×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
14. augusts, 2014
Drukāt

Gaismas pilī varēs veidot grāmatu mozaīkas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sestdien, 16. augustā, no plkst.12 līdz 15 Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un uzņēmums “Kerama Marazzi” piedāvā atklāt mozaīku veidošanas tradīcijas un aicina piedalīties kopīgas grāmatu mozaīkas (bibliomosaico) veidošanā, portālam LA.lv pastāstīja LNB komunikāciju speciālists Augusts Zilberts.

Radošā darbnīca notiks LNB 1. stāva izstāžu zālē, kur līdz 30. augustam vēl iespējams aplūkot izstādi “Ravennas vēsturiskās mozaīkas”. Līdz ar šiem mākslas darbiemi LNB lasītavu brīvpieejas plauktos starp grāmatām apskatāmas arī dažādu valstu mākslinieku mūsdienās veidotās mozaīkas “Bibliomosaico”.

Izstāde “Ravennas vēsturiskās mozaīkas” nokļuvusi Rīgā, pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar Ravennas pilsētas domi un Itālijas vēstniecību Latvijā. Šo agrīnās kristietības laika mozaīku darbu izcilo māksliniecisko vērtību papildina to sniegtās vēsturiskās liecības par reliģiju, valstisko iekārtu un cilvēkiem Eiropas kultūras vēstures ļoti nozīmīgā periodā.

Mozaīku māksla savu vērienīgāko uzplaukumu sasniedza tieši Ravennā. Pirms 1500 gadiem tā bija Rietumromas impērijas galvaspilsēta, pēc tam Austrumgotu valdnieka Teodorika un Bizantijas impērijas sastāvdaļa Eiropā. Katrs no šiem spožajiem laikmetiem dāvāja Ravennai lielu skaitu mozaīkām dekorētu sakrālo būvju. Ravennai pieder vispasaules nozīmes 5. un 6. gadsimta mozaīku krājums, kura mākslinieciskā kvalitāte un ikonogrāfiskā nozīme ir īpaši izceļama arī citu senatnes pilsētu kontekstā. 1997. gadā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tika iekļautas septiņas Ravennas vēsturiskās celtnes un to mozaīkas.

20. gadsimta 50. gadu sākumā Mākslas akadēmijas mozaīku meistari, sekojot kompleksai, ļoti stingri nosacītai metodei, izveidoja seno mozaīku oriģinālam pietuvinātu reprodukciju kolekciju, kura kopš pirmās izstādes Parīzē 1951. gadā apceļojusi visu pasauli. Šogad 36 kolekcijas darbi ir skatāmi Rīgā, ļaujot apbrīnot katru detaļu tuvplānā, kas nav iespējams, skatoties oriģinālus Gallas Placidijas mauzolejā, Sv. Vitālija un Jaunās Sv. Apollinārija bazilikās, Neona baptistērijā un arhibīskapa kapelā Ravennā.

Savukārt izstāde “Bibliomosaico” izveidota starptautiskā mozaīku festivāla “Ravenna Mosaico” ietvaros. Tās mērķis ir apvienot mozaīku mākslu ar konceptu “grāmata”. Bibliotēkas plauktos ir aplūkojami 34 “Bibliomosaico” darbi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+