×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
24. augusts, 2017
Drukāt

“Daugavpilieši nebija sajūsmā par Elksniņu. ” Galma apvērsums Daugavpilī (12)

Gan Andrejam Elksniņam (no kreisās), gan Rihardam Eigimam ambīcijas ir lielas, starp abiem nekādu simpātiju nav, tāpēc kauja par varu Daugavpilī turpināsies. Foto - Lita Krone, Ivars Soikāns, Ieva Čīka/LETA. "LA" ilustrācijaGan Andrejam Elksniņam (no kreisās), gan Rihardam Eigimam ambīcijas ir lielas, starp abiem nekādu simpātiju nav, tāpēc kauja par varu Daugavpilī turpināsies. Foto - Lita Krone, Ivars Soikāns, Ieva Čīka/LETA. "LA" ilustrācija

Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) kā Daugavpils domes priekšsēdētājs nav vēl paguvis valdīt divus mēnešus, kad viņa krēsls jau ir pamatīgi sašķobījies. Latvijas otrajā lielākajā pilsētā “galma apvērsumi” notiek ne pirmo reizi un izskatās, ka tāds atkal ir klāt – Daugavpils domes pozīcijā esošās partijas “Mūsu partija” pārstāvis Rihards Eigims vakar preses konferencē paziņojis, ka partija pametīs koalīciju ar “Saskaņu”, līdz ar to Elksniņam vairākuma nodrošināšanai vairs nepietiek balsu.

R. Eigims informēja, ka risinās sarunas par jaunu domes vadības veidošanu, ziņo LETA. Lēmuma pamatā esot Daugavpils mēra Andreja Elksniņa (“Saskaņa”) izteiktā neuzticība Eigimam. To viņš uztvēris kā “norādi uz durvīm”, ņemot vērā Elksniņa izteikumus, ka nestrādās vienā komandā ar cilvēkiem, kam neuzticas.

“Reformas, kuras uzsāka jaunā “Saskaņas” vara, neizraisīja daugavpiliešos sajūsmu. Elksniņa uzvedības stils, tik ātri un reizēm brutāli nomainot amatos iepriekšējā mēra cilvēkus ar savējiem, bija kļūda. Protams, ka tas izraisīja nepatiku. Elksniņam jāapzinās, ka viņš pats arī pieļāva šo krīzi,” vērtē Daugavpils Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes prodekāns Dmitrijs Oļehnovičs.

Daugavpils domē ir 15 deputātu vietas. Sešas ir līdzšinējiem opozicionāriem – Jāņa Lāčplēša “Latgales partijai”, piecas pašreizējā mēra Elksniņa pārstāvētajai “Saskaņai”, un četras “Mūsu partijai”, kuru Daugavpils domē pārstāv Eigims, Līvija Jankovska, Aivars Zdanovskis un Igors Prelatovs. Pēc Eigima teiktā, no koalīcijas izstājušies visi četri “Mūsu partijas” deputāti, taču Elksniņš vēlāk apgalvoja, ka koalīciju pametuši trīs, nevis četri “Mūsu partijas” deputāti, un arī pārējiem deputātiem nepieciešams laiks, lai izvērtētu izvēli.

Politologs Filips Rajevskis sarunā ar aģentūru LETA atgādina, ka koalīcija Daugavpils pašvaldībā tikusi veidota uz ļoti merkantiliem pamatiem un ar ļoti vēsu aprēķinu. Nekādu simpātiju starp Eigimu un Daugavpils mēru Elksniņu nav, taču ambīcijas abiem ir lielas. “Eigima aiziešana lielā mērā saistīta ar lēmumiem, kurus, visdrīzāk, ir pieņēmis visplašāk Daugavpils domē pārstāvētās “Latgales partijas” līderis Jānis Lāčplēsis. Viņš līdz šim bija “Vienotības” balsts, bet tagad, visdrīzāk, būs balsts Zaļo un zemnieku savienībai,” uzskata Rajevskis.

Viedoklis

Daugavpilieši nebija sajūsmā par Elksniņu

Dmitrijs Oļehnovičs, DU Sociālo zinātņu fakultātes prodekāns:

“Kaut pirmie neoficiālie signāli, ka kaut kas briest, parādījās jau pagājušajā nedēļā un gaidīt ko tādu varēja, bija ļoti grūti paredzēt, ka tas notiks tik ātri! Man pašam šis straujums tiešām ir pārsteigums. Cik esmu runājis ar Daugavpils politikas aizkulises zinošiem cilvēkiem, pat viņiem šobrīd grūti paredzēt, kas notiks tālāk. Šahā to sauc par “cugcvang” jeb piespiedu gājienu – situāciju, kad jārīkojas, bet jebkurš solis no vienas vai otras puses var novest pie vēl dziļākas krīzes. Ceru vienīgi, ka nenotiks kā 2010. gada 16. aprīlī ar vicemēru Grigoriju Ņemcovu (Grigorijs Ņemcovs tika nogalināts ar diviem šāvieniem galvā; viņa slepkavības iemesli joprojām nav skaidri. – Red.). Bet situācija ir nepatīkama. Rihardam Eigimam ir vienalga ar ko sadarboties, jo partijas programma viņam nenozīmē neko. Tā ar viņu bijis vienmēr. Šoreiz šķelšanās jau notiek ne tikai koalīcijā, bet arī Eigima “Mūsu partijā”. Viņa ilggadējā līdzgaitniece Lidija Jankovska ir izteikusies, ka paliks koalīcijā. Eigimam šajā situācijā būtu nepatīkami pazaudēt Jankovskas atbalstu, jo pilsētnieki viņu respektē.

Protams, vienmēr var runāt par deputātu “pārpirkšanu”, taču kā pilsētas iedzīvotājs var teikt, ka reformas, kuras uzsāka jaunā “Saskaņas” vara, neizraisīja daugavpiliešos sajūsmu. Iepriekšējais mērs Jānis Lāčplēsis tomēr bija ļoti profesionāls politiķis un pilsētas mērs – tehnokrāts. Elksniņa uzvedības stils, tik ātri un reizēm brutāli nomainot amatos iepriekšējā mēra cilvēkus ar savējiem, bija kļūda. Protams, ka tas izraisīja nepatiku. Elksniņam jāapzinās, ka viņš pats arī pieļāva šo krīzi. Lāčplēsim bija pilsētnieku atbalsts un viņa pazemošana tik neglītā kārtā no Elksniņa puses…

Absolūti subjektīvi – mana attieksme pret Eigimu kā pilsētas mēru būtu negatīva. Esmu pietiekami cītīgi sekojis viņa politiskajai karjerai un varu teikt, ka viņam piemīt izteikti diktatorisks stils. Tāpat nav noslēpums, ka viņa valsts valodas zināšanas nav visai spožas. Vēl viens moments – Eigimam ir vāja komanda. Ja viņš nenoturēs Jankovsku, ļoti grūti pateikt, kas ar “Mūsu partijas” popularitāti notiks tālāk. Domāju, ja Lāčplēsis izlemtu tomēr atgriezties amatā, viņš viennozīmīgi būtu daudz populārāks par Eigimu. No otras puses, arī Elksniņu vēl nevajadzētu norakstīt, jo tāpat Lāčplēša komandā ir svārstīgi cilvēki. Daugavpilī “galma apvērsums” notiek ne pirmo reizi. Kāds “velns no tabakdozes” var parādīties jebkurā laikā. Teorētiski arī mazākuma koalīcijas saglabāšanās ir iespējama.

Domāju, tā nav tikai Daugavpils līmenī izveidota lieta. Šajā stāstā ir jārok dziļāk. Neizslēgsim Rīgas faktoru. Ja jau Zaļo un zemnieku savienība dažas dienas pirms tam aicināja Latgales partijas līderi Lāčplēsi un Eigimu uz sarunām Rīgā, tad laikam tur ir bijis kas interesants. Bet vēl ir jāpagaida, jo informācijas pagaidām pārāk maz. Domāju, vēl kādu nedēļu pusotras ziņas no Daugavpils atradīsies pirmajās vietās.”

Daugavpils mēri

Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas Daugavpils pašvaldību vadījuši:

Valdis Lauskis (nozīmēts amatā ar Latvijas Augstākās padomes rīkojumu), 1991. – 1994. g.

Aleksejs Vidavskis (Tautas saskaņas partija, pēc tam LSDSP), 1994. – 2001. g.

Rihards Eigims (“Latgales gaisma”), 2001. – 2003. g.

Ivars Šķinčs (bezpartijisks), 2003. g.

Rita Strode (“Latvijas ceļš”), 2003. – 2009. g.

Rihards Eigims (pārstāvēja LSDSP, bet nebija tās biedrs), 2009. g.

Jānis Lāčplēsis (LPP/”LC”), 2009. – 2011. g.

Žanna Kulakova (Reformu partija), 2011. – 2013. g.

Jānis Lāčplēsis (“Latgales partija”), 2013. – 2017. g.

Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”), 2017. gada 26. jūnijs – ?

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Atbalstu saimniecisku pilsētas mēru Atbildēt

  Parastie iedzīvotāji ATBALSTA jauno Daugavpils mēru Andreju Elksniņu. Var redzēt, ka ir ar SAIMNIEKA skatienu uz lietām… Daugavpils mērs NEUZTICĪBU savam vietniekam Eigimam izteica tāpēc, ka tas gribēja UZVĀRĪTIES uz domei piederošās zemes rēķina, lai kārtotu savas PARĀDSAISTĪBAS …
  Jaunā dome Elksniņa vadībā pagājušajā nedēļā Rīgā notikušajā izsolē iegādājās objektu – zemesgabalu ar 4 ēkām, kas agrāk piederēja Latvenergo par 103 600 eiro. Visas 4 ēkas 2545 kvadrātmetru platībā ir labā tehniskā stāvoklī. Šeit pietiks vietas visiem sporta veidiem, kas tiek attīstīti Daugavpilī, savukārt, ņemot vērā vairāk nekā 40 hektārus pašvaldībai piederošās zemes ap objektu, ir arī grandiozākas ieceres. Futbolistiem ir īpaši plāni šīs teritorijas izmantošanai – Latgales reģionālā futbola centra izveide.

  • Troll detected:) Ja jau pilsētnieki tā atbalsts Elksniņu, tad kāpēc viņš tik maz balsu saņēma, ka koalīcija jātaisa? Tatad lielākā daļa pilsētnieku tomēr par viņu nebalsoja un negribēja redzēt par mēru. Un tas ir vēl pirms viņš sāka sū.us taisīt.

 2. ELKSNIN,DAUGAVPILI patreiz ir sindera vieta briva,taka bez darba nepaliksi,ja EIGIMS tev uztices.citas izejas tev nav.

 3. latgalē cilvēki apsviedīgāki, nekā galvaspilsētā. rīt jau elsniņš būs deputāts opozīcijā.

 4. Tam Jelksniņam ir boļševika purns.

 5. Nebija un nav sajūsmā…un lai kādu varētu apvainot par apzadzēju, nepieciešami pierādījumi….bet par jaunajām vēsmām Jūs droši vien saucat savus ielikteņus visos vadošos amatos. Piedevām viņš to paveica triecienā – viena mēneša laikā, par profesionalitāti te nav runas…

 6. Žēl, kas tagad paklās sarkano tepiķi zaļajiem cilvēciņiem???????

 7. “Latvijas Avīze”, nu, zemāk vairs nav kur krist. Kur jūsu žurnālistikas skola??? Atraduši ekspertu – OĻEHNOVIČU. Viņš ir vēstures maģistrs un nekas vairāk. Tad jau uz ielas varējāt pajautāt jebkurai tantei Dusjai. Kāpēc tikai viens viedoklis??????

  • Ko tad Oļehnovičs tādu īpašu pateica, kas nevarētu būt? Ja jau Elksniņš tik dārgs, labi rīkojiet viņa atbalsta demonstrāciju.

 8. Lāčplēsis no krēsliem izmeta daudzus profesionālus dažādu nozaru speciālistus, vietā saliekot aprobežotus meitiešus, kas muti nebrūķē un perfekti izpilda komandu – pie kājas! Tad neviens nekladzināja, un Latvijas Avīze pat tuvumā tur nebija. Tikai par domes naudu cildināja “Lāčplēša sasniegumus”.

 9. Ko tāds kabineta žurka Oļehnovičs, kas pats savulaik kopā ar Jankovku bija vienā sarakstā un ļoti gribēja kļūt par domes deputātu, var spriest? Lai zinātnieks kaut ko varētu apgalvot, sākotnēji jāveic iedzīvotāju viedokļu noskaidrošana. Tieši otrādi, Elksniņš pilsētā ienesa jaunas vēsmas. Tagad atpakaļ nāks vecie krabji – budžeta izzadzēji ar ļoti “godīgām sejām” un “dziļu patriotismu sirdī.

Draugiem Facebook Twitter Google+