×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Galerijā “Daugava” Birutas Delles reālisms 


ReklāmfotoReklāmfoto

Galerijā “Daugava” līdz 15. februārim skatāma mākslinieces Birutas Delles jubilejas izstāde “Mans reālisms”. Šogad māksliniece svin savu 70. dzimšanas dienu.

Reālisms mākslā ir plašs jēdziens un tāpēc B. Delles izstādes “Mans reālisms” nosaukumā ir tas piederības vārdiņš “mans”. Tātad tieši mākslinieces B. Delles reālisms. Tas ietver gan ireālo, gan sirreālo, arī savu devu ironijas un groteskas. Un viss kopā tas ir tas “delliskais”, kas jau gandrīz pusgadsimtu nebeidz saistīt skatītājus, tos, kurus uzrunā glezniecība.

Jautāta par  savas glezniecības noslēpumu, kas notur skatītāju tik daudzus gadus, māksliniece atbild, ka tas ir tik vienkārši: “Pareizā krāsa īstajā vietā un cita izskaidrojuma tam nav.” Bet vai tas ir tik vienkārši? Tas, ko māksliniece klāj uz audekla, bez tās īpašās vielas, ko sauc par talantu, neelpo, bet Delles gleznas elpo, tur dzirdami čuksti, ieskanas smeldze un ienāk izmisums, lai atkal tiktos ar cerībām. Dzīve ir tik sarežģīta un tomēr skaista! Pie tādas atziņas jānonāk, lūkojoties tik “delliskajā” reālismā, viņas gleznotajā gaismā, kas patvērusies koka lapotnē.

“Delle glezno cilvēkus un dabu, koku lapotnes, debesis, ēku jumtus, bet katrā audeklā var just mākslinieces personību, izjūtas un pārdzīvojumus, pat ziedu gleznojumos un klusajās dabās, kas nemaz nav tik raksturīgas Dellei, bet izstādē “Mans reālisms” ieņem savu vietu,” atklāj izstādes veidotāji un piebilst, ka “tāpat kā domas par pasaules kārtību, par cilvēku un viņa vietu šajā pasaulē, par mūžīgajiem jautājumiem, uz kuriem meklēt atbildes māksliniece centusies visu mūžu”. Viņas instruments šajos meklējumos ir krāsa uz audekla. Arī savos jaunākajos darbos māksliniece turpina meklēt atbildes uz jautājumiem par pasaules kārtību, cilvēku un viņa vietu šajā pasaulē un citiem mūžīgajiem jautājumiem.

B. Delle mācījusies Latvijas Valsts mākslas akadēmijā (1964 – 1967). Viens no nozīmīgākajiem viņas pedagogiem bija Konrāds Ubāns. Izstādēs māksliniece piedalās kopš 1967. gada.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+