgas ar pašreizējām, varēs domāt par pirkšanu.

“Šobrīd eksperimentu vārdā pieļauju, ka varam atkāpties soli atpakaļ, taču ne pārāk, jo latiņu esam uzcēluši ļoti augstu,” piebilst Ekmanis. “Jebkurā gadījumā turpināsim sadarbību arī ar Jāņa Skrastiņa Bobsleja tehnisko centru, tur pagatavotie bobi ir ļoti labi – ar visiem tikām uz pjedestāla. Ja ar jaunajiem nesanāks, brauksim ar vecajiem. Mums ir problēmas ar testēšanu, jo komanda ir maza.”

Melbārdis iespēju braukt ar jaunajām kamanām gaida ar nepacietību: “Ceru, ka būs labas un ātras, spēs konkurēt ar mūsu bobiem. Esmu novērojis, ka dažās trasēs “Eurotech” iet labi, citās ne ļoti. Esam pierādījuši, ka Pasaules kausu varam izcīnīt, un tagad varam mēģināt ko jaunu. Ja nesanāks, tad būsim ieguvēji nākotnē. Varbūt tie bobi skries ātrāk par mūsējiem. Man pašam gribas, lai pirmie posmi aiziet labi, – tad viss būs kārtībā.”

Decembrī Siguldā notiks Eiropas kausa izcīņas posms bobslejā un skeletonā. Trasi pērn pamatīgi pārbūvēja, šovasar vēl šis tas uzlabots, un starptautiskās federācijas pārstāvji paveikto novērtējuši atzinīgi. Ja Eirokausa sacensības tiks sarīkotas augstā līmenī, nākamziem Sigulda varētu iegūt arī PK posmu. Bobslejā gan tikai divnieku ekipāžu sacensībām, jo četrinieku kamanām trase nav piemērota.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+