×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
24. maijs, 2012
Drukāt

Galerijā “Pegazs” Zanes Lūses personālizstāde

zluse_magones_1

Līdz 1. jūnijam mākslas galerijā “Pegazs” skatāma gleznotājas Zanes Lūses personālizstāde “Puķes”. Neviļus nāk prātā Annas Sakses grāmata “Pasakas par ziediem”, kur autore savu bagātīgo jūtu pasauli atspoguļo, transformējot caur ziediem. Raugoties uz šīm gleznām, skatītājam ir iespēja veidot savu pasaku par ziediem – gan par sarkanmataino magoni, gan cēlo lilliju un pūkaino pūpolīti.


 

Galerija “Pegazs” jau daudzus gadus aicina mākslas mīļotājus baudīt klasiskās mākslas darbus antikvariāta formātā, kā arī laikmetīgās mākslas darbus. Šoreiz patvērumu zem Pegaza spārniem radusi jaunās mākslinieces Zanes Lūses personālizstāde “Puķes”.

Kā vienkāršā un tiešā veidā vēsta jau pats izstādes nosaukums, šī Z. Lūses izstāde atvēlēta konkrētai un māksliniecei tuvai tēmai, kas vienmēr pastāvējusi līdzās viņas atpazīstamākajiem darbiem, ko raksturo īpaša tēlainība un vienmēr klātesošs sirsnīgs stāsts ar darba nosaukumu kā asprātīgu vēstījuma atslēgu. Taču jau daudzās iepriekšējās Z. Lūses izstādēs pa pārītim iemaldījušās gleznas, kurās attēlotas vienkārši puķes. Dekoratīvākas vai mazāk dekoratīvas, stilizētākas vai reālistiskākas, lielformāta vai miniatūra izmēra gleznas, kurās gleznotas gan rozes, gan pieneņpūkas, vieno dabas vērojums un prieks par to. Z. Lūses gleznas līdz šim izraisījušas cilvēkos pozitīvu smaidu. Pati māksliniece sevi uzskata par nedaudz bērnišķīgu, ko arī izpauž savos darbos un tēlos – kariķētajos cilvēkos, cilvēciskotajos dzīvniekos, stilizētajās ainavās utt. Māksliniece veido nedaudz ironisku skatījumu par mums un apkārt notiekošo.

 

“Pielieku nedaudz ironijas un caur krāsu uz audekla rodas tas, kas ir manas gleznas. Un vienmēr, jo īpaši šajā pārmaiņu laikā, ir prieks redzēt smaidīgu skatītāju pie savas gleznas neatkarīgi no tā, vai tas ir Rīgā vai Parīzē. Mēs varam pasauli “salikt pa plauktiem”, bet reizēm dzīvais šķiet tik nedzīvs un nedzīvais tik dzīvs, melnais tik balts un baltais tik melns…

 

Es vēroju un cenšos priecāties. Katru dienu no jauna,” tā māksliniece.

Z. Lūse izstādēs piedalās jau kopš 1999. gada. Piedzīvojusi vairākas personālizstādes gan Latvijā, gan Parīzē, Francijā. 2001. gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas figurālās glezniecības nodaļu. Sākotnēji māk-sliniece centusies apvienot gleznošanu ar pasūtījumdarbiem, bet laika gaitā glezniecība esot palikusi otrajā plānā. Tad pienāca brīdis, kad vajadzēja izdarīt izvēli – vai ļaut mūzai brīvi lidot vai iesprostot to pasūtījuma rāmjos. Un izvēle notika! Nu jau vairākus gadus māksliniece pievērsusies tikai un vienīgi glezniecībai, kas kļuvusi par aizrautīgu darbu un vienīgo iztikas avotu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+