Kultūra
Latvijā

Gaismas pili šonedēļ varēs izstaigāt; jau jūlijā nozīmīgi sarīkojumi 16


Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Foto: Timurs Subhankulovs

Jauno Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku, kas piektdien, 6. jūnijā, nodota ekspluatācijā, no 12. līdz 15. jūnijam būs iespēja iepazīt īpašos atklāšanas sarīkojumos, savukārt jūlijā šeit tiks piedāvāti vairāki nozīmīgi Rīga 2014 projekti laikmetīgās mākslas un grāmatniecības jomā, vēsta LNB komunikāciju speciālists Augusts Zilberts.

“Gaismas pils atklāšana jeb ēkas inaugurācija notiks šī gada 29. augustā, bet jau tagad norit aktīvs sagatavošanās darbs, lai augusta nogalē bibliotēka sniegtu apmeklētājiem visu pakalpojumu klāstu. Vēlamies, lai plašs interesentu loks iegūtu iespēju savlaicīgi iepazīties ar ēku un tās interjera lieliskajām īpašībām, savām acīm redzētu, kā notiek iekārtošanās process visos stāvos, kā arī uzskatāmi aptvertu Nacionālās bibliotēkas plašo darbības lauku un nozīmi. Apmeklējot Gaismas pili šajās dienās, ikvienam būs iespēja ielūkoties mirklī pirms starta,” stāsta LNB direktors Andris Vilks.

1. jūlijā LNB tiks atklāta izstāde un lekciju cikls “Grāmata 1514–2014”. Mūsdienu laikmetu grāmatniecībā nereti sauc par “otro Gūtenberga atnākšanu” un šī vērienīgā izstāde būs veltīta drukātās grāmatas piecsimtgadei un grāmatas saturam 21. gadsimtā. Šajā izstādē uz Rīgu no citām valstīm atvesti unikālu grāmatu eksemplāri, un paralēli tai notiks akadēmiskie lasījumi “21. gadsimta saturs”, kuros piedalīsies vadošie pasaules literāti un kultūras speciālisti.

Eiropas bibliotēku unikālas grāmatas papildinās interaktīvas prezentācijas metodes, kas palīdzēs iegūt maksimāli plašu informāciju ne tikai par grāmatniecību, bet arī par vēsturi, ģeogrāfiju, politiku, reliģiju, mākslu, mūziku pirms 500 gadiem. Izstādē skanēs renesanses laika mūzika, būs skatāmi izcilu mākslinieku, tostarp Albrehta Dīrera, mākslas darbi.

2. jūlijā jaunajā LNB ēkā beidzot tiks atklāta arī laikmetīgās mākslas izstāde “Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam.”Laikmetīgās mākslas centra veidotā ekspozīcija ir ekskurss Latvijas 20. un 21. gadsimta avangarda mākslā. LNB jaunajā ēkā būs aplūkojami septiņu Latvijas mākslinieku novatoru – Kārļa Johansona (1890–1929), Gustava Kluča (1895–1938), Valda Celma (1943), Jāņa Krieva (1942), Artūra Riņķa (1942), Ginta Gabrāna (1970) un Voldemāra Johansona (1981) darbi, sniedzot ieskatu par sava laika eksperimentālām, pat utopiskām mākslas vērtībām.

Savukārt jau no 10. jūlija bibliotēkas telpās apmeklētājus priecēs agrīnas kristietības mozaīkas – augstvērtīgas kopijas no Bizantijas laika šedevriem Ravennā, un grāmatu plauktos lasītavās būs izvietotas mūsdienu mākslinieku grāmatu mozaīkas (biblio mosaico).

Ravenna tiek dēvēta par mozaīku pilsētu, jo tieši šeit meklējami Rietumeiropas kristīgās mākslas izplatības kanonu pirmsākumi. Agrīnās kristietības laika mozaīku izstādi papildinās vēsturiskās liecības par reliģiju, valstisko iekārtu un cilvēkiem nozīmīgā Eiropas kultūras vēstures periodā. Projekta ietvaros paredzēta diskusija par vēsturiskajām mozaīkām, kā arī par mūsdienu mozaīku mākslu.

Tāpat jau šobrīd līdz 20. jūnijam LNB ēkā skatāmas vairākas Rīgas Fotomēnesis 2014 izstādes – Ivetas Vaivodes personālizstāde “Klēpis”, izstāde “Rīgas vēsturiskā mantojuma atdzimšana” un Mērijas Elenas Mārkas personālizstāde par klasisku dokumentālā foto tradīciju, kurā robežojas un pārklājas fotožurnālistika un subjektīvais dokumentālisms.

LA.lv