×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2014
Drukāt

Galvaskausi, kas iedzina strupceļā zinātni (3)

Foto: Arturs DurbandsFoto: Arturs Durbands

Pirms gandrīz 90 gadiem, 1925. gadā, netālu no Kohunas pilsētas Austrālijā, arot lauku, tika atrasts neparasts galvaskauss – tas bija ar nošļauptu pieri un izteiktāku uzacu daļu. To nolika muzeja plauktā, klasificēja kā Homo Erectus galvaskausu un aizmirsa līdz 1948. gadam, kad netālu atrada vēl vienu ļoti līdzīgu, raksta aģentūra BBC.com.

Citā netālā vietā, ko dēvē par Kovas purvu 60. gadu nogalē tika atrasti vēl vairāki tāda paša veida galvaskausi, uzdodot antropologiem mīklu, par ko palauzīt galvu, jo nu bija iespējams noteikt kaulu vecumu, pielietojot radioaktīvā oglekļa metodi. Izrādījās, ka Kovas purvā atrastais galvaskauss ir aptuveni 9000 – 13 000 gadu sens, arī citi šajā apkaimē atrastie datējami līdzīgi. Taču Homo Erectus dzīvoja starp diviem miljoniem un 140 000 gadu senā pagātnē, savukārt senākie Homo Sapiens galvaskausu atradumi datēti jau ar 160 00 gadiem pmē.

Daļa antropologu vieglu roku pārcēla Homo Erectus pastāvēšanas robežas līdz 10 000 gadiem pmē. Citi atradumus ar prieku izmantoja kā apstiprinājumu cilvēces izcelšanās multireģionālisma versijai. Tomēr starp Homo Erectus un Austrālijā atrastajiem galvaskausiem tika pamanītas ari pietiekami nozīmīgas atšķirības, no kurām svarīgākā – smadzeņu tilpums. Tas Kohunā atrastajiem galvaskausiem atbilst mūsdienu cilvēka, nevis mūsu aizvēsturiskā priekšteča parametriem.

Cīrihes universitātes profesors Kristofs Colikofers uzskata, ka pagaidām neizdibinātu iemeslu dēļ aizvēsturiskie austrālieši paši pārveidojuši galvaskausus, iespējams, pielāgojot tos saviem priekšstatiem par vīrišķīgu izskatu: kā zināms, agrā bērnībā, aptuveni līdz gada vecumam, galvaskauss ir mīksts un tā savienojumi vēl nav nostiprinājušies, tādēļ ar īpašas nosaitēšanas vai masāžas palīdzību pilnīgi iespējams mainīt tā formu.

Šo minējumu apstiprina atradumi citā pasaules malā: maiju dižciltīgie mēdza bērniem galvaskausu pagarināt augšup, uzskatot, ka šāda galvas forma izskatās smalkāk un skaistāk, tomēr vismaz pašreizējie pētījumi liecina, ka austrāliešu priekšteči varētu būt bijuši pirmie, kas “uzlaboja” galvaskausu formu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. … @ crusador: ZIEMELEIROPAS EIROPAS KRISTIETIGO KRUSTAKARU DALIBNIEKA PECTECA PIETICIGAS INTELIGENCES SASNIEGTS SECINAJUMS PAR ‘NEOPAGANIEM’ !!!

    … BET VARBUT TAJOS PIRMSVESTURES LAIKOS GALVAS KAUSA PIELAGOSANAS PROCESS, KADAM SVETULIM VAI TO SAMANA IEDOMATAI FORMAI ,VISMAZ, ATSTAJA TO PRIMITIVAS VAI NEVAINIGAS DVESELES NEAIZSKARTAS, NO ARPRATA IDEOLOGU MURGIEM PAR CILVECES ATHROPOCENTRISKO VARENIBU … !

  2. Fantastiski !!! Kas tik nav jāizgudro, lai padarītu kaut cik sakarīgus neopagānu murgus par cilvēka un citu sugu izcelšanos. “Varētu būt ka viņi mainījuši sava galvaskausa formu” – nu super!!!

    • Nu pilnīgs murgs. Cilvēki mainīja saviem bērniem galvaskausu formu, lai citi domātu, ka viņi pieder tiem , kam cilvēki gribēja līdzināties, tiem, kurus dievināja, tiem, kuri valdīja kādreiz pār cilvēkiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+