×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
15. maijs, 2018
Drukāt

Anda Līce: Kā gan tāds cilvēks varēja nonākt tik augstā amatā? (20)

Lice_VI

Anda Līce

Politiķis un mistiķis Dāgs Hammeršelds, būdams ANO ģenerālsekretārs, 1959. gadā savās piezīmēs, kas pēc viņa nāves iznāca grāmatā ar nosaukumu “Ceļa zīmes”, rakstīja: “Tu radi? Vai izposti? Tas ir tavas nastas jautājums.” Šis vīrs varu saprata kā Dieva uzliktu atbildību un kalpošanu cilvēces mūžīgajiem ideāliem, nevis kā neierobežotu iespēju lemt par citu likteņiem pēc sava prāta. Padomāsim, par kuru no divdesmit pirmā gadsimta pasaules un pašmāju politiķiem kaut ko tādu varam teikt šodien?

Redzēdami augstu ierēdņu un pat valstu prezidentu prettautisko rīcību, mēs ik pa laikam patiesā sašutumā retoriski jautājam: “Kā gan tāds cilvēks varēja nonākt tik augstā amatā?” Varēja un var, ja, no vienas puses, vispārējā morāles latiņa ir nolaista pietiekami zemu, no otras – prasmīgi tiek izmantoti mūsdienu apziņas manipulēšanas līdzekļi, kuriem valstu robežas vairs nav šķērslis. Gan politikā, gan ikdienas dzīvē visu īstenībā izšķir vienīgi cilvēka iekšējās robežas. Tikai katrs pats zina, cik katrā tās stipras vai vājas un vai tādas vispār ir.

Par to, ka mūsu galvenā problēma šodien ir pagalam izļodzītās iekšējās robežas, liecina tas, ka tik maz ir tādu, kas apzinājušies amata atbildību, savas ierobežotās zināšanas un neizbēgamos kārdinājumus, spēj to godīgi atzīt un no piedāvātā amata atteikties. Tas ir īpaši grūti tāpēc, ka pagājušajā gadsimtā komunistiskā ideoloģija, apzināti nīdējot jebkādas ideālisma izpausmes, Austrumeiropas tautu vairākās paaudzēs veica negatīvo selekciju. Vārds “ideālists” kļuva par lamuvārdu un daudzu apziņā tāds ir joprojām. Izskatās, šis jēdziens ir svešs arī globalizācijas apjūsmotājiem.

Dāgs Hammeršelds bija ideālists. Tādi bija arī Jānis Čakste, Zigfrīds Anna Meierovics, Oskars Kalpaks un daudzi citi. Uzņemdamies politisko atbildību, viņi uzņēmās milzīgus riskus un iedvesmoja neskaitāmus cilvēkus. Propagandas un materiālisma apdullināti, mēs esam iegrimuši miera laika guļā. Ik pa laikam gan atskan balsis par jaunas atmodas nepieciešamību. Atskan un atkal pieklust. Tā kā Latvija sevi uzskata par Eiropas kristīgo vērtību mantinieci, mosties vajadzētu tieši kristiešiem. Taču daudzi no viņiem runā par kristīgajām vērtībām Kristum tik nepieņemamā neiecietībā, ka rodas šaubas – vai maz viņi paši un viņu gani ir pamodināti. Gan laicīgās, gan garīgās varas tūkstošgadīgā prakse diemžēl ir tāda, ka tiem, kas lūko mosties, varai aizvien pie rokas ir labi atstrādāti nomierināšanas paņēmieni. Un tomēr – neatkarīgi no nastas smaguma katra cilvēka galvenais jautājums visos laikos ir: tu radi vai izposti?

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Piekrītu. Mēs esam strupceļā ( pakaļā).

 3. Es gan esmu salīdzinoši mierīgs. Man mana alga 16 000 un vairāk mēnesī pagaidām apmierina. Par pārējo man ……….. un vispār iešu dekrētā.

 4. Paldies Andai par šīm atziņām! Bet…to lasām tikai tie, no tautas, bet ne paši ierēdņi. Ierēdņu attieksme pret šādiem rakstiem ir – suņi rej, bet karavana iet tik uz priekšu. Atceros vienu, augsti stāvošu politiķi, kas uz līdzīgu , viņam uzstādītu jautājumu, atbildēja-” tie, kas tā raksta, skauž, ka paši neprata “iesēsties”manā vietā”.

 5. Tāpēc, ka saeimā sēž cilvēki, kuriem nu nemaz nerūp ne Latvija ne tauta. Viņiem rūt tikai viens – kā piestūķēt savas kabatas un apzagt tautu

  • Pati vien.muļķīt,viņus ievēlēji.😁

  • Te pienāca Kinzulis - Atbildēt

   tā tas bija arī līdz tam 15. maijam, kad kāds Kārlis teica – pietiek muļķoties un jāsāk strādāt tautas labā…
   Tas teiciens= tautas labā = ”aizmirsies” un palikusi doma pildīt savas kabatas kā līdz tam 15. maijam.

 6. mūdzis regionālis Atbildēt

  Nevajadzētu nevienu aizbraukušu aicināt atpakaļ mājās,pirms neiemācīsimies iespundēt savus lielākos krāpniekus, amatpersonu un politiķu uzpircējus un bagātību rausējus.Neviens taču negrib sliktu saviem tuviniekiem citur Eiropā.Turpināsim būt pacietīgi gaidītāji vai sāksim pieprasīt?

 7. Kā nonāk? Sistēma izvēlas kalpotājus….

 8. Apbrīnoju un priecājos par Andas Līces skaidro un aso prātu! Šis raksts un arī citi iepriekšējie mudina domāt un rīkoties, taču kalpot naudas velnam un pamainīt savas ērtībiņas lielākoties mēs negribam, tāpēc mazākais apsmejam ideālistus, piesārņojam savu valodu ar tukšām frāzēm un gaidām,lai *tie citi*.Mani sāk pārņemt kauns, ka esmu latviete, pie tam gados…

  • Sistēma neizvēlas, to rada cilvēki kuri tai vai citā veidā tikuši pie varas. Kāds ietekmīgs RD vīrs 2007. gadā lepojās, ka dubultojis birokrātijā esošo skaitu. Visu dara cilvēki, kā labu, tā ļaunu. Valsts un sistēmas ir abstrakcija, bez cilvēkiem nav sistēmu, bes svītas nav karaļa!

 9. …jo netraucējam.

 10. Tas ir īpaši grūti tāpēc, ka pagājušajā gadsimtā komunistiskā ideoloģija, apzināti nīdējot jebkādas ideālisma izpausmes, Austrumeiropas tautu vairākās paaudzēs veica negatīvo selekciju. Vārds “ideālists” kļuva par lamuvārdu un daudzu apziņā tāds ir joprojām. Izskatās, šis jēdziens ir svešs arī globalizācijas apjūsmotājiem.
  ============================
  Murgi!! Ideālisti ir bija un būs. Viņi bija tai skaitā arī PSRS. Izskatās ka tante raksta tikai par sev patīkamajiem ideālistiem.

  • “Izskatās ka tante raksta tikai par sev patīkamajiem ideālistiem.”

   Kāds tam sakars, vai raksta autors ir vīrietis vai sieviete?!?

 11. …galvenā problēma šodien ir pagalam izļodzītās iekšējās robežas — ļoti precīzi pateikts!

  • Tas nav īsti precīzi. Visatļautība pretēji Latvijas valstiskumam ir viens, bet pavisam cits ir visatļautība nevilcinoties tiesāt ideālistus attiecībā pret kaut kādām izļodzītām iekšējām iedomām (fobijām, mānijām utt.)

 12. Prasmīgi radītāji Atbildēt

  Ja vien jaunu nodokļu un nodevu radīšanu un esošo palielināšanu varam saukt par radīšanu

 13. Ļoti vienkarši-mēs tādus atbalstām………. Un viņi nonāk pie augstām amatām………

 14. Paldies, ļoti labs rakstiņš ar labu jautājumu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Griezt vai negriezt – tāds ir jautājums!

Igaunijas valdība nolēmusi atbalstīt nostāju, ka visā Eiropas Savienībā jāatsakās no pulksteņa rādītāju pagriešanas par vienu stundu divreiz gadā, kā tas tiek darīts pašlaik, pārejot no ziemas uz vasaras laiku un atpakaļ.

Igaunijas valdība uzsvēra, ka visā ES būtu nepieciešama vienota nostāja par laika joslām. Lietuvas valdība 25. jūlijā nolēma ierosināt Eiropas Komisijai atteikties no ikgadējās pārejas uz vasaras laiku un tā vietā pastāvīgi ieviest pašreizējo vasaras laiku. Arī Polija, Somija un vairākas citas valstis atbalsta nostāju, ka nepieciešams atteikties no laika maiņas divreiz gadā.

Eiropas Komisija pēc Eiropas Parlamenta lūguma ir izsludinājusi publisko apspriešanu par pašreizējo kārtību, kad katru pavasari ES notiek pāreja uz vasaras laiku, bet katru rudeni – pāreja atpakaļ uz ziemas laiku. Publiskā apspriešana ilgst no 4. jūlija līdz 16. augustam.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+