Ekonomika
Bizness

Gaismas spēles
. Saruna ar speciālistiem, kas izgaismo “Prāta Vētru” un “Dzimuši Rīgai” 1

Vai zināt, kas koncertā “Dzimuši Rīgā” skatītājus pārsteidza ar krāšņo gaismu spēli? Tā ir SIA “Kompānija NA”, kas jau 2001. gadā priecēja ar “Rīgas 800” svētku gaismas efektiem. Tā piedalījusies Dziesmu svētku, “Prāta vētras” koncertu, 18. novembra svētku, “Staro Rīga” pilsētas centra objektu gaismošanā. Kompānija nodrošina pilnu servisu, skatuves konstrukcijas un gaismas. Tās īpašnieki ir radioinženieri Aldis Janēvics un Normunds Bļasāns.

– Ir dzirdēts, ka jūsu kompānija strādā ne tikai Latvijā, bet sadarbības partnerus esat atraduši arī Amerikā?


A. Janēvics: – Jā, 2012. gadā saņēmām balvu kā labākā gaismu efektu kompānija Amerikas Savienotajās Valstīs. Ar kompānijas iekārtām strādājuši “Grammy”, MTV balvu pasniegšanā, tādu māk­slinieku kā Džastina Timberleika un Stinga koncertos. Džastins Timberleiks uz savu nākamo koncerttūri esot gribējis 500 mūsu gaismošanas “kastītes”, tikai viņa producents neesot atļāvis to darīt.

– Kā latviešu profesionāļi var tiktāl nonākt?


– Veiksmes stāsts: sākumgados, kad nebija naudas, lai iegādātos importa aparatūru, sākām daudz ko izgatavot mājas apstākļos. Lai cik dīvaini būtu, prožektorus, kabeļus un daudz ko citu radošs cilvēks spēj izgatavot gandrīz no nekā. Mums izdevās atrast toreizējo “Jumpravas” gaismotāju Andri Senkānu, kurš pēc žurnāla bilžu parauga bija uzmeistarojis “kustīgos starmešus”. Pierunājām, lai nāk uz mūsu kompāniju. Vispirms ražojām sev, pēc gadiem desmit sapratām, ka varam pašu ražotās mantas pārdot. Jau minēto svētku uzvedumus, koncertus, muzikālos šovus, ko skatāmies vai nu klātienē, vai pa televīziju, gaismo mūsu kompānija. Normunds joprojām pats strādā pie gaismu režijas pults. Latvijā un Somijā būvējam lielās brīvdabas estrādes.

Sākām savu preci piedāvāt vispirms Latvijas klientiem, vēlāk radās iespēja ar dažiem klientiem strādāt Krievijas tirgū. Tas bija labs atspēriens. Tad nolēmām pamēģināt Rietumu tirgū.

Pārsvarā mēģinājām ar sevi iepazīstināt tehnisko līdzekļu nozares izstādēs. Pavasarī tādas rīko Frankfurtē, rudenī – Londonā. Turklāt dalībnieka izmaksas ir ap 20 tūkst. eiro. Skaisti, bet – iekļūt pasaules tirgū tik mazai kompānijai, kuru neviens nepazīst, ir sarežģīti. Tikai tad, kad radās personiskie kontakti ar tirgotājiem, gaismu režisoriem, Rietumu tirgus mazliet sakustējās. Izdevās atrast kādu lielu amerikāņu kompāniju TMB, kura noticēja mūsu produktiem, uzstādīja, protams, arī savus noteikumus. Tie ir tādi, ka mūsu ražojums netiek tirgots ar ražotāja vārdu, bet amerikāņu noteikto, vienīgi “Made in Latvia” uzdrukāts. Toties viņu apjoms, mūsu produktu daudzums, ko viņi četros gados iegādājušies, ir vērā ņemams. Ar amerikāņiem ir tā: viņi ir visu redzējuši, visu zina un mierīgi var paiet garām tavam stendam izstādē. Bet TMB īpašnieku paņēma pie rokas Eirovīzijas tehniskais menedžeris zviedrs un atveda pie mums: “Paskaties uz šitiem latviešu čaļiem, viņi taisa labas mantas!” Amerikānis bija saprotošs cilvēks, novērtēja, ka ASV mūsu produktam varētu būt nākotne.

– Kas ir šis jūsu produkts?


– Ražojam daudzu veidu LED diožu starmešus un gaismas vadības signālu apstrādes iekārtas. Eiropas klienti zina, ka Amerikā strādā ar mūsu tehniskajiem līdzekļiem. Tas vairo prestižu. Redziet, katrā no šiem mazajiem lukturīšiem ir iekšā vesels mājas kompjūters!

Amplitūda ir tāda – visu, kas atrodas uz skatuves, izņemot skaņu un videoprojekcijas, mēs varam nodrošināt. Bet skatuves mehānika, gaismas, skatuves konstrukcijas, pultis, grīdas, audumi un viss pārējais ir tas, ko piedāvājam īrēt vai pirkt. Acīmredzot kompānijas produkti ir īpaši ar to, ka mums ir liela pieredze, reāli sagatavojot tehniskos līdzekļus lietošanai, nevis tirgošanai veikalā, lai izliktu vitrīnā. Neprofesionāls lietotājs vairāk skatītos uz spožo veikala plauktu, bet amerikāņi to vērtē kā unikālu produktu. Cenai te nav lielākā nozīme, tās mums ir augstas. Lēti saražot nevaram, jo komponentes un izejmateriāli ir dārgi. Varbūt cenu līmenis mūs kavē plašāk ieiet starptautiskajā tirgū, jo nevaram dabūt tādu cenu kā itāļiem vai ķīniešiem. Tāpēc, ka mums ir maz uzņēmumu, kam varētu pasūtīt vajadzīgās detaļas.

Elektroniskās komponentes Latvijā neražo, tās nāk no ASV, Āzijas. Mūsu kompānijas ražotnē apstrādājam metālu, rak­stām programmas, taisām kopsalikumu un pārbaudām aparātus. Jauna produkta ideja reizēm dzimst mēnesi, pat gadu ilgās pārrunās. Pēc tam sākas ražošana: mehānikas kon­struktori, elektronikas konstruktori, galdniecība, metālapstrādes darbnīca.

– Un tomēr – kā sākāt dibināt kompāniju? 


– Kompānija dibināta 1994. gadā, bet sākumā jau bija grūti paredzēt, ko un kā labāk darīt. Mēs ar Normundu esam radioinženieri, beiguši Rīgas Tehnisko universitāti. Pēc aicinājuma laikam esam tuvāk gaismotājiem. Bet pirms augstskolas, kad abi mācījāmies Rīgas elektromehāniskajā tehnikumā, bijām sešpadsmitgadīgi puiši – viss sākās tehnikuma diskotēkā. Kad nodibinājām savu kompāniju, īrējām gaismas aparatūru, tirgojām to kultūras namiem, teātriem, tajā skaitā Dailes un Nacionālajam teātriem. Arī Operā ir mūsu pārdotie un instalētie aparāti. No aktīvajām šādas specifikas kompānijām, kas ir gaismas efektu tehnisko līdzekļu ražotāji, Latvijā esam vecākā un vienīgā kompānija.

Interesanti, ka pasaulē slavenie gaismas efektu mākslinieki ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. No gaismas aparatūras ražotājiem Austrumeiropā ir tikai divi – kāda Čehijas kompānija un mēs. Mums ir dīleri vairākās valstīs – Polijā, Zviedrijā, Lietuvā, Igaunijā. Raugāmies arī uz tik specifiskiem tirgiem kā Dienvidāfrika, Indija, Saūda Arābija, Arābu Emirāti. Piemēram, šo to esam pārdevuši indiešiem. Somijā būvējām lielās skatuves konstrukcijas, viņi tās īrē no mums.

– Cik un kādi ir jūsu darbinieki, kas spēj ražot – no parasta skatītāja viedokļa – šādus gaismošanas brīnumus?


– Kopš esam iekļuvuši pasaules tirgū, radusies iespēja izveidot kompaktu ražošanas bāzi. Pirms četriem gadiem nopirkām Mārupē 2 ha zemes, uzcēlām paši savu ēku. Te viss vienā vietā: birojs, pakalpojumi, konstruktori, ražošana, noliktava, galdniecība, metinātava, elektronikas cehs, krāsotava, kraušanas laukumi. 2013. gada apgrozījums bija četri pieci miljoni latu.

Algojam aptuveni 70 darbiniekus. Mums ir spēcīgi programmētāji, bet pārējo darbinieku profesijas visdažādākās, sākot no fizkultūras skolotāja līdz mehāniķim, radioinženierim. Mana un kompānijas filozofija – tie ir radošie cilvēki, bez viņiem mēs ar Normundu neko īpašu nesasniegtu. Milzum daudz ideju nāk no darbiniekiem. Tādas jaudas aparatūru pasaulē līdz šim neviens nav nokopējis. Pašlaik spēki galvenokārt ielikti ražošanā un pasākumu gaismošanā, skatuvju izbūvēs. Nedēļā varam saražot 50 – 100 dažādas iekārtas.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Veiksmes formula


STARTS


Pirmais lielais izgaismotais koncerts (citas kompānijas sastāvā) “Radio SWH” atklāšanā 1993. gadā

nodibināta kompānija 1994. gadā, sākumā bijuši četri: abi īpašnieki un divi darbinieki

1995. gadā kļuva par vairāku Eiropas un ASV vadošo gaismu aparatūras ražotājkompāniju dīleri Latvijā

2003. gadā nodrošināja gaismas aparatūru Eirovīzijas finālam Rīgā

iegādāta lielākā skatuve Austrumeiropā – “Slick Mega Stage”

ATTĪSTĪBA


piedalās tehnisko līdzekļu nozares izstādēs Frankfurtē un Londonā

eksportē vairāk nekā 20 dažādu veidu gaismas aparātu uz ASV, Rietumeiropu, Skandināviju, Krieviju un Āziju

Latvijā un Somijā būvē lielās brīvdabas estrādes

Mārupē uzcelts servisa centrs

VIETA


Latvijā vecākā un vienīgā kompānija gaismas efektu tehnisko līdzekļu ražotāja, Austrumeiropā viena no divām

ASV gaismas dizaineru apvienības žurnāla “Live” balvu nominācijā “Labākais 2012. gada gaismas efekts” balva kā labākā gaismu efektu kompānija

Uzziņa


SIA “Kompānija NA”

īpašnieki: Aldis Janevics un Normunds Bļasāns

ražo LED diožu starmešus un gaismas vadības signālu apstrādes iekārtas

70 darbinieki

apgrozījums 4 – 5 miljoni latu (2013. gadā)

nedēļā var saražot 50 – 100 dažādas iekārtas

izgaismo ap 300 un vairāk pasākumu gadā

LA.lv