×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
16. augusts, 2012
Drukāt

“Galaktikai” debijas albums “Rāzna”

galaktika_64

Rēzeknes grupa “Galaktika” nesnauž – vien mēnesi pēc uzvaras lauru plūkšanas šā gada Latvijas šlāgeraptaujas finālā Latgales duets laidis klajā savu debijas albumu “Rāzna”, kura dziesmu trīspadsmitniekā iekļautas gan šlāgeraptaujā vairākkārtīgi suminātas dziesmas, gan pa kādai gluži jaunai kompozīcijai.

 

Grupa “Galaktika” šlāgermūzikas baudītājiem bijusi pamanāma jau vairāk nekā piecpadsmit gadu, taču plašākai auditorijai kļuva pazīstama pērn, startējot Latvijas šlāgeraptaujā ar dziesmu “Rāzna”. Kā atzīst paši muzikanti Normunds Zušs un Vitolds Gorņevs, nu tā kļuvusi par apvienības neoficiālo vizītkarti. “Sākums, mēģinot iziet plašākos ūdeņos ar pašu dziesmām, bija grūtākais,” atminas muzikālā divnieka ideju autors Vitolds.

“Pirms dažiem gadiem kopā ar Normundu atgriezāmies no spēles, noguruši, spriedām – ir tik daudz dziesmu par jūru, Latvijas ezeriem, upēm, bet par mūsu Rāznas ezeru, Latgales jūru – nekā. Vēlāk Normunds zvana un saka – ir dziesma par Rāznu,” atminas muzikants un piebilst, ka drīzumā klausītāji varēs novērtēt dziesmu gluži negaidītā versijā.

Muzikanti atzīst, albums gatavots jau labu laiku, nenoliedzot, ka šlāgeraptaujas finālā plūktie lauri devuši papildu impulsu pasteidzināt procesu.

“Arī klausītāji un izdevējs burtiski nelika mieru, nemitīgi jautājot – kad būs,” atklāj Vitolds. Jaunā albuma muzikālais materiāls tapis pašu studijā Rēzeknē, piepalīdzot skaņu operatoram Sergejam Gurtiņam.

Platē iekļautas gan klausītāju mīlestību izpelnījušās dziesmas – albuma titulkompozīcija “Rāzna”, gan šā gada šlāgeraptaujas laureāte “Mans dzimtais novads”, gan dziesma “Veltījums mātei”, kas savas gaitas šlāgeru sacensībā sāks līdz ar jauno sezonu.

Albumā iekļauta arī kāda pilnīgi jauna kompozīcija “No visas sirds”. “Nevarējām neielikt arī ko jautrāku, vasarīgāku,” smej Vitolds. Lustīgā “Alus dziesma” maijā atzinīgi novērtēta Vērmanes dārza alus festivālā, iegūstot veicināšanas balvu.

Jaunā albuma mūzikas autors ir grupas balss – Normunds Zušs, tekstus sacerējuši gan abi “Galaktikas” muzikanti, gan Latgales dzejniece Leontīne Apšeniece. “Dziesmas ir par mīlestību,” vienkārši teic to autori. “Pret tuvākajiem, pret Latviju, pret novadu, kurā dzīvojam.” Muzikanti teic vissirsnīgāko pateicību gan Rēzeknes, gan Vārkavas novadam par albuma atbalstu, taču lielākais paldies, protams, grupas atbalstītājiem.

 

“Uzvara šlāgeraptaujā bija patiešām negaidīta, turklāt ar tādu balsu pārsvaru. Tagad skatos bildēs, sejā tāds īsts bērna smaids, prieks bija neviltots,” piebilst Vitolds. “Tik skaļi kā šoreiz Rēzeknes vārds šlāgeraptaujā vēl nebija izskanējis,” ar neslēptu lepnumu teic Vitolds.

 

Starp citu, jūlija beigās Rēzeknes svētkos Normunds Zuša komponētā “Himna dzimtam novadam” kļuvusi par Rēzeknes novada oficiālo dziesmu.

Muzikants atzīst, albums tapis pēc klausītāju pieprasījuma. “Arī mūsdienās ir gana daudz cilvēku, kas jo-
projām vēlas mūziku saņemt taustāmā formā un klausīties kvalitatīvu ierakstu.

Arī “Prāta vētra” joprojām pārdod vairākus tūkstošus disku taustāmā formātā. Varbūt mūsu mūzika nav tīneidžeriem, kas lejupielādē itin visu, kas pagadās. Iespējams, mūsu mūziku klausās mazliet vecāka gadagājuma cilvēki un tā vairāk orientēta uz lauku cilvēkiem.”

Lielākā daļa albuma dziesmu skan latviešu valodā, izņēmums – “Paleidzi, Dīvs” skan dzimtajā, latgaliešu mēlē. Vaicāts, kādēļ grupa no Latgales nedzied dzimtajā mēlē, Vitolds atbild – ir gana daudz grupu, kas dzied latgaliešu valodā un dara to ar zināmu misijas apziņu, taču paši neizjūtot šādu vajadzību.

Centienus pēc latgaliešu valodas skolās muzikanti uzverot drīzāk kā populistiskus izteikumus. “Jo vairāk valdība kam pieķeras, jo vairāk problēmu. Valodas lieta būtu jāatstāj tautai – latgalieši ir stipri cilvēki, un mūsu valoda nav tuvu izmiršanai. Un, protams, mēs ar lielāko prieku dziedam latgaliski.”

Muzikants piebilst, ka nespējot izskaidrot dziesmu popularitāti, turklāt to klausītāji esot visos Latvijas novados. Viņš smej – veiksmīgās dziesmas formulas viņi nezinot. Iespējams, viņi saņemot iedvesmu no vajadzīgajām galaktikām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+