×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

“Gaismas pilī” notiks Baltijas jūras reģiona valstu bilžu grāmatu pirmā kvadriennāle

Foto - LetaFoto - Leta

Preses konference par Nodibinājuma "Rīga 2014" un Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu "Pasaule bilžu grāmatā" Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā.

No nākamā gada 2. aprīļa līdz 2. maijam Rīgā notiks pirmā Baltijas jūras reģiona valstu bilžu grāmatu kvadriennāle, preses konferencē par pirmo “Gaismas pilī” īstenojamo projektu “Pasaule bilžu grāmatā” stāstīja Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Kvadriennāles mērķi ir atbalstīt bilžu grāmatu žanra attīstību, jaunu mākslinieku dalību grāmatu ilustrācijas mākslā un augstvērtīgu bilžu grāmatu izplatību Baltijas jūras reģiona valstīs. Projektā “Pasaule bilžu grāmatā” notiks ne tikai kvadriennāles konkurss, bet arī ilustrāciju izstāde “Gaismas pilī” un starptautiska konference, kurā diskutēs par bilžu grāmatu lomu bērna attīstībā, attēlu radītājiem un pašu attēlu radīšanu kā mākslu.

Mākslas vēsturniece Austra Avotiņa, kura nodarbojusies ar kvadriennāles organizatoriskās puses darbu, stāstīja, ka ideja par kvadriennāli radusies, viesojoties konkursos un izstādēs Tallinā un Bratislavā. Viņa esot sapratusi, ka ir lauciņš, kurš nav nosegts. Avotiņa akcentēja Rīgas kvadriennāles atšķirību no diviem iepriekšminētajiem konkursiem ar to, ka šeit koncentrēsies uz jaunajiem autoriem un grāmatu kopumā.

Kvadriennālē aicina piedalīties jaunus autorus, kuru attēli, iespējams, nekur nav publicēti. Autoriem, kuri vēl tikai mācās, lai radītu bilžu grāmatu ilustrācijas, tā būs pirmā iespēja sevi parādīt. Arī viens no konkursa noteikumiem ir, ka iesniedzamais darbs nevar būt jau iepriekš publicēts grāmatā. Avotiņa koncentrējās arī uz to, ka māksliniekam ir jāveido attēls, no kura ir nolasāms stāsts, tātad jāpievēršas ir tam, kā šo stāstu pasniegt vizuāli uztveramā veidā.

Avotiņa akcentēja arī bilžu grāmatu nozīmi kopumā. Viņa norādīja, ka bilžu grāmatas tagad nav domātas tikai bērniem. LMA profesors Juris Petraškevičs pievienojās, ka bilžu grāmata ir ievads laikmetīgās mākslas izpratnē vecākiem, kuri tālāk mākslas izpratnē ievada savus bērnus. Petraškevičs pieminēja izdevniecības “Liels un mazs” dzejoļu grāmatu izlasi, kura mainījusi priekšstatu par to, cik plašs ir ilustrāciju diapazons. Viņš arī stāstīja, ka darbā ar bilžu grāmatām iesaistās dažāda žanra mākslinieki. “Tā var būt instalācija, deja vai plastilīna ilustrācija grāmatai, un tieši šis radošums un atraisītība būtu tas, kas aizrauj bērnu,” teica Petraškevičs.

Avotiņa piebilda, ka Latvijā netiek veidota kolekcija bērnu grāmatu ilustrāciju oriģināliem, tādējādi pazūd vērtīgi oriģinālie mākslas darbi. Izstāde “Gaismas pilī” varētu parādīt, ka šie darbi ir vērtība, un tad varētu arī sākt veidot kolekciju ar ilustrāciju oriģināliem.

Nodibinājuma “Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle pauda, ka šajā gadījumā redzam to, ka jaunā bibliotēkas ēka ir kaut kas daudz vairāk nekā tikai grāmatu glabātuve. Tā ir vieta, kur veidot šādu projektu, kas savukārt daudz ietekmēs bilžu grāmatu un ilustrāciju veidošanas nozari. “Tas viss kopā ir tā Eiropas kultūras galvaspilsēta,” iespēju veidot šādu projektu “Gaismas pilī” komentēja Čivle.

Bilžu grāmatu kvadriennāle Rīgā notiks ik pēc četriem gadiem. Pirmā ir iekļauta Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā. To organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes nacionālajām sekcijām.

Konkursā varēs piedalīties mākslinieki no Baltijas jūras reģiona valstīm. No katras valsts tajā varēs piedalīties pieci dalībnieki, savukārt no Latvijas 20.

Māksliniekiem, lai piedalītos izstādē, būs jāiesniedz bilžu grāmatas dizaina koncepcija grāmatas veidolam un satura koncepciju, kā arī divu ilustrāciju oriģinālus. Pieteikties iespējams līdz 13. februārim.

Žūrijas piecu cilvēku sastāvs vēl neesot zināms, bet tā būs starptautiska žūrija.

Galvenās balvas ieguvējs saņems ne tikai Bilžu grāmatu kvadriennāles diplomu, bet arī finansiālu un organizatorisku atbalstu bilžu grāmatas izdošanai visās kvadriennāles dalībvalstīs. Galvenās balvas ieguvējam tiek solīta arī ļoti oriģināla skulptūra “Bilžu zilonis”, kuru veidojušas Marta Zariņa-Ģelze un Madara Lesīte. Naudas balva būs 1500 eiro.

Notiks arī Mākslas skolu žūrijas vērtējums un “Sajūtu balvas” pasniegšana piecās vienādas pakāpes nominācijās. Tā būs balva par redzes, dzirdes, garšas, smaržas un taustes sajūtas īpašu rosināšanu bilžu grāmatā. To, kā vērtēt sajūtu rosināšanu, Avotiņa esot izstrādājusi un arī prezentējusi ideju konferencē kolēģiem Londonā. Katrai sajūtai tiek meklēts arī atbilstošs balvas sponsors, piemēram, garšas nominācijā tā varētu būt šokolādes ražotne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+