×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. novembris, 2013
Drukāt

Uldis Šmits: Kasparovam ir savi aprēķini, bet viņš pelnījis kādu atbalsta žestu (18)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ne jau katru dienu visā pasaulē pazīstams cilvēks lūdz Latvijas pilsonību, tāpēc informācija par šo Garija Kasparova gājienu nonāca pat tādās mums ļoti tālās valstīs, kurās Latviju presē piemin varbūt labi ja reizi gadā. Lielākās ziņu aģentūras uzsvēra viņa sacīto, ka Latvijā ciena demokrātiskās vērtības un katrs tur var brīvi izteikt savu viedokli, nebaidīdamies no politiskas vajāšanas. Rietumos Kasparovs ar pāris teikumiem joprojām spēj ietekmēt sabiedrisko domu efektīvāk nekā mūsu valsti popularizējošais Latvijas institūts, jo, lai arī ko katrs domātu par Kasparova darbību, viņā mēdz ieklausīties. Arī Briselē, Vašingtonā, Ženēvā un citos varas centros. Tāpēc Garijs noteikti pelnījis no oficiālās Rīgas puses kādu atbalsta žestu. Varbūt izņēmuma kārtā sevišķi izdevīgu uzturēšanās atļauju… apmaiņā pret valsts tēla uzspodrinājumu.

Protams, politiski pie vairākiem galdiņiem spēlējošajam Kasparovam ir savi, tostarp ne gluži nesavtīgi aprēķini. Viņš ir sarežģīta personība, kas daudziem sagādājusi neērtības jau kopš PSRS laikiem, kad jauniņais šaha spīdeklis ar savu izturēšanos iemiesoja zināmu nepakļāvību sistēmai un 1985. gadā gāza no pasaules čempiona troņa “pareizo” padomju cilvēku Anatoliju Karpovu. Tomēr Kasparova nostāšanās asā opozīcijā pret Putina režīmu daudziem liekas pagrūti izskaidrojama. Leģendārais šahists mierīgi būtu varējis stāties “Vienotās Krievijas” rindās un baudīt Kremļa labvēlību un privilēģijas, kādas ir partijā esošajiem slavenajiem sportistiem, un sēdēt Valsts domē, piemēram, blakus bijušajai daiļslidotājai Irinai Rodņinai. Vienīgi grūti iztēloties Kasparovu balsojam par tā saukto ārvalstu aģentu likumu un pārējiem varas partijas pēdējā laikā izstrādātajiem demokrātiskās brīvības nīdējošiem likumiem. Jāatceras arī sirmā disidenta Sergeja Kovaļova rūgtais secinājums, ka starp PSRS un Putina Krieviju ir tikai “tehniskas atšķirības”, un tas varbūt palīdz saprast, kāpēc rietumnieciskais īpatnis Kasparovs kļuva par ārpussistēmas opozīcijas kustības “Cita Krievija” līdzdibinātāju. Tiesa, nu jau labu laiku Maskavas un Sanktpēterburgas ielu demonstrāciju priekšgalā ir jaunas figūras ar jauniem lozungiem…

Taču Kasparova iesniegums attiecās uz Latviju. Svarīgāks par viņa izplānotajām kombinācijām tomēr būtu jautājums: kāda tad galu galā ir mūsu valsts attieksme pret šo “citu” jeb vēl saglabājušos demokrātisko aprindu Krieviju, ar kuru daudzas attālākas Eiropas valstis uztur ciešus sakarus caur savām vēstniecībām un kuru parasti neaizmirst arī augstāko amatpersonu oficiālo vizīšu laikā? Liekas – nekāda. Rīga nav pagodinājusi ar īpašu uzmanību pat “Memoriāla” vai “Helsinku” grupas pārstāvjus, kuri gan Latvijas pasi un vispār neko nelūdz, bet kuriem patiešām ir nopelni Latvijas labā, piemēram, staļinisko represiju upuru apzināšanā. Lietuva pagājušā gada 13. janvārī, kas ir Brīvības aizstāvju diena, piešķīra savu pirmo Brīvības prēmiju jau pieminētajam Sergejam Kovaļovam. Savā ziņā to var dēvēt arī par investīciju valsts pašcieņas stiprināšanā, bet tā ir, drusku ciniski izsakoties, ienesīga joma, ko Latvija pamet novārtā. Kas nez vai notiktu, ja politiķi prastu paredzēt situāciju dažus gājienus uz priekšu.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Latvijai būtu milzīgs ieguvums un gods,piešķirot pilsonību, tādai personībai kā GARIJS KASPAROVS!

 2. Vai viņš runā latviski?

 3. Neko labu Latvija neiegūs dodot pilsonību Kasparovam. Formāli ņemot, nav arī nekāda pamata pilsonību viņam dot. Beigās var sanākt arī Trojas zirgs – šahists jau viņs labs.

 4. Tiem opozicionāriem ir tāda īpašība ka tiem vienmēr gribas būt opozīcijā.Lindermans bija opozīcijā Krievijā un ir opozīcijā Latvijā tāpat kā citi viņu tautieši. Latvijā to opozicionāru tāpat ir daudz,šis gan būtu plašāk pazīstams.

 5. Tikai tad ja viņš oficiāli atteiktos no krievijas pilsonības,jo ar krieviju mums nav dubultpilsonības.Tas būtu slikts precedents.

 6. Garijs Kasparovs nepārprotami ir slavenība. Bet KĀPĒC tieši LATVIJAS pilsonību nevis Lietuvas vai Igaunijas!? Tiesa, ka Latvijas varas iestādes NAV pagodinājušas cilvēkus, kuriem TIEŠĀM IR NOPELNI VALSTS LABĀ…Nesaprotu, KĀ TIK NEJAUŠI ŠOS CILVĒKUS VAR UN DRĪKST AIZMIRST!?? Diemžēl mūsu politiki līdz nav bijuši spējīgi paredzēt NEVIENU SOLI UZ PRIEKŠU un valsti PĀRREDZĒT KOPUMĀ…VIŅI DZĪVO” SAVĀ” LATVIJĀ UN VĀRĀS SAVĀ SULĀ… DIEMŽĒL!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Attieksme kaut ko tomēr liecina Atbildēt

  Lūk, kā vienā preses konferencē pirms vairākiem gadiem klausītāji attiecās pret Kasparova pausto. Nraugoties uz modro apsargu klātbūtni. Pamācoši un kaut ko raksturojoši. Lūk, saite uz video – http://www.youtube.com/watch?v=RjAf5qviH-A

 8. Ja Kasparovs Krievijā tiktu politiski vajāts, es atbalstītu pilsonības piešķiršanu.Ja viņš atteiktos no Krievijas pilsonības,tad būtu vērts padomāt.Bet piešķirt viņam dubultpilsonību tikai tāpēc,ka viņam putniņi saskrējuši galvā,nu,nē !

 9. Kāpēc dāļāt pilsonību par neko… Tā ir jāiegūst mācoties vai par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā… Nav dzirdēts ne viens ne otrs, kabūtu saistošs Kasparova k-gam izņemot glupu izrunāšanos. Ka nedodot viņam pilsonību apdraudam Latvijas neatkarību! Pilnīgs nonsenss no Kasparova k-ga mutes!

 10. Ņemot vērā mūsu ģeogrāfiju un vēsturi, dubultpilsonības piešķiršana krieviem var būt Latvijai ļoti bīstama.

 11. Mūsu politiskie plineri kabanovi varētu gan izdarit skaistu žestu un nopirkt biļeti līdz Telavivai

 12. Vai tad mums savu žīdu nepietiek???

  • Židiem nekas nekait, tikai krievnacistiem. (Arī atsevišķi žīdi kā Lindermanis, Korens ,Ždanoka, Mirskis, utt. var būt krievnacisti.)

 13. Man nepatīk spriedelēšana par Kasparova nopelniem Latvijas labā. Pat ja to nav, Latvijai ir izdevība viegli iegūt pasaulslavenu pilsoni. To neizmantot būtu izcili muļķīgi. Baidos, ka Kasparovs, ieraudzījis mūsu purvu, pārdomās. Mēģinot atrast kādus Kasparova (dzimis Vainšteins) nopelnus Latvijas labā, mūsu “speciālisti” nosauc sīkturnīrus Latvijā pad. gados. Taču kāpēc neviens neatceras jaunāku vēsturi – Kasparovs Rīgā spēlēja visaugstākā līmeņa turnīrā (1995. vai 1996.gadā) un uzvarēja. Turnīru sponsorēja banka “Baltija”, resp., Lavents. Naudas balvu 30 000 dolāru viņš “ieguldīja” bankā “Baltija”. Tie tūkstoši taču “palika” Latvijā. Ha-ha! Vai tas nav nopelns Latvijas labā?

 14. Kasparovs jau neatsakās no Krievijas pilsonības. Viņš jau cer uz dubultpilsonību. Absolūti merkantīls aprēķins. ES valsts pilsonība viņam ir nepieciešama, lai gadījumā, ja kas, Latvija iestātos par viņa tiesībām tāda valstī kā Krievija.

Draugiem Facebook Twitter Google+