×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. maijs, 2016
Drukāt

Gaļu kebabam audzē Latvijā. Turki pērk liellopus un veido fermas (11)

Murats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada, viņam pieder piektais lielākais gaļas liellopu ganāmpulks ar 331 dzīvnieku. Foto - Uldis GraudiņšMurats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada, viņam pieder piektais lielākais gaļas liellopu ganāmpulks ar 331 dzīvnieku. Foto - Uldis Graudiņš
Viedoklis

Silvija Dreijere, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultante: "Latvijā mēs salīdzinoši maz patērējam gaļas liellopu gaļu, tāpēc ir jādomā par eksportu. Ir ļoti labi, ja zemnieks jau agrāk zina, kas no viņa pirks dzīvniekus, tas dod stabilitāti. Jautājums, protams, ir par cenu. Jāsaprot, ka gaļas liellopu tirgus meklējumi nav beigušies, no Latvijas aizvien ļoti daudz pārdod jaunus teliņus. Turku ekspansija? Citu valstu uzņēmēju ienākšanu mēs nevaram nekādi apturēt. Tas redzams arīdzan citās lauksaimniecības nozarēs. Konkurence ir virzošais spēks. Protams, gribētu, lai mūsu tautieši plašākas fermas būvētu sev. Laiks rādīs, cik izdevīgas lauksaimniecībā bija citu valstu investīcijas. Svarīgi, lai arī mazās saimniecības varētu izdevīgi pārdot lopus."

Turcijas uzņēmēji aizvien vairāk pērk Latvijā audzētos gaļas liellopus un veido arīdzan savas fermas, iegādājas zemi. Nupat Vecumniekos no vācu uzņēmēja SIA “Baltija Agrar” ar tai piederošo fermu un zemi “Aizkalnos” nopirka turks Levents Konukoglu. Turcijā lopkopības nozare līdz pašpietiekamības līmenim nespēj izaugt neatbilstošu dabas apstākļu un arī kvalitatīvas lopbarības trūkuma dēļ.

Pieprasījuma kāpums ceļ gaļas liellopu iepirkuma cenu, ļauj lopkopjiem pelnīt. Turki Latvijā audzētos gaļas liellopus augsti vērtē to labās kvalitātes un nedaudz zemākas cenas nekā citās ES dalībvalstīs dēļ. Pērn salīdzinājumā ar gadu agrāk liellopu, tostarp galvenokārt gaļas liellopu, eksports uz Turciju kāpa gandrīz septiņas reizes, ieņemot pārliecinošu trešo vietu aiz Nīderlandes un Polijas.

Latvijā pērn dzima 
175 252 liellopi, eksportējām 62 596 liellopus jeb 36% no kopējā dzimušo skaita. Cik izdevīgs valstij un liellopu audzētājiem ir bizness uz tā saucamo trešo valsti, proti, Turciju?

Ik mēnesi ved 300 lopus

Murats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada. Murata tēvoča, Turcijā zināmā uzņēmēja Adnana Zennuna, 2012. gadā izveidotais uzņēmums SIA “Zennun LV” pērn apgrozīja 9,9 miljonus eiro un nopelnīja 
41 299 eiro. Murats šajā uzņēmumā ir prokūrists.

“Zennun LV” pērk no Latvijas saimniekiem līdz 300 kg smagus šķirnes gaļas liellopus (septiņus astoņus mēnešus veci dzīvnieki), tur tos savā eksporta savākšanas punktā karantīnā Vallē un ved uz Turciju, kur pašu fermā ar 17 000 vietām audzē bullīšus līdz vienas tonnas svaram, ko dzīvnieks sasniedz 15 – 18 mēnešos. Muratam Latvijā ir sieva, divi bērni, viņš runā latviešu valodā un, kā pārliecinājos kopīgā braucienā pie zemniekiem, ir ieguvis viņu cieņu.

“Ar Murata uzņēmumu sadarbojos četrus gadus. Par cenu vienmēr vienojamies, tā ir labāka nekā vidējā tirgus cena. Ir bijušas reizes, kad nepieciešamība tā spiež, ka maksu vajag jau pirms pārdošanas. Murats to neliedz. Norēķināšanās par dzīvniekiem parasti notiek tajā pašā dienā, kad bullīšus pārdod,” stāsta Dignājas pagasta “Auziņu” saimnieks Modris Pavārs. Viņa ganāmpulkā pavisam ir 280 gaļas liellopi, galvenokārt tikai Šarolē šķirnes dzīvnieki, par kuriem “Zennun” maksā visvairāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. LAIPNI LŪGTI MAGRET JAMES FINANCE aizdevumu pakalpojumus ………. Vai esat biznesa vīrietis vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu haoss vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai uzsāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sāktu jauku mazajām un vidējo biznesu? Vai jums ir zems kredīta score, un jums ir atrast ir grūti iegūt kapitālu aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm ?. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte, mūsu vadošais mērķis ir palīdzēt jums pakalpojumu jūs pelnījuši, mūsu programma ir ātrākais veids, kā iegūt to, kas jums ir nepieciešams vienā mirklī. Samaziniet savus maksājumus, lai atvieglotu spriedzi jūsu ikmēneša izdevumus. Iegūt elastīgumu, ar kuru jūs varat izmantot jebkādiem mērķiem – no brīvdienas, izglītībai, lai unikāliem pirkumiem Mēs piedāvājam plašu finanšu pakalpojumu klāstu, kas ietver: Biznesa plānošana, tirdzniecības un attīstības finanses, Properties un nekustamajiem īpašumiem, parādu konsolidācijai aizdevumi, uzņēmuma aizņēmumiem, Privātie aizdevumi, mājas refinansēšanas aizdevumi ar zemu procentu likmi 2% gadā vismaz atcelt attiecībā uz privātpersonām, uzņēmumiem. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus, PIETEIKTIES šodien pieejamiem aizdevumiem. Lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu, lai iegūtu vairāk informācijas: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 2. Tie lopiņi netiek kauti šeit Latvija. Ta ferma ir tikai pāris dienu tranzīts no audzētāja lidz eksportam.

 3. Bizness pāri visam – Latvija ,kā vairums ES valstu,diemžēl, pieņēma likumu ,kas atķlauj lopu kaušanu pēc musulmaņu halal metodes . Toreiz gan slavenais Austrumu specs Teivāns ,gan mūsu deputāti slavēja šo metodi…Zviedrija,Šveice un vēl pāris progresīvākas valstis halal un košer kaušanu aizliedz .
  Ko gan nogrēkojušies ir dzīvnieki ,lai viņiem dzīviem nolaistu asinis? Un tas viss musulmaņu iegribām…

 4. nožēlojami.. neatbalstu lopu kaušanu!!!
  Redzot pasaulē visu kā patiesībā tur viss notiekas (daudz dažādi video ne tikai PETA), kāda ir attieksme pret šiem dzīvniekiem… es vairs nespēju ieēst gaļu, kas ir nežēlīgi nogalināts rezultāts… pati gaļa vairs pat nav veselīga, jo lopiņš tajā brīdī izjūt šausmas, nāves bailes… novēlu visiem sapūt ar savu biznesu… un karma atmaksās skarbi un nežēlīgi!

 5. Kapēc paši latvieši nevarētu pelnīt tos miljonus. Mums jau vienmēr kāds cits ir labāks par savējiem!

 6. gribētos uzzināt kā tad patiesībā (ikdienā) tiem lopiņiem tur klājas kā tiek aprūpēti pēc saimniekiem līdz eksportam

 7. tante Alma kaiminos Atbildēt

  Lieliski, ka ir tadi uznemigi cilveki. Lai labi iet Kelkitu gimenei. Darbs nebaida.

 8. Baisi! Tās gotiņas, kurām turks mīļi kasa starp ausīm, nemaz nenojauš, ka drīz kļūs par kebabiem…

 9. Tāpēc jau lielveikalos un tirgos nav vietējo ražotāju gaļa.

 10. Turkl ir tukli turki.

Draugiem Facebook Twitter Google+