Mobilā versija
+1.3°C
Grieta, Strauta, Rebeka
Pirmdiena, 23. janvāris, 2017
24. augusts, 2014
Drukāt

Gaismas pilī varēs apskatīt Jura Cibuļa unikālās ābeces (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) tiks rīkota pasaulslavenās Jura Cibuļa ābeču kolekcijas izstāde “Sākums”, šonedēļ vienojās Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti.

Ābeču kolekciju izstādīt “Gaismas pilī” ierosinājis pats īpašnieks un kolekcionārs Cibuļs. Lai tas notiktu, Rīgas dome plāno piešķirt līdzfinansējumu 2263 eiro apmērā izstādes izdevumu segšanai.

Izstādē “Sākums” tiks eksponēta daļa no Cibuļa unikālās ābeču kolekcijas. Kolekcijā ir ap 8500 ābeču no 217 zemēm 1060 valodās.

Izstādi iecerēts atklāt šā gada 3. septembrī, dažas dienas pēc LNB publiskās atvēršanas apmeklētājiem, jauno mācību gadu sākot. Ābece ir zināšanu un skolas simbols, un ābeču kolekcijas eksponēšanai jaunatklātajā bibliotēkā ir liela simboliska un izglītojoša nozīme.

Cibuļs pats sarakstījis vairākas ābeces, arī ābeci latgaliešu valodā. Tās eksemplārs atrodas pastāvīgajā ekspozīcijā Pasaules VIP centrā Seņžeņā, Ķīnā. Viņš ir arī grāmatu “Latgaliešu ābeces” un “Tautu brīnumainās pasaules” autors. 2012.gadā izdots arī ābeču kolekcijas katalogs trīs sējumos. Kolekcionārs publicējis ap 500 rakstu, veicis ap 90 tulkojumu, izveidojis pasaules ābeču kolekcijas katalogu internetā.

Kopumā ābeču kolekcija ir izstādīta 180 reizes Latvijā un ārvalstīs. 2006.gadā izstāde notika Salonikos, Grieķijā, 2011. gadā Pleskavā, Krievijā, 2012. gadā Grodņā un Oršā, Baltkrievijā, bet pērn – Pērnavā, Igaunijā.

Galīgais lēmums par izstādes rīkošanu tiks pieņemts tuvākajā Rīgas domes sēdē. Plānots, ka izstāde būs apskatāma līdz šā gada 16. novembrim, to varēs apmeklēt gan bibliotēkas lasītāji, gan interesenti un izglītības iestāžu audzēkņi.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Juris ir vienreizējs!
    Pasaules mēroga “ābečnieks”!
    Mūsu laiku varonis!
    Labi, ka vismaz tagad
    tiek IECELTS SAULĪTE – MŪSU GAISMAS PILĪ!!!

Janīna Kursīte: Latvieši - ja kas - prot bučoties! (1)Katra profesores Janīnas Kursītes grāmata ir notikums, kas skaidri parāda - zinātne un pētniecība spēj būt ne tikai noderīga un informatīva, bet arī neticami aizraujoša. Tas sakāms arī par grāmatu "Zīmju valoda: latviešu žesti", kas svaigi nākusi klajā LU Akadēmiskajā apgādā.
Draugiem Facebook Twitter Google+