×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

“Galaktikas” brīvais gars – Normunds Zušs


ReklāmfotoReklāmfoto

Normunds Zušs ir pazīstams kā jauno un visai veiksmīgo Latvijas šlāgermūzikas censoņu – grupas “Galaktika” – dziedātājs un mūzikas autors. Mūzikas skolotājs, ansambļu un koru vadītājs ar diriģēšanas metodikas pasniedzēja grādu uzskata, ka pašlaik ir sava muzikālā ceļa sākumā.

 

3. novembrī grupa “Galaktika” aicina uz sava pirmā kompaktdiska “Rāzna” prezentācijas koncertu Preiļu novada Sīļukalna kultūras namā.

 

– Pašreizējā nodarbošanās?

– Mēģinu savu laiku veltīt nevis mūzikas mācīšanai, bet tās radīšanai. Rakstu dziesmas, nodarbojos ar muzikālo noformējumu veidošanu. Lielākā daļa dziesmu tiek atskaņotas mūsu muzikālās apvienības, grupas “Galaktika, izpildījumā. Visus aranžējumus un studijas ierakstu darbus veicu pats savā mājas studijā “Z–Troj sound recording”.

– Pašportrets ar vārdiem.

– Noteikti esmu “interesants” – tas nozīmē, ka savdabīgs, ne tāds kā visi. Katram cilvēkam ir jābūt “oriģinālam”, nevis kopijai.

Pēc būtības – liels sapņotājs, bet apzinos, kas ir reāls un kas ir tikai mana sapņa oāze. Cenšos būt paškritisks. Neciešu aprunāšanu, “klačošanos” un cilvēku noniecināšanu. Ja ir ko teikt, lūdzu, pasakiet to viens otram acīs. Komunicēšanai un idejām atvērts cilvēks.

– Latvijas novads, kur būt mājās?

– Rēzeknē – Rēzeknes novadā. Esmu savas dzimtenes un dzimtās vietas patriots.

– Nodarbojaties ar šlāgermūziku tāpēc, ka…?

– Ar šlāgermūziku sākusies mana muzikanta dzīve. Pirmās dziesmas, ko dziedāju un spēlēju akordeona pavadījumā, bija šlāgeri no slavenajām “Mārtiņa dziesmu grāmatām”. Deviņu gadu vecumā viens pats nospēlēju pirmo balli akordeona pavadījumā. Saņēmu 25 krievu rubļus, lielu naudu. Tālāk – jubileja pēc jubilejas. Vasarās braucu pie vecvecākiem Dricānu pagastā, tur par mazo muzikantu zināja daudzi. Vectēvs sēdās “Minskai” (motocikls) pie stūres, es ar akordeonu uz pleca aizmugurē. Vēlāk muzicējām lielākos sastāvos. Pašlaik “Galaktika” ir atradusi savu nišu šlāgermūzikas lauciņā, tā arī turpināsim.

– Jūsu skolotāji?

– Liels paldies Rēzeknes 5. vidusskolas mūzikas skolotājiem, kur mācījos mūzikas novirziena klasē, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas skolas skolotājiem, kur mācījos tautas instrumentu nodaļā par akordeonistu. Vislielākais paldies Ērikam Čudaram – manam diriģēšanas skolotājam. Liels paldies pasniedzējiem un profesoriem Daugavpils Universitātē.

– Jūsuprāt, laba šlāgera formula?

– Mūzikā, tāpat kā mīlestībā, pareizās formulas nav. Visam ir jārodas sirdī un jāatrod sirds, kas rezonēs tajā pašā frekvencē. Viss ģeniālais ir vienkāršs. Tādam arī jābūt šlāgerim – skanīgam, vienkāršam, līdzi dziedamam un viegli saprotamam. Gribētu, lai katra dziesma būtu kā personība – ar savu raksturu, noskaņu un ar stāstu.

– Autoritātes Latvijas un pasaules mūzikā?

– Latviešu mūzikas autoritāte ir Maestro Raimonds Pauls. Tas ir cilvēks, kurš stāv mums visiem pāri.

– Atpazīstama personība, ar kuru labprāt sastaptos?

– Labprāt satiktu īstu Salaveci un pajautātu, kāpēc viņam nepietiek žagaru arī lielajiem onkuļiem un tantēm! Ir pieaugušie, kuri bieži vien ir pelnījuši, lai viņiem Salavecis uzdāvina milzīgu žagaru saišķi!

– Brīvā laika iecienītākā nodarbe?

– Darboties vecvecāku lauku mājās, ko saucu par savu rančo. Vasarā tur darbu pietiek. Tajos var izvēdināt galvu no pilsētas dunoņas un steigas. Vienkārši apgulties zālē un klausīties dabas čukstos, putnu dziesmās un mežu mūzikā. Tā ir mana miera osta, kur atpūšos un smeļos iedvesmu, sastopu savu mūzu. Mans sapnis ir tur izveidot jauno muzikantu atpūtas nometnes vietu.

– Ja nebūtu mūziķis, tad būtu…?

– Varbūt rakstnieks, kinorežisors, dizaineris vai gleznotājs.

Noteikti vēlētos savu dzīvi saistīt ar kādu no mākslas veidiem, bet pašlaik tā ir mūzika un man tas patīk. Reizēm prātoju, varbūt vajadzēja kļūt par uzņēmēju vai baņķieri, kam darīšana ar lielu naudu, dārgām mājām un mašīnām, bet tad saprotu to, ka ne jau naudā vai ciparos ir cilvēka laime. Tā ir cilvēka gara brīvībā.

– Jaunumi radošajā sfērā?

– Tikko piepildījies viens no maniem sapņiem, iznācis manu dziesmu pirmais apkopojums, grupas “Galaktika” albums “Rāzna” – pirmais darba auglis taustāmā un klausāmā formā. Tas ir tikai sākums. Pirms kāda laika biju aizsācis projektu ar nosaukumu “Trojs”, kuru var uzskatīt par manu solo projektu. Pieļauju, ka agri vai vēlu parādīsies arī projekts “Normunds Zušs”, jo nenoliegšu, ka vienmēr esmu vēlējies sevi pieteikt arī kā dziedātāju.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+