×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. aprīlis, 2015
Drukāt

Gaismas pilī notiks starptautiska konference “Starp patiesību un varu”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šī gada 1. un 2. maijā, atzīmējot Raiņa un Aspazijas 150. jubileju, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks starpdisciplināra konference “Starp patiesību un varu: rakstnieku dažādās lomas Eiropas vēsturē” (Between Truth and Power: The Role of Authors in Building and Changing Europe), pavēstīja LNB komunikāciju speciālists Augusts Zilberts.

Konference veltīta autoru un valsts varas attiecībām, kā arī jautājumam par to, kāda ir literatūras loma un ietekme nāciju identitātes un kolektīvo atmiņu veidošanās procesā. Pasākumā uzstāsies literatūras un kultūras pētnieki, vēsturnieki, rakstnieki un mediju profesionāļi no desmit pasaules valstīm – Vita Matīsa (ASV/Latvija), Mārtiņš Kaprāns (Latvija), Eva Eglāja-Kristsone (Latvija), Jāns Undusks (Igaunija), Sofi Oksanena (Somija), Lerijs Vulfs (ASV), Viktors Jerofejevs (Krievija) un citi. Vienlaikus viņi dalīsies pārdomās par savām attiecībām ar varu, un kā rakstītais vārds veido mūsdienu vēstures mītus un identitātes.

Pēdējo 150 gadu laikā Eiropa ir piedzīvojusi dažādu politisku ideoloģiju uzplūdus un atplūdus. 20. gadsimta autoritāro un totalitāro režīmu kontekstā jautājums par rakstnieku attiecībām ar varu bijis ļoti aktuāls. Dzejnieku Raiņa un Aspazijas dzīves gājums ir spilgts šīs problēmas piemērs: viņi iesaistījās revolucionārā kustībā, piedzīvoja politisko vajāšanu un emigrāciju, iestājās par sociālo un dzimumu līdztiesību un pēc Latvijas neatkarības izcīnīšanas aktīvi piedalījās valsts politiskajā dzīvē.

Raiņa un Aspazijas jubilejas gadā runājam par šo personību unikalitāti, taču līdzīgas “lielās figūras” atrodamas ikvienā Eiropas valstī. Gadā, kad Latvija ir prezidējošā valsts ES Padomē, ir būtiski palūkoties, kā Raiņa un Aspazijas mantojums iederas plašākā Eiropas ideju vēstures ietvarā.

Starp konferences tēmām “Rakstnieki un vara Eiropā”, “Rakstnieki, ideju un identitātes ģenēze Eiropā”, “Rakstnieki, taisnīgums un atbildība Eiropā”, “Rakstnieki un Eiropas nākotne”.

Gatavojoties konferencei, tās organizatori ir lūguši vairāk nekā desmit Latvijas autorus (viņu vidū Jānis Rokpelnis, Ieva Melgalve, Jānis Joņevs, Nora Ikstena, Igors Šuvajevs, Nils Sakss) uzrakstīt eseju ar konferences tematiku saistītu moto “Kurš raksta Eiropas nākotnes naratīvu?”. Esejas pieejamas šeit: http://ej.uz/Esejas_nakotnes_narativs

Konferenci “Starp patiesību un varu: rakstnieku dažādās lomas Eiropas vēsturē” atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, laikmetīgās literatūras un filosofijas interneta žurnāls “Punctum” (punctummagazine.lv).

Konference ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+