×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2012
Drukāt

Galvaspilsētā sola lielākas īpašuma nodokļa atlaides


Foto - LETAFoto - LETA

Līdzīgi kā Jūrmalā, arī Rīgā pašvaldība sola palielināt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi par zemi un vienas un divu ģimeņu dzīvojamām mājām, kā arī dzīvokļiem tām ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk nepilngadīgu bērnu.

 

 

Līdzšinējo 50% vietā no nākamā gada daudzbērnu ģimenes saņemtu 90% nodokļa atlaidi. Šāda atlaide skartu arī ģimenes ar audžubērniem, aizbildņus – ļaudis, kuru aprūpē ir apgādnieku zaudējis bērns. Tāpat plānots, ka 90% atlaidi saņemtu 44 sabiedriskā labuma organizācijas, tostarp Rīgas Latviešu biedrība, privātie muzeji un citas.

Ar šādām atlaidēm Rīgas dome “pārtrumpo” tās, kuras daudzbērnu ģimenēm iecerējusi valdība. Kā zināms, Finanšu ministrijas sagatavotā un Ministru kabinetā likuma grozījumos solītā nodokļa atlaide daudzbērnu ģimenēm tiek atlikta uz 2014. gadu. Likuma grozījumi sākotnēji paredzēja uz pusi samazināt nodokli par dzīvojamo māju vai dzīvokli un tam piekrītošo zemi tām ģimenēm, kurās aug trīs vai vairāk nepilngadīgu bērnu. Tomēr nodokļa atlaide nedrīkstēs pārsniegt 120 latus. Tādējādi daudzbērnu ģimenei, kurai piederošā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības un nodokļa likmes reizinājumu summa (ēku daļas un zemes daļas) pārsniegs 240 latus, nodokļa atlaide tik un tā būtu vien 120 lati neatkarīgi no aprēķinātās nodokļa summas.

Toties Rīgas domē sola ieviest šo 90% atlaidi jau no nākamā gada 1. janvāra, turklāt ar piebildi, ka atlaides summa nedrīkstētu pārsniegt 600 latu valdības solīto 240 latu vietā.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs vēsta, ka plānots samazināt arī par zemi maksātā nodokļa likmi – pašlaik noteikto 1,5% vietā nākamgad likme būtu 1%. Bet to saņemtu tikai tie zemes īpašnieki, kuri galvaspilsētā deklarējuši savu pastāvīgo dzīvesvietu. Ja nekustamais īpašums atrodas Rīgā, bet tā īpašnieks deklarējies, piemēram, Saulkrastu novadā, tad nodokļa likme būtu līdzšinējā – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības.

Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis piebilst, ka nākamgad plānots atcelt tā dēvēto ierobežojumu par zemi maksātā nodokļa pieaugumam. Likumā līdz šim bija noteikts, ka par zemi aprēķinātā nodokļa summa nedrīkst pārsniegt 25% no iepriekšējā gadā maksātās. Atceļot šo nodokļa pieauguma ierobežojumu, nodokļa likmes samazinājums par pusprocentu kādai daļai rīdzinieku nozīmētu vien to, ka nākamgad par zemi maksātais nodoklis būtu aptuveni tāds pats kā šogad maksātais. Pat saglabājot šo ierobežojumu, lielai galvaspilsētas iedzīvotāju daļai tas nedotu neko tāpēc, ka četru gadu laikā nodokļa pieaugums – ik gadu par 25% no iepriekšējā gadā maksātās summas – jau ir sasniedzis zemei noteikto kadastrālo vērtību.

Kā vēsta Rīgas domes amatpersonas, arī nākamgad par šķūnīšiem un citām saimniecības ēkām nodoklis vēl nebūšot jāmaksā. Vienīgais izņēmums ir garāžas, par kurām jāmaksā pēc likumā noteiktā un kurām nodokļa likme ir tāda pati kā par dzīvojamām mājām – 0,2 līdz 0,6% no ēku kadastrālās vērtības.

Pašlaik nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus Rīgā saņem trūcīgie un maznodrošinātie iedzīvotāji, vientuļie pensionāri, 1. un 2. grupas invalīdi, politiski represētie, kopskaitā 14 iedzīvotāju grupas.

Ja Rīgas domes deputāti, decembrī apspriežot pašvaldības budžetu, piekristu šādam nodokļa atlaižu plānam, tad nākamgad Rīgā atlaides varētu saņemt aptuveni 40 000 šā nodokļa maksātāju. Tiesa, lai Rīgā un citur pašvaldības varētu grozīt par zemi maksātā nodokļa likmi, vispirms Saeimai jāpieņem grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kuros vietējai varai paredzētas šādas tiesības.

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.9
Alūksne +7.5
Daugavpils +9.2
Saldus +12
Liepāja +10.3
Jelgava +13
Ventspils +9.1
Limbaži +11
Madona +10
Rēzekne +11
Draugiem Facebook Twitter Google+