Kultūra
Teātris un kino

Gaiša, apgarota izrāde “Klusa nakts, dzēra nakts” 3

Publicitātes foto

Valmieras teātra Lielajā zālē 12. maijā pirmizrādi piedzīvos šobrīd Eiropas teātros aktuālākā un visbiežāk iestudētā mūsdienu krievu dramaturga Ivana Viripajeva lugas “Apskurbušie” skatuves variants “Klusa nakts, dzēra nakts” Regnāra Vaivara režijā.

Izrādes darbība noris vienas nakts ietvaros, kad astoņās dažādās situācijās sastopas 14 ļoti inteliģenti un turīgi cilvēki. Svarīgs apstāklis – viņi visi ir ļoti piedzērušies. Reibums dod drosmi, ļauj viņiem beidzot ieskatīties savās un citu dvēselēs un sākt apšaubīt savas turīgās un šķietami veiksmīgās eksistences jēgu. Agri vai vēlu katra no sarunām nonāk pie atskārsmes, ka mīlestība ir svarīgākais pasaules pastāvēšanas pamats.

Režisors R. Vaivars par topošo iestudējumu teic: “Izrāde nebūs par tiem cilvēkiem, kuri vaicā: “Dievs, ko tu dosi man”, izrādē būs par tiem retajiem cilvēkiem, kuri vaicā: “Dievs, ko es varu un spēju dot tev.” Ļoti gaiša, apgarota izrāde. Tādu es to vēlos, un tāda tā arī būs. Izrādē centīšos sasniegt tos Dostojevska dziļumus, kurus es nojaušu šajā lugā, runāšu par sevi un maniem mīļajiem. Svarīgi, ka katram no 14 aktieriem ir galvenā loma. Tas ir izaicinājums gan viņiem, gan man pašam, un man ir pārliecība, ka mēs šo izaicinājumu spēsim pacelt. Mēs jau šobrīd ļoti daudz spējam. Šīs lugas iestudējums bija nominēts Krievijas teātra festivālā “Zelta maska”, bet esmu drošs, ka mums izdosies labāk.”

Izrādes kodolu veido Valmieras teātra vidējās paaudzes aktieru ansamblis – Aigars Apinis, Inga Apine, Kārlis Freimanis, Rihards Jakovels, Ingus Kniploks, Tālivaldis Lasmanis, Ilze Lieckalniņa, Ivo Martinsons, Mārtiņš Meiers, Ieva Puķe, Imants Strads, Elīna Vāne, kā arī jaunā aktrise Elīna Dambe un viesaktrise Zane Aļļēna.

Aktrise Ieva Puķe par izrādes tapšanu stāsta: “Izrādes varoņi mēģina rast atbildes uz eksistenciāliem jautājumiem – kā dzīvojam, kāpēc dzīvojam, meklē ceļu pie Dieva, kaut kā augstāka, spēcīgāka. Darbība notiek vieglā reibumā. Cilvēks nelielā skurbulī bieži vien ir patiesāks, brīvāks. Es pati arī esmu meklējusi atbildi uz mūžīgo, neatbildamo jautājumu – kas es esmu, kur ir mana vieta? Esmu sapratusi: mēs varam pietuvoties šai atbildei, nojaust, pēc svarīgiem soļiem dzīvē kaut ko saprast par savu eksistenci, bet saņemt skaidru atbildi nav iespējams. Es ticu un ceru, ka esmu īstajā vietā…”

I. Viripajevs ir viens no izcilākajiem Krievijas mūsdienu dramaturgiem, teātra un kino režisoriem, kurš saņēmis neskaitāmas balvas un prēmijas. Viņa lugu situācijas ir gan komiskas, gan izmisīgi skaistas. Izrādes radošajā komandā apvienojušies režisors, scenogrāfs un horeogrāfs Regnārs Vaivars, scenogrāfijas asistents Toms Grīnbergs, kostīmus veido Madara Botmane, gaismu mākslinieks Mareks Lužinskis.

LA.lv