Mobilā versija
Brīdinājums +0.2°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
10. maijs, 2016
Drukāt

Gaļu kebabam audzē Latvijā. Turki pērk liellopus un veido fermas (10)

Murats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada, viņam pieder piektais lielākais gaļas liellopu ganāmpulks ar 331 dzīvnieku. Foto - Uldis GraudiņšMurats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada, viņam pieder piektais lielākais gaļas liellopu ganāmpulks ar 331 dzīvnieku. Foto - Uldis Graudiņš
Viedoklis

Silvija Dreijere, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultante: "Latvijā mēs salīdzinoši maz patērējam gaļas liellopu gaļu, tāpēc ir jādomā par eksportu. Ir ļoti labi, ja zemnieks jau agrāk zina, kas no viņa pirks dzīvniekus, tas dod stabilitāti. Jautājums, protams, ir par cenu. Jāsaprot, ka gaļas liellopu tirgus meklējumi nav beigušies, no Latvijas aizvien ļoti daudz pārdod jaunus teliņus. Turku ekspansija? Citu valstu uzņēmēju ienākšanu mēs nevaram nekādi apturēt. Tas redzams arīdzan citās lauksaimniecības nozarēs. Konkurence ir virzošais spēks. Protams, gribētu, lai mūsu tautieši plašākas fermas būvētu sev. Laiks rādīs, cik izdevīgas lauksaimniecībā bija citu valstu investīcijas. Svarīgi, lai arī mazās saimniecības varētu izdevīgi pārdot lopus."

Turcijas uzņēmēji aizvien vairāk pērk Latvijā audzētos gaļas liellopus un veido arīdzan savas fermas, iegādājas zemi. Nupat Vecumniekos no vācu uzņēmēja SIA “Baltija Agrar” ar tai piederošo fermu un zemi “Aizkalnos” nopirka turks Levents Konukoglu. Turcijā lopkopības nozare līdz pašpietiekamības līmenim nespēj izaugt neatbilstošu dabas apstākļu un arī kvalitatīvas lopbarības trūkuma dēļ.

Pieprasījuma kāpums ceļ gaļas liellopu iepirkuma cenu, ļauj lopkopjiem pelnīt. Turki Latvijā audzētos gaļas liellopus augsti vērtē to labās kvalitātes un nedaudz zemākas cenas nekā citās ES dalībvalstīs dēļ. Pērn salīdzinājumā ar gadu agrāk liellopu, tostarp galvenokārt gaļas liellopu, eksports uz Turciju kāpa gandrīz septiņas reizes, ieņemot pārliecinošu trešo vietu aiz Nīderlandes un Polijas.

Latvijā pērn dzima 
175 252 liellopi, eksportējām 62 596 liellopus jeb 36% no kopējā dzimušo skaita. Cik izdevīgs valstij un liellopu audzētājiem ir bizness uz tā saucamo trešo valsti, proti, Turciju?

Ik mēnesi ved 300 lopus

Murats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada. Murata tēvoča, Turcijā zināmā uzņēmēja Adnana Zennuna, 2012. gadā izveidotais uzņēmums SIA “Zennun LV” pērn apgrozīja 9,9 miljonus eiro un nopelnīja 
41 299 eiro. Murats šajā uzņēmumā ir prokūrists.

“Zennun LV” pērk no Latvijas saimniekiem līdz 300 kg smagus šķirnes gaļas liellopus (septiņus astoņus mēnešus veci dzīvnieki), tur tos savā eksporta savākšanas punktā karantīnā Vallē un ved uz Turciju, kur pašu fermā ar 17 000 vietām audzē bullīšus līdz vienas tonnas svaram, ko dzīvnieks sasniedz 15 – 18 mēnešos. Muratam Latvijā ir sieva, divi bērni, viņš runā latviešu valodā un, kā pārliecinājos kopīgā braucienā pie zemniekiem, ir ieguvis viņu cieņu.

“Ar Murata uzņēmumu sadarbojos četrus gadus. Par cenu vienmēr vienojamies, tā ir labāka nekā vidējā tirgus cena. Ir bijušas reizes, kad nepieciešamība tā spiež, ka maksu vajag jau pirms pārdošanas. Murats to neliedz. Norēķināšanās par dzīvniekiem parasti notiek tajā pašā dienā, kad bullīšus pārdod,” stāsta Dignājas pagasta “Auziņu” saimnieks Modris Pavārs. Viņa ganāmpulkā pavisam ir 280 gaļas liellopi, galvenokārt tikai Šarolē šķirnes dzīvnieki, par kuriem “Zennun” maksā visvairāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tie lopiņi netiek kauti šeit Latvija. Ta ferma ir tikai pāris dienu tranzīts no audzētāja lidz eksportam.

 2. Bizness pāri visam – Latvija ,kā vairums ES valstu,diemžēl, pieņēma likumu ,kas atķlauj lopu kaušanu pēc musulmaņu halal metodes . Toreiz gan slavenais Austrumu specs Teivāns ,gan mūsu deputāti slavēja šo metodi…Zviedrija,Šveice un vēl pāris progresīvākas valstis halal un košer kaušanu aizliedz .
  Ko gan nogrēkojušies ir dzīvnieki ,lai viņiem dzīviem nolaistu asinis? Un tas viss musulmaņu iegribām…

 3. nožēlojami.. neatbalstu lopu kaušanu!!!
  Redzot pasaulē visu kā patiesībā tur viss notiekas (daudz dažādi video ne tikai PETA), kāda ir attieksme pret šiem dzīvniekiem… es vairs nespēju ieēst gaļu, kas ir nežēlīgi nogalināts rezultāts… pati gaļa vairs pat nav veselīga, jo lopiņš tajā brīdī izjūt šausmas, nāves bailes… novēlu visiem sapūt ar savu biznesu… un karma atmaksās skarbi un nežēlīgi!

 4. Kapēc paši latvieši nevarētu pelnīt tos miljonus. Mums jau vienmēr kāds cits ir labāks par savējiem!

 5. gribētos uzzināt kā tad patiesībā (ikdienā) tiem lopiņiem tur klājas kā tiek aprūpēti pēc saimniekiem līdz eksportam

 6. tante Alma kaiminos Atbildēt

  Lieliski, ka ir tadi uznemigi cilveki. Lai labi iet Kelkitu gimenei. Darbs nebaida.

 7. Baisi! Tās gotiņas, kurām turks mīļi kasa starp ausīm, nemaz nenojauš, ka drīz kļūs par kebabiem…

 8. Tāpēc jau lielveikalos un tirgos nav vietējo ražotāju gaļa.

 9. Turkl ir tukli turki.

 10. kas virsrakstā rakstīts ?????? kas ir turkli ?

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+