×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2014
Drukāt

Galerijā “Antonija” – Vecās Eiropas netikumi 


Ostade_Adeiden_5

Klasiskās mākslas galerijā “Antonija” līdz 12. februārim skatāma unikāla Rietumeiropas klasiķu grafikas darbu izstāde “Vecās Eiropas netikumi”. Izstādē nelielās, bet ārkārtīgi smalkās un detalizēti izstrādātās grafikas lapas skatītājiem atklāj gan kolorīto zemnieku un amatnieku dzīves, gan izsmalcinātu aristokrātu izpriecas ainas, kas attēlotas ar dzēlīgu ironiju, bet elegantu gaumes izjūtu.

Izstādes autoru vidū ir plaši pazīstamais britu satīriķis un modernās pasaules morāles kritiķis Viljams Hogarts, kura darbi daudz reproducēti un devuši nosaukumu veselam grafikas stilam, tāpat 17. gadsimta dāņu gleznotājs Adriens Ostade, kurš ir nepārspējams sadzīves žanra meistars, viņa laikabiedrs, flāmu baroka klasiķis Dāvids Taniers, kas pievērsies zemnieku dzīves attēlojumam, kā arī izsmalcinātais rokoko žanra ainiņu tēlotājs no Amsterdamas Kornelijs Trosts. Visi šie autori ir pārstāvēti pasaules lielākajos muzejos, kā arī savu dzimto zemju nacionālajās mākslas krātuvēs.

Kolekcijas vienojošā tēma ir humora pilna sabiedrības netikumu kritika. Arī mūsdienās pret daudziem no šiem netikumiem ir kritiska attieksme. Kā vienu no galvenajiem var izcelt smēķēšanu, sākot no vienkāršas pīpes kūpināšanas līdz, iespējams, pat opija baudīšanai. Šis paradums atainots ar antropoloģisku precizitāti, piemēram, dažādu tautību pārstāvju izpildījumā. Tomēr netrūkst arī citu tālajā laikmetā nosodāmu izdarību. Te var minēt izpriecas ar pavieglām dāmām, pārmērīgu vīna lietošanu un vienkārši dažādas komiskas scēnas. Katrā attēlā iespējams iegrimt kā liecībā par veselu zudušo pasauli. Grafikas ir bagātas vēsturiskām detaļām, ļaužu tipiem un sadzīves paradumiem. Mākslinieki skaidru morālu vēstījumu spējuši apvienot ar labestīgu iejūtību un smalku humoru.

“Tomēr šie Vecās Eiropas netikumi atklāj arī kādu tikumu, kas šķiet neglābjami zaudēts laika ritējumā,” apgalvo mākslas kritiķis Vilnis Vējš. “Tā ir spēja nesteidzīgi vērot dzīvi un mākslu, iedziļināties vēstījumā un detaļās, novērtēt virtuozitāti un eleganci, kāda piemīt seno meistaru darbiem.”

Izstāde ir kā aicinājums aizmirst par mūsdienu steigu, lai ar smaidu un vērību iegrimtu pavisam citā laikmetā, kurā šaustītie “netikumi” šodien liekas vien amizantas izklaides. Jo vairāk laika izstādē jūs pavadīsiet, jo aizraujošāka tā kļūs – sola izstādes rīkotāji!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+