×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. janvāris, 2016
Drukāt

Gaismas pilī atklās Birkerta privātbibliotēkas sadaļu (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Šī gada 15. janvārī plkst. 15 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Mākslas lasītavā atklās LNB jaunās ēkas – Gaismas pils – arhitekta Gunāra Birkerta (1925) privātbibliotēku, pastāstīja LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

2015. gada nogalē LNB saņēma nozīmīgu dāvinājumu – bibliotēkas ēkas projekta autora G. Birkerta personīgo profesionālo bibliotēku, kurā šobrīd ir vairāk nekā 300 grāmatu, kuras pakāpeniski tiks papildinātas ar arhitektūras nozares periodiskajiem izdevumiem, pastāstīja Zilberts.

Bibliotēka pusgadsimta laikā veidota paralēli izcilai radoša arhitekta karjerai Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un ietver grāmatas no G. Birkerta studiju laika Štutgartes Tehniskajā augstskolā, monogrāfijas par viņu pašu un ievērojamiem 20. gs. pirmās puses modernās arhitektūras meistariem – Ludvigu Mīsu van der Roi, Le Korbizjē, Valteru Gropiusu, Frenku Loidu Raitu. Tā kā G. Birkerts vienmēr ir uzsvēris savu latvisko izcelsmi un piederību Skandināvijas arhitektūras vērtību kopumam, viņa arhitektūras bibliotēkā ir daudz grāmatu par Somijas, Zviedrijas un Dānijas arhitektūru un atsevišķiem meistariem – Alvaru Ālto, Ēro un Elielu Sārineniem, Gunāru Asplundu, Sigurdu Leverencu, Svenu Markeliusu. Tāpat privātbibliotēkā atrodams plašs publikāciju klāsts par Birkerta būvēm, kas saņēmušas nozīmīgas arhitektūras balvas un iekļautas enciklopēdiskos izdevumos par 20. un 21. gs. moderno arhitektūru.

Īpaša vieta šajā grāmatu un publikāciju kopumā ir materiāliem par gaismu arhitektūrā un 2014. gadā uzcelto LNB jauno ēku, kas ir vērienīgs un simbolisks G. Birkerta radošā darba vainagojums.

Jāpiebilst, svētdien, 17. janvārī, ievērojamais latviešu arhitekts Gunārs Birkerts svinēs 91 gada jubileju. Viņš dzimis 1925. gada 17. janvārī Rīgā. Mācījies Rīgas 1. ģimnāzijā. 1943. gadā viņš aizbraucis no Latvijas un Studējis Štutgartes Tehniskajā augstskolā, bet 1949. gadā pārcēliess uz ASV. 1962. gadā nodibinājis savu arhitektu biroju “Gunnar Birkerts and Associates”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nožēlojams un bezgaumības kalngals tas stikla kalns, kas pastāvīgos remontos…

  2. Nožēlojams un bezgaumīgas kalngals tas stikla kalns, kas pastāvīgos remontos…

Draugiem Facebook Twitter Google+