×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. septembris, 2015
Drukāt

Gaļas un olu vistas. Kā izvēlēties īsto šķirni? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Faveroles gailis

Vēlos uzzināt vairāk par Faveroles un Welsummer vistām. A. MELNE

Faveroles cēlušās Francijā. Tās piesaista uzmanību ar masīvo ķermeni un atšķirīgas krāsas spalvām. Vistas lielākoties ir sarkanīgi dzeltenā krāsā, bet gaiļiem ķermeņa apakšpuse ir melna, augšējā daļa – ziloņkaula krāsā. Visizplatītākās ir dzeltenās, taču mēdz būt arī baltas un melnas.

Faveroles ir izturīgas un ātraudzīgas, jau 4,5 mēnešu vecumā cāļi ir pieauguši un tos var sākt uzbarot. Mājputniem ir mīksta un sulīga gaļa. Neraugoties uz lielo masu (gailis sver aptuveni 4–4,2 kg, vista 2,4–3 kg), pieauguši putni ir kustīgi.

Šīs ir gaļas vistas, tāpēc gadā izdēj tikai 100–120 olu, taču dara to arī ziemā. Olas ir ap 60 g smagas, ar iedzeltenu čaumalu. Perēšanas tieksme ir vidēja.

Zemnieku saimniecības “Gribēni” saimniece Līga Roga stāsta, ka viņas mājputnu kolekcijā ir vācu līnijas Faveroles, kas atšķirībā no Francijas māsām ir labākas dējējas un perētājas. Šai putnu šķirnei raksturīgas spalvainas kājas ar pieciem pirkstiem, mazas sekstes, bārda un bakenes. Putnus var turēt gan brīvos apstākļos, gan būros. Gadā izdēj 160–180 gaiši brūnu olu. Pieaudzis gailis sver 4,1–5 kg, bet vista var sasniegt 3,4–4,3 kg. Cāļus iespējams atšķirt trešajā ceturtajā dienā pēc izšķilšanās – gailīšiem veidojas tumšas krāsas spārniņi, bet vistiņām tie ir laškrāsā. Divas nedēļas vecus vācu līnijas Faveroles cāļus “Gribēnos” (Madonas novada Kalsnavas pagastā) līdz oktobrim var nopirkt par 4,50 eiro, bet inkubējamās olas – par 1,40 eiro gabalā.

Welsummer saime. Foto - ShutterstockWelsummer saime. Foto - Shutterstock

Welsummer ir Nīderlandes šķirne, kas izveidota, izmantojot Wiandotte, Kohinhin, Leghorn, Bernvellder un Rhode-Island šķirni. Piemērota gaļas un olu ieguvei, sezonā izdēj 160–180 olu. Tās ir itin prāvas (60–80 g), ļoti skaistas, tumši brūnas. Vista sver 2–2,5 kg, bet gailis ir 2,8–3,5 kg smags.

Welsummer cāļus nākamgad (marta beigās) pie madonieša, mājputnu kolekcionāra Ojāra Šmita varēs iegādāties aptuveni par 6 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nekada gadijuma nepercie ingubacijas olas pie sis Ligas Visma ne vairak pa 10

Draugiem Facebook Twitter Google+