×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
14. augusts, 2013
Drukāt

Gaisa attīrīšana. Kādas ir iespējas?

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Var jau virtuvē iztikt bez tvaika nosūcēja, taču tad jārēķinās, ka uz sienām drīz uzkrāsies grūti nomazgājama tauku kārta, bet, cepot, vārot vai sautējot, mājokli piepildīs garaiņi, arī nepatīkams aromāts vai pat deguma smaka, ja zivi vai gaļu pierauj pie pannas.

 

Darbības princips

Tvaika nosūcēju piedāvājums ir plašs, tāpēc, izdarot izvēli, nepieciešami kādi pieturas punkti. Vispirms jāņem vērā, ka šī ierīce atšķiras pēc gaisa savākšanas veida – darbojas vai nu recirkulācijas vai arī ventilācijas (nosūkšanas) režīmā. Pirmajā variantā ēdiena gatavošanas gaitā radušos garaiņus iesūc iekārtā, kur tauki paliek uz savācējfiltra, bet smakas noņem aktīvā ogle.

Recirkulācijas režīmā strādājošie tvaika nosūcēji gaisu savāc, attīra un ievada atpakaļ telpā, bet ventilācijas režīmā strādājošie garaiņus novada ventilācijas šahtā – tie aizplūst prom no telpas.

– Salīdzinot abu veidu ierīču plusus un mīnusus, jāsecina, ka recirkulācijas režīma tvaika nosūcējs ir daudz vienkāršāk un lētāk uzstādāms, tas veiksmīgi savāc taukainos garaiņus un smakas, taču nespēj mazināt gaisa mitrumu, turklāt bieži jāmaina ogles filtri – ik pa trim mēnešiem, – skaidro SIA “Kates izlietnes” pārdevējs konsultants Juris Bogdanovs. – Ventilācijas režīma nosūcēji nodrošina efektīvāku gaisa filtrāciju, uztver taukus, smakas un mitrumu, turklāt ir ekonomiskāki, jo pat pie izslēgta motora daļa tvaiku nokļūst ventilācijas šahtā. Taču šo ierīču uzstādīšana ir sarežģītāka, proti, jāierīko gaisa izvads, turklāt ar iespējami mazāk līkumiem, lai garaiņi varētu netraucēti aizplūst.

 

Motora jauda

Jebkura tvaika nosūcēja efektivitāte (cik ātri un kvalitatīvi tas spēj attīrīt gaisu, cik klusi vai trokšņaini strādā) ir atkarīga no motora jaudas un filtrēšanas sistēmas. Kvalitatīvos mūsdienīgos modeļos motors ir novietots uz gumijas trokšņslāpētāja bloka, ar pretvibrācijas starpliku atdalīts no paša nosūcēja. Šis aprīkojums nodrošina, ka virtuves gaisa attīrīšanas sistēma darbojas gandrīz nedzirdami.

– Svarīgi konkrētajai telpai izraudzīties atbilstošas jaudas tvaika nosūcēju. Ja nelielai virtuvei iegādājas visjaudīgāko šī segmenta ierīci, tai būs diezgan augsts trokšņa līmenis, ko rada spēcīgs motors un kuru lielākā telpā nemaz nemanītu, – norāda speciālists.

– Tvaika nosūcēja motora jauda, ko mēra kubikmetrstundās, atspoguļo, cik daudz gaisa izplūst caur šo ierīci stundas laikā (ierīcei stundā vajadzētu spēt gaisu attīrīt 8 – 12 reižu). Piemēram, ja virtuves platība ir 15 m2, jāizraugās tvaika nosūcējs, kura jauda ir no 300 līdz 450 m3/h, bet mazai telpai pietiek ar 200 m3/h.

Mūsdienīgam tvaika nosūcējam ir vairāki jaudas līmeņi: mazāko izvēlas tad, ja uz plīts vāra tikai ūdeni, bet augstāku, ja gatavo maltīti un telpā izplatās spēcīgs ceptas zivs vai gaļas aromāts.

Ja virtuve apvienota ar vies­istabu, tvaika nosūcējam vajadzētu būt par aptuveni 30 % jaudīgākam nekā gadījumā, ja to novieto ar durvīm atdalāmā telpā. Arī izvēloties salas tipa nosūcējus (to dara tad, ja plīts atrodas virtuves centrā), jāraugās, lai ierīces jauda būtu ap 400 m3/h.

J. Bogdanovs stāsta, ka vācu kompānija “Franke”, pateicoties novatoriskām tehnoloģijām, var piedāvāt jaunākās paaudzes tvaika nosūcējus, kuru motora jauda ir pat 950 m3/h. Tas ļauj pat līdz 50 % mazināt ierīces darbināšanai nepieciešamās elektroenerģijas patēriņu.

 

Novietojums un izmērs

Tvaika nosūcēju modeļi atšķiras arī pēc stiprinājuma veida. Ir tradicionālie, ko montē pie sienas vai zem virtuves skapīša virs plīts; salas tipa, ko montē pie griestiem virs virtuves centrā novietotas plīts virsmas; stūra, ko izmanto, kad plīts atrodas telpas stūrī, iebūvētie jeb integrētie, kurus montē piekaramajā virtuves skapītī tā, lai gaisa vads paliktu apslēpts. Proti, redzama tikai apakšējā nosūcēja daļa ar izvelkamo vai stacionāro apakšējo paneli. Ir arī slīpas formas tvaika nosūcēji, kurus iespējams novietot tuvāk plīts virsmai.

Šo būtisko virtuves iekārtas konstrukciju ražo no nerūsējoša tērauda, taču arvien lielāku popularitāti gūst nosūcēji ar rūdīta stikla uzlikām. Visi modeļi aprīkoti ar halogēna vai LED lampām.

Katrs ražotājs instrukcijā norāda, kādā attālumā no sildvirsmas tvaika nosūcēju vajadzētu novietot. Kopīgs ieteikums būtu šo ierīci likt 50 – 65 cm no elektriskās plīts un vismaz 65 – 70 cm no gāzes plīts virsmas. Tas ir minimālais pieļaujamais attālums, taču ļoti jaudīgus nosūcējus var uzstādīt arī augstāk.

Šīs virtuves sadzīves tehnikas izmēram vajadzētu būt tādam pašam kā plīts virsmai vai nedaudz lielākam, jo tad ierīce spēj uzsūkt visus tvaikus, nodrošinot virtuvē svaigu gaisu.

– Katra nosūcēja komplektācijā iekļauti arī augstas veiktspējas de­flektoru filtri, kas izgatavoti no nerūsējoša tērauda. Tie spēj atdalīt 95 % taukvielu no cauri plūstošā tvaika. Filtri ir viegli tīrāmi, liekami arī trauku mazgājamā mašīnā, – uz būtiskām detaļām norāda J. Bogdanovs. – Dažu modeļu tvaika nosūcējus iespējams regulēt ar tālvadības pulti vai arī izmantot taimeri. Ja kaut kur steidzami jāaiziet, nosūcējs turpina strādāt, bet taimeris pēc laiciņa iekārtu izslēdz.

Tvaika nosūcēju cenu diapazons ir plašs – no 100 līdz 1200 latiem. Modeļus, kur īpaši domāts par dizainu, ne tikai par funkciju, var iegādāties par summu, sākot no Ls 300. Virs Ls 700 maksā tvaika nosūcēji, kuru ekstravagantais izskats dominē pār citiem virtuves elementiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+