×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
1. maijs, 2016
Drukāt

Galīgos PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus plāno aprēķināt 5 – 7 gadu laikā (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Galīgos PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus plāno aprēķināt 5-7 gadu laikā, aģentūrai BNS teica okupācijas zaudējumu noteikšanai izveidotās komisijas priekšsēdētājs Edmunds Stankevičs.

Viņš norādīja, ka zaudējumu aprēķināšanas temps būs atkarīgs no valsts budžeta finansējuma piešķiršanas komisijas darbam. Pēc tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) iniciatīvas Latvijas valsts iesniegs prasību starptautiskajā ANO tiesā Hāgā par šo zaudējumu atgūšanu, kad būs veikti galīgie aprēķini.

Pašlaik publiski izskanējušas aplēses par okupācijas laikā Latvijai nodarītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem 185 miljardu eiro apmērā, kuros nav iekļauti videi nodarītā kaitējuma zaudējumi, bojā gājušo cilvēku zaudējumi un pēcokupācijas laika zaudējumi, kas radās ekonomiskās sistēmas pārveides rezultātā. Stankevičs norādīja, ka tieši ar šo zaudējumu aprēķināšanu vēl jānodarbojas komisijai.

Aģentūra BNS jau ziņoja, ka PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisija pēc gandrīz 11 gadu ilgstoša darba, iesaistoties ap 50 profesionāliem vēsturniekiem un statistikas speciālistiem, nākusi klajā ar pētījumu par okupācijas laikā Latvijai nodarītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem 185 miljardu  eiro apmērā. Aprēķins veikts, izmantojot starptautiskā praksē pielietotu atzītu metodoloģiju.

Komisija arī aprēķinājusi, ka padomju okupācijas rezultātā iznīcinātās cilvēku dzīvības Latvijai nodarījušas aptuveni 10 miljonu cilvēkgadu lielus zaudējumus, taču pie metodikas, kā šos zaudējumus pārvērst ekonomiskās mērvienībās, tiks strādāts kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem.

Komisija “PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai” tika izveidota 2005.gadā un darbojās līdz 2009.gada 1.augustam, kad krīzes dēļ tās darbība uz laiku tika apturēta.

Komisijas pamatuzdevumi ir noteikt PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaitu, noteikt masu kapu vietas, apkopot visu informāciju par represijām, masveida deportācijām, kā arī aprēķināt zaudējumus, ko šis režīms nodarījis Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. “zaudējumiem …, kuros nav iekļauti … bojā gājušo cilvēku zaudējumi un …”
  Jā, bet tā kā neesam pasaulē to bagāto valstu skaitā, mūsu cilvēkam, būtībā ir jābūt lētam, tā kā vismaz te nesāciet vēl spekulēt.
  + to pētnieku skaitā es ar gribētu būt – vēl 7++ gadi nodrošinātas dzīves.

 2. Tatjana Ždanoka bija pret brīvu Latviju-kur viņa ir tagad????

 3. Kas no tā mainīsies,ja viņi aprēķinās?Atkal nauda vējā!Vai tiešām 7 gadus jārēķina kaut kādi mistiski paradi?(Pēc 11 gadu ilgstoša darba)Es arī ar mieru rēķināt-lai tikai maksā!!!

 4. bet tagadejas valdibas nodaritos zaudejumus cik gadus rekinas?

 5. Modris no Krimas Atbildēt

  Labak sac rekinat ka Latvija dzivos pec 2020 gada.

 6. “interfrontistu frakcijas” deputātu turpināja pretoties. Arī 1991. gada 21. augustā 13 no šīs frakcijas nobalsoja pret Latvijas valstiskuma de facto atjaunošanu ar konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Tie bija Vladimirs Smirnovs, Sergejs Zaļetajevs, Ivans Ivanovs, Tatjana Ždanoka, Pāvels Šapovālovs, Konstantīns Matvejevs, Anatolijs Safonovs, Edgars Eglītis, Nikolajs Builovs, Sergejs Dīmanis, Jurijs Jagupecs, Oļegs Mantuļņikovs un Filips Stroganovs.

 7. tuksu samu kulsana naudas izskerdesana

 8. tiešām jāsaka prātiņ nāc mājās, tu esi izgājis. gadiem ilgi nu pētīs, saņems algu, būs “nodarbināti”un vienalga skaitļi būs no pirksta izzīsti nepamatoti un māksligi uzpūsti. pie tam kam tad to rēķinu taisās piestādit? staļins cik atceros ir sen jau miris, pārejie smiesies vēderus turēdami par šiem “zaudejumiem”

Draugiem Facebook Twitter Google+