Latvijā
Kriminālziņas

Gaiļezera mediķu korupcijas lietā vēl nav iespējams sākt nolasīt apsūdzību0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Lūks

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien vēl aizvien nesāka pēc būtības skatīt krimināllietu, kurā par prettiesiska labuma pieņemšanu no pacientiem apsūdzēti seši Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) darbinieki.

Šī bija jau septītā sēde, kurā tika skatīti dažādi procesuālie jautājumi, taču netika sākta apsūdzības nolasīšana. Pirmā tiesas sēde šajā kriminālprocesā bija ieplānota jau šī gada 7.martā.

Šodienas tiesas sēdē izcēlās asas diskusijas starp valsts apsūdzības uzturētāju un aizstāvību. Diskusiju laikā advokāts Saulvedis Vārpiņš tiesai paziņoja, ka prokurore neesot izpildījusi iepriekšējā tiesas sēdē apmierinātos lūgumus, tostarp ļaut aizstāvībai iepazīties ar lietas 19.sējuma materiāliem. Savukārt prokurore kategoriski noraidīja aizstāvju pārmetumus, skaidrojot, ka lietas materiāli ir visiem pieejami un, viņas ieskatā, šādas advokātu darbības ir vērtējamas kā procesa vilcināšana.

Tiesnese Agita Dmitrenoka pievienojās prokurores viedoklim un piedāvāja risinājumu – nokopēt aizstāvības ieskatā trūkstošos materiālus un izdalīt apsūdzētajiem un viņu aizstāvjiem, kas arī tika izdarīts.

Aizstāvji uzskatīja, ka nebija iespējams uzsākt apsūdzības nolasīšanu, jo aizstāvībai un apsūdzētajiem neesot skaidrs, kādi pierādījumi lietā ir pret kuru apsūdzēto. Arī šim pārmetumam prokurore nepiekrita, norādot, ka lieta ir kompleksa un liela daļa pierādījumu un plānoto liecinieku tieši attiecas uz visiem apsūdzētajiem.

Sēdes noslēgumā tiesa secināja, ka dažādu organizatorisko apsvērumu dēļ, tostarp aizstāvju iebildumu par pierādījumu neskaidrību, šodienas tiesas sēdē nav iespējams sākt nolasīt apsūdzību.

Tādēļ tiesa nolēma šodienas tiesas sēdi atlikt, nozīmējot nākamo tiesas sēdi 8.janvārī plkst.10.

Jau vēstīts, ka iepriekšējā tiesas sēdē tika izdalīts atsevišķs kriminālprocess pret lietā apsūdzēto radiologu Valdi Girgensonu, kurš vairākas reizes nebija ieradies uz tiesas sēdēm.

Uz apsūdzēto sola šajā lietā jāsēžas Jurim Novožilovam, Vēsmai Matrozei, Ilzei Lailai Lauderei, Karinai Moisejevai, Inetai Nemiro un Mārai Epermanei. Vairums no apsūdzētajiem ir radiologi.

Vairākiem apsūdzētajiem tiek inkriminēta tirgošanās ar ietekmi, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem, kā arī ir norādīts pants par valsts amatpersonas bezdarbību, par ko var piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Prokurore tiesai nodeva krimināllietu pret sešiem slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra stacionāra “Gaiļezers” diagnostisko radioloģijas nodaļu darbiniekiem un kādas citas stacionāra “Gaiļezers” nodaļas darbinieku.

Atbilstoši lēmumam par krimināllietas nodošanu tiesai laikā no 2013.gada oktobra līdz 2015.gada aprīlim vairāki medicīnas darbinieki, izmantojot savas pilnvaras, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās par magnētiskās rezonanses izmeklējumu nodrošināšanu, sistemātiski pieprasīja materiālas vērtības un tās pieņēma no pacientiem par magnētiskās rezonanses izmeklējumu nodrošināšanu labuma devēja interesēs, apejot noteikto rindas kārtību. Magnētiskās rezonanses izmeklējumi galvenokārt veikti ārpus oficiālā darba laika.

Medicīnas darbiniekiem, apejot noteikto pacientu reģistrēšanas kārtību, veicot izmeklējumus ar magnētisko rezonansi 121 pacientam, slimnīcai nodarīts zaudējums ne mazāk kā 12 396 eiro apmērā, uzskata prokuratūra.

LA.lv