Kultūra
Latvijā

Gaismas pili sola nodot līdz aprīļa sākumam 0


Gaismas pils. Latvijas Nacionâlâs bibliotçkas çka. Mûkusalas iela 3.  31/01/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze
Gaismas pils. Latvijas Nacionâlâs bibliotçkas çka. Mûkusalas iela 3. 31/01/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze
Foto: Timurs Subhankulovs

Kultūras ministrija (KM) sola, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku varēs nodot ekspluatācijā paredzētajā laikā – marta beigās vai aprīļa sākumā.

Kā aģentūrai LETA apgalvoja kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dagnija Grīnfelde, plāna izpildē nobīžu neesot. Viņa stāstīja, ka marta beigās paredzēta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārbaude jaunajā LNB ēkā. Ja nekādi pārkāpumi netiks atrasti, tad pēc VUGD atzinuma saņemšanas varēs vērsties Rīgas būvvaldē. Pēc atzinumu saņemšanas Rīgas būvvalde dos gala atzinumu.

VUGD pārstāve Viktorija Šembele gan informēja, ka pārbaude marta beigās vēl nav ieplānota, jo vispirms jāsaņem nepieciešamie dokumenti. KM pārstāve solīja, ka dokumenti VUGD tiks iesniegti šajās dienās.

Saistībā ar to, ka jaunā bibliotēkas ēka vēl nav nodota ekspluatācijā un tajā nevar notikt pasākumi, līdz šim atcelta Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas notikumos paredzētā izstāde “Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam”, kā arī vairāki korporatīvie pasākumi, pastāstīja LNB Komunikācijas un mārketinga nodaļas vadītāja Signe Valtiņa.

Kaut gan būvdarbi LNB ēkā tika pabeigti jau 20. decembrī, veicot ēkas pārbaudi janvārī, VUGD atklāja nepilnības ugunsdrošības prasībās. VUGD pārstāvis Kristaps Eklons stāstīja, ka glābšanas dienests nevar izdot pozitīvu atzinumu par ēkas nodošanu ekspluatācijā, jo divas no piecām evakuācijas izejām neatbilst ugunsdrošības prasībām, tāpat evakuācijas izejas kāpnēm izvēlēts neatbilstošs apdares materiāls – koka pakāpieniem bija neatbilstoša ugunsdrošības klase.

Kopumā ugunsdzēsēji bija norādījuši astoņus punktus, kuros ēkas ugunsdrošība ir jāuzlabo. Eklons iepriekš norādīja, ka to novēršanai būtu nepieciešami aptuveni divi mēneši. Visi astoņi punkti, kas norādīti VUGD atzinumā, tika izrunāti gan ar būvniekiem, gan KM pārstāvjiem, gan projektētājiem. “Ir lietas, par kurām varētu teikt, ka nekļūdās tikai tie, kas neko nedara, bet ir arī lietas, kur, iespējams, arī paši būvnieki vai projektētāji varētu atbildēt uz jautājumiem, kāpēc izvēlēti tādi risinājumi, kas varbūt ne līdz galam atbilst spēkā esošajai likumdošanai. Būs arī punkti, kur, iespējams, būs jāizvērtē kādas atkāpes no normām un jāvērtē alternatīvie risinājumi – būvniekiem būs jāsaskaņo risinājumi, kas ēkā īstenoti, bet kuriem nav līdz galam sakārtota dokumentācija,” atzina Eklons.

Jau ziņots, ka LNB ēkas būvdarbi tika pabeigti pērn 20.decembrī. “Gaismas pils” projektam piesaistītais būvuzraugs “Hill International” 10.janvārī izdeva apstiprinājumu, ka pilnsabiedrība “Nacionālā būvkompāniju apvienība” (NBA) ir pabeigusi LNB būvdarbus atbilstoši līgumam.
No infrastruktūras objektu projekta bija speciāli izdalīta izbūves ārējo inženiertīklu kārta, lai LNB ēku varētu nodot ekspluatācijā vēl pirms pilnīgas infrastruktūras objektu būves pabeigšanas, kas paredzēta līdz šī gada aprīlim.

LNB ēkas būvniecība tika sākta 2008.gada jūnijā. Tās būvdarbus veic “Nacionālā būvkompāniju apvienība”, ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji – SIA “Re&Re”, AS “RBSSKALS” un SIA “Skonto būve”. Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008.gada 15.maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.

Šī gada sākumā plānota bibliotēkas pārcelšanās no sešām pašreizējām bibliotēkas ēkām, lai gada vidū jaunā ēka pilnībā būtu pieejama apmeklētājiem.

Lai “Gaismas pils” projekts būtu pabeigts, nepieciešama LNB ēkas nodošana ekspluatācijā, LNB infrastruktūras pirmās kārtas objektu būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB aprīkošana ar mēbelēm un iekārtām, kā arī LNB pārcelšanās uz jauno LNB ēku un grāmatu krājuma pārvietošana.
Līdz šī gada 30.aprīlim paredzēts pabeigt apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbus un tehniskās ēkas iekšējās apdares darbus.

Akcijā “Gaismas ceļš – grāmatu draugu ķēde”, atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu Rīgā, 18. janvārī tika atzīmēta pirmās grāmatas ienākšana bibliotēkā. Paredzēts, ka aprīlī lasītājiem durvis vērs pirmās lasītavas, kas tiks atvērtas pakāpeniski – stāvu pa stāvam, procesu noslēdzot augusta pēdējā nedēļā.

29. augustā – savā 95. dzimšanas dienā – LNB plāno jaunās ēkas oficiālo atklāšanu. Līdz atklāšanai uz jauno ēku būs pārvietoti vairāk nekā četri miljoni speciāli apstrādātu un sagatavotu krājuma vienību. Šogad bibliotēkā jau ieplānoti daudzi Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumi, izstādes, konferences, diskusijas, koncerti un citi publiski notikumi.

LA.lv