×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
7. marts, 2013
Drukāt

Gaismas pilij tūkstošiem jaunu izdevumu


Foto - LETAFoto - LETA

Šodien Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) atklāj izstādi par papildinājumu LNB krājumam “500+: ieskats 2012. gada LNB krājuma jaunieguvumos”.


Pērn septembrī Kultūras ministrija piešíīra papildus 207,4 tūkstošus latu LNB satura attīstībai. Kā informē LNB krājuma attīstības koordinatore Aivija Everte, šis bijis vienreizējs finansējums, kas kompensējis iepriekšējo gadu milzīgo samazinājumu informācijas resursu finansējumā un bijis operatīvi jāapgūst. Līdz Gaismas pils atklāšanai citi lieli iepirkumi vairs neesot paredzēti.

Par piešíirto finansējumu būtiski palielināta krājuma daļa, kura jaunajā bibliotēkā tiks izvietota brīvā pieejā – lasītāju zonā, kur izdevumus paņemt lasīšanai varēs bez bibliotēkas speciālistu starpniecības.

Kopumā šajā iepirkumā papildus iegādāts vairāk nekā 6500 gan Latvijas, gan ārzemju izdevumu – jaunākā un aktuālākā nozaru literatūra. Savukārt ar aptuveni 1500 vienībām papildināti speciālie krājumi, kuros ir kultūrvēsturiski nozīmīgi, unikāli un reti materiāli. Starp tiem ir reti 16. – 17. gadsimta izdevumi, vairāk nekā 350 pagājušā gadsimta sākumā izdotu Latvijas vietu atklātņu, vairāk nekā 50 “Bellacord” skaņuplašu ar latviešu mūzikas ierakstiem, kā arī latviešu grāmatu grafikas klasiíu Oļìerta Ābelītes, Aleksandra Junkera, pazīstamu latviešu literātu personālo arhīvu un citi materiāli.

Papildu finansējums ļāvis arī būtiski paplašināt un uzlabot e-resursu piedāvājumu LNB lietotājiem – par 108 grāmatām pieaugusi bibliotēkas e-grāmatu kolekcija, kopš gada sākuma pieejama EBSCO “eBooks” datubāze, kā arī visas humanitāro un sociālo zinātņu žurnālu arhīva JSTOR kolekcijas un citi.

Pirms šā iepirkuma LNB izsūtīja lūgumu 300 dažādu jomu speciālistiem dot ieteikumus kokrētu izdevumu izvēlē un saņēma ap 200 ieteikumu, ko iespēju robežās arī ņēma vērā. Krājuma komplektēšanas politikā LNB vadoties pēc ikdienas pieprasījuma, ekspertu ieteikumiem, aktualitātēm un piedāvājumiem, kā arī stabilajām LNB prioritātēm un nozaru bibliotekāru viedokļiem.

Galveno satura izvēles koordinējošo uzdevumu veic LNB Krājuma attīstības padome – profesionāla darba grupa, kuru veido pieredzējušākie LNB nozaru bibliotekāri un krājumu vadītāji. Tāpat LNB sadarbojas ar dažādu nozaru vadošajiem speciālistiem, kas pēc brīvprātības principa dalās padomos un ieteikumos. Ilgus gadus uzticīga padomdevēja bijusi filozofijas doktore Skaidrīte Lasmane, arī mākslas zinātnieces Elita Grosmane, Kristiāna Ābele un Helēna Demakova, topošais vēsturnieks Gustavs Strenga, u. c. ”Konsultējoties ar viņiem, aug mūsu pašu zināšanas un kompetence, kas ļauj drošāk patstāvīgi izvēlēties bibliotēkas saturu,” skaidro A. Everte.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+