×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
12. jūnijs, 2014
Drukāt

Lai atbrīvotu cilvēkus no Gaismas pils lifta, glābēji tam izsituši stiklu (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Lai atbrīvotu cilvēkus no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunajā ēkā iesprūdušā lifta, glābēji tam izsituši stiklu, notikuma vietā uzzināja aģentūra LETA.

Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) sniegtās informācijas, kopumā no lifta atbrīvotas 22 personas. Vienam no iesprūdušajiem cilvēkiem nesen bijusi veikta operācija, tāpēc viņam liftā kļuvis slikti. Šis cilvēks evakuēts guļus stāvoklī, un mediķi viņam snieguši pirmo palīdzību.

Kā skaidroja VUGD, liftā iesprūdušajiem ļaudīm nebija iespējams nodrošināt skābekļa padevi, tāpēc nācās izsist stiklu. Beigās cilvēki tika evakuēti pa liftā izsistu caurumu.

VUGD preses pārstāve Inga Vetere pastāstīja, ka lifts bija apstājies starp pirmo un otro stāvu. Ugunsdzēsēji atlauzuši durvis un, izmantojot kāpnes, evakuējuši no tā cilvēkus. Starp liftā iesprūdušajiem bijuši divi pusaudži.

Notikuma vietā ieradušies aptuveni 30 ugunsdzēsēji, un kopumā glābšanas darbi ilguši aptuveni pusstundu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola pastāstīja, ka kopumā mediķi veikuši apskati astoņiem cilvēkiem, taču nekādas veselības problēmas viņiem nav konstatētas un uz slimnīcu neviens nav aizvests. Šie cilvēki, tāpat kā pārējie liftā iesprūdušie, devušies savās ikdienas gaitās.

Notikuma vietā bija ieradies arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V/RP). Pēc glābšanas darbiem viņš izteica atzinību VUGD darbiniekiem par operatīvo reaģēšanu, kas vēlreiz apliecinot mūsu ugunsdzēsēju augsto profesionalitāti.

Ministrs norādīja, ka būtu nepieciešams veikt papildu pārbaudi, lai noskaidrotu, kāpēc lifts iesprūda, kā arī veikt uzlabojumus, lai turpmāk šādas situācijas neatkārtotos. Tāpat jāvērtē, vai liftā ir pietiekama skābekļa padeve un cik ilgi cilvēki var atrasties līdzīgās situācijās bez palīdzības no malas.

Pēc Kozlovska domām, šajā gadījumā liela nozīme bija operativitātei un ātrumam, jo dažiem cilvēkiem jau bija palicis slikti un gaisa trūkuma dēļ šaurā telpā varēja sākties arī panika.

“Vēlreiz pārliecinājos, ka mums ir profesionāla glābēju komanda, ar kuras darbu var lepoties,” sacīja iekšlietu ministrs. Viņš atstāstīja, ka pirmais, ko liftā iesprūdušie cilvēki glābējiem teica, bija “paldies par skābekli”.

LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts pastāstīja, ka cilvēki no lifta ir veiksmīgi tikuši ārā un mediķi viņiem snieguši nepieciešamo palīdzību. Zilberts apliecināja, ka cilvēku vidū nebija manāma panika.

Pēc viņa teiktā, lifts iesprūdis tehnisku iemeslu dēļ starp pirmo un mezonīna stāvu. Pašlaik neesot informācijas par atgadījuma iemeslu, bet LNB pārstāvis pieļauj, ka lifts līdz šim nav strādājis tik blīvā režīmā, tāpēc nav “pieradis”. Zilberts norādīja, ka liftā bijis atļautais cilvēku daudzums – 20 ekskursanti un viens ekskursijas vadītājs.

Zilberts piebilda, ka pēc īsa brīža LNB jaunajā ēkā notiks preses brīfings par notikušo negadījumu ar liftu.

LNB direktors Andris Vilks atzina, ka pēc notikušā tiks veikta pārbaude, kāpēc lifts apstājās un iesprūda, savukārt bibliotēkas darbība traucēta netiks, jo ēkā iespējams pārvietoties gan pa kāpnēm un eskalatoriem, gan pa deviņiem citiem liftiem.

LNB jaunā ēka jeb Gaismas pils ekspluatācijā tika nodota pagājušajā nedēļā, bet šodien tā sagaidīja pirmos apmeklētājus. Ēku ekspluatācijā pieņēma Rīgas pilsētas būvvalde.

Būvvaldes pārstāve Ilze Žūka norādīja, ka, pieņemot ēku ekspluatācijā, tika pārbaudītas gan bīstamo iekārtu pases, gan to reģistrācija bīstamo iekārtu reģistrā. Tāpat būvvaldē iesniegts pozitīvs atzinums par liftu tehnisko stāvokli, līdz ar to lifti nebija šķērslis, lai ēku pieņemtu ekspluatācijā. Savukārt, ja būvniekiem vai pasūtītājiem ir pretenzijas par lifta darbību, tiem būtu jāvēršas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, kas arī uztur bīstamo iekārtu reģistru.

Žūka norādīja, ka saskaņā ar tehnisko specifikāciju liftu pieļaujamā slodze ir 1600 kilogramu, savukārt ietilpība – 20 cilvēku.

Gaismas pils būvnieka pilnsabiedrības “Nacionālā būvkompāniju apvienība” sabiedrisko attiecību pārstāve Ilga Sokolova notikušo solīja komentēt tuvākajā laikā.

Iesprūdušo liftu uzstādījusi kompānija “Latvijas lifts-Šindlers”. Šī uzņēmuma pārstāvis skaidroja, ka lifts nevarētu būt apstājies pārslodzes dēļ, jo, pārsniedzot kravas nestspēju, nostrādātu signalizācija, kas kustību sākt neļautu.

“Latvijas lifts-Šindlers” ir Šveices koncerna “Schindler” meitasuzņēmums. Koncerns “Schindler” ir viens no pasaules lielākajiem liftu un eskalatoru ražotājiem.

1993.gadā tika atjaunota “Schindler” koncerna pārstāvniecība Latvijā, nopērkot kādreizējo valsts uzņēmumu “Latvijas lifts”.

AS “Latvijas lifts-Šindlers” ir divi galvenie darbības virzieni – jaunu iekārtu pārdošana un montāža un iekārtu apkope, remonts, modernizācija.

“Schindler” koncerns darbojas jau vairāk nekā 130 gadus un ir pārstāvēts visos piecos kontinentos, nodarbinot vairāk nekā 40 000 cilvēku. “Schindler” lifti un eskalatori ik dienu pārvieto vairāk nekā 700 000 000 cilvēku.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vai pārējie četri ir nelegālie imigranti vai kaimiņvalstu specdienestu pārstāvji?

  2. sākumā teikts “iesprūduši 25 cilvēki”, bet pēc tam beigās “Zilberts norādīja, ka liftā bijis atļautais cilvēku daudzums – 20 ekskursanti un viens ekskursijas vadītājs” (tātad 20+1= 21) Kur tad tie četri palika, a?

    • …ka pareizāk būtu turpmāk visu baru nevis saskaitit, bet nosvērt, lai nepārsniedz lifta celtspēju.- esam taču tik dažādi….

  3. Nu ja,tā tas ar jauniem liftiem mēdz notikt,kamēr piebraukājas.

Draugiem Facebook Twitter Google+