×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
10. augusts, 2016
Drukāt

Gaismas pilī daudzinās suitu kultūru

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Trešdien, 17. augustā plkst. 13 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 11. stāva zālē parakstīs nodomu protokolu par sadarbību suitu kultūrtelpas saglabāšanā, LA.lv pastāstīja KM sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Nodomu protokols paredz līdz 2019. gadam turpināt iesākto sadarbību, rūpējoties par suitu kultūrtelpas saglabāšanu, kas kopš 2009. gada iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama, neatliekama glābšana, sarakstā, LA.lv pastāstīja biedrības “Etniskās kultūras centrs “Suiti”” valdes priekšsēdētāja Dace Martinova.

Nodomu protokolu parakstīs pasākuma “Suitu kultūrtelpas nozīme Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā” ietvaros, un tā ievadā klātesošos uzrunās kultūras ministre Dace Melbārde, savukārt suitu kopienas pārstāvis Grigorijs Rozentāls atskatīsies uz kopienas paveikto kopš iekļaušanas UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama neatliekama saglabāšana, sarakstā.

Dace Martinova LA.lv pastāstīja, ka šajos gados paveikts tiešām daudz, turklāt ļoti daudzveidīgās jomās. “Kā viens no svarīgākajiem darbiem jāmin Suitu novada mācību grāmatas izveidošana un Suitu novada mācības ieviešana Alsungas vidusskolā, kā arī šī priekšmeta integrācija mācību programmā kopumā,” stāsta Martinova. Viņa piemin arī daudzveidīgo izdevumu klāstu, kas nācis klajā – gan par suitu tautastērpu, vecsaimniecībām, gan ēdieniem, izloksni, arī mazajiem domātā “Suitu Miķelīša mazā ābece”. Tāpat strādāts pie suitu mūzikas un dejas mantojuma saglabāšanas un godā celšanas – par stabilu tradīciju kļuvis Burdona festivāls, kurš risinās reizi trijos gados. Šogad īpaši domāts par deju un horeogrāfijas tradīciju saglabāšanu, tādēļ izskanējuši arī Suitu deju svētki.

Ņemot vērā, ka šogad aprit 15 gadi kopš Krišjāņa Barona Dainu skapja iekļaušanas UNESCO dokumentārā mantojuma programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā 2001. gadā, LNB plānotajā pasākumā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta direktore Dace Bula sniegs ieskatu suitu mantojuma lomā un nozīmē Dainu skapja un Latviešu folkloras krātuves kolekcijā.

Savukārt Latvijas Kultūras akadēmijas docente, pētniece Anita Vaivade iepazīstinās ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Nacionālā kultūras centra sagatavoto izdevumu “Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana: Latvijas pieredze”.

Pasākumu vadīs Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, un tajā piedalīsies etnogrāfiskais ansamblis “Suitu sievas”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+